Test: Asus ExpertCenter AIO: Hurtig alt-i-en'er med en ekstra skærm

En ekstra skærm på bagsiden af Asus' alt i en-computer gør det muligt at vise kunder informationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du står i lufthavnen, en hotellobby eller et service-værksted og forstår intet af, hvad der foregår på skærmen, mens ekspedienten tapper løs på sin pc.

Med ExpertCenter reduceres fremmedgørelsen lidt. Her får kunden sin egen skærm.

En ekstra skærm

På bagsiden sidder en lille 5,65" skærm. Her kan ekspedienten dele den del af skærmen, der ønskes. Det sker via et lille program kaldet VeriView, hvor man også kan skræddersy sit eget indhold i form af tekst, billeder, video eller QR-koder, der peger ind på det indhold, man ønsker.

Man kan også vælge, hvilket af de aktive programmer på computeren man vil dele og dermed give kunder mulighed for eksempelvis at taste info på en hjemmeside, når man tjekker ind på et hotel eller vælger mad på en menu. Skærmen er touchfølsom, så kunder kan interagere med den.

VeriView-programmet er velfungerende og brugervenligt. Det er nemt at oprette indhold på den lille bagskærm.

Alsidig arbejdsmaskine

Den "rigtige" skærm, der vender imod brugeren, er en herlig lysstærk, kontrastrig og farvestærk sag, der tydeligt ses fra hver en vinkel. Man vil kunne arbejde med den i stort set alle miljøer.

FHD-opløsningen giver dog et lidt kornet billede, når du betragter den på nært hold. Det er ikke en skærm for ansatte med grafiske ambitioner, men det er heller ikke dem, ExpertCenter retter sig mod. Den indbyggede grafikchip vil hurtigt komme til kort, hvis du kaster dig ud i videoredigering.

Til gengæld er det en særdeles hurtig processor, der sidder i maskinen, suppleret af velydende lager og hukommelse. Databaseret arbejde af enhver type klares uden problemer.

Udvalget af tilslutninger kan man heller ikke klage over. Der er USB af stort set enhver type og dertil Thunderbolt 4, kortlæser, HDMI ud til en ekstra skærm og meget andet. Det er desuden muligt at konfigurere computeren med det nye Wi-Fi 6E.

Højttalerne er ikke til store filmoplevelser, men sammen med det glimrende webkamera i toppen af skærmen giver de gode vilkår for videosamtaler.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub