Test: Asus ExpertCenter AIO: Hurtig alt-i-en'er med en ekstra skærm

En ekstra skærm på bagsiden af Asus' alt i en-computer gør det muligt at vise kunder informationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du står i lufthavnen, en hotellobby eller et service-værksted og forstår intet af, hvad der foregår på skærmen, mens ekspedienten tapper løs på sin pc.

Med ExpertCenter reduceres fremmedgørelsen lidt. Her får kunden sin egen skærm.

En ekstra skærm

På bagsiden sidder en lille 5,65" skærm. Her kan ekspedienten dele den del af skærmen, der ønskes. Det sker via et lille program kaldet VeriView, hvor man også kan skræddersy sit eget indhold i form af tekst, billeder, video eller QR-koder, der peger ind på det indhold, man ønsker.

Man kan også vælge, hvilket af de aktive programmer på computeren man vil dele og dermed give kunder mulighed for eksempelvis at taste info på en hjemmeside, når man tjekker ind på et hotel eller vælger mad på en menu. Skærmen er touchfølsom, så kunder kan interagere med den.

VeriView-programmet er velfungerende og brugervenligt. Det er nemt at oprette indhold på den lille bagskærm.

Alsidig arbejdsmaskine

Den "rigtige" skærm, der vender imod brugeren, er en herlig lysstærk, kontrastrig og farvestærk sag, der tydeligt ses fra hver en vinkel. Man vil kunne arbejde med den i stort set alle miljøer.

FHD-opløsningen giver dog et lidt kornet billede, når du betragter den på nært hold. Det er ikke en skærm for ansatte med grafiske ambitioner, men det er heller ikke dem, ExpertCenter retter sig mod. Den indbyggede grafikchip vil hurtigt komme til kort, hvis du kaster dig ud i videoredigering.

Til gengæld er det en særdeles hurtig processor, der sidder i maskinen, suppleret af velydende lager og hukommelse. Databaseret arbejde af enhver type klares uden problemer.

Udvalget af tilslutninger kan man heller ikke klage over. Der er USB af stort set enhver type og dertil Thunderbolt 4, kortlæser, HDMI ud til en ekstra skærm og meget andet. Det er desuden muligt at konfigurere computeren med det nye Wi-Fi 6E.

Højttalerne er ikke til store filmoplevelser, men sammen med det glimrende webkamera i toppen af skærmen giver de gode vilkår for videosamtaler.

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos