Test: Dell OptiPlex7090 Ultra: Skab din egen alt i en-computer

OptiPlex integreres i en skærm efter eget valg, så du får en skræddersyet kombination, der fylder mindre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stationære pc'er fylder en del og er ikke særlig kønne. Der findes undtagelser, men ikke mange. OptiPlex7090 Ultra er en af dem. Her har Dell skabt en løsning, der helt forsvinder ud af syne.

Det gør den i hvert fald, hvis du vælger at udnytte dens særlige design, der er skabt, så computeren kan integreres i et stativ til en skærm.

Det specialfremstillede stativ er kompatibelt med et væld af forskellige skærme på tværs af producenter, så man på den måde har mulighed for at skræddersy sin egen alt i en-løsning med OptiPlex7090 Ultra som centrum.

Det er smart tænkt, for en alt i en-computer giver god mening i mange arbejdssituationer, men der er stor forskel på, om man har behov for en mindre skærm til tekst og regneark, en bredformatskærm til video eller en skarp højformatskærm til bladlayout mm. Her får man mulighed for selv at vælge.

Nok til de fleste

Der er også rig mulighed for at konfigurere maskinens komponenter i købsprocessen, så man får den dosering af kræfter og features, der passer til ens arbejdsbehov.

Vi har her testet en fin mellemkonfiguration med Core i5, 16 GB ram og 512 GB M.2-ssd, som vil passe fint til de fleste kontorfolks behov.

Processorkraften er glimrende, og den indbyggede Iris Xe-grafik gør, at der er tilstrækkelig grafisk power til, at man godt kan arbejde med lettere billedredigering og lignende.

På tilslutninger er pc'en helt fremme i skoene med blandt andet USB-C, USB 4 og Thunderbolt 4. Dog vil nogle savne HDMI.

Lille og let

Man kan godt bruge OptiPlex-7090 Ultra uden at integrere den i en skærm. Så fungerer den som en almindelig mini-pc.

Den fylder ikke meget og vejer næsten intet, men fleksibiliteten er heller ikke helt så stor som med eksempelvis MSI's model, der er nem at åbne til udskiftning af komponenter.

Det er således først og fremmest, hvis du ønsker en alt i en'er, men ikke kan affinde dig med færdigkonstruerede løsninger, at OptiPlex7090 Ultra er interessant.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S