Test: Dell OptiPlex7090 Ultra: Skab din egen alt i en-computer

OptiPlex integreres i en skærm efter eget valg, så du får en skræddersyet kombination, der fylder mindre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stationære pc'er fylder en del og er ikke særlig kønne. Der findes undtagelser, men ikke mange. OptiPlex7090 Ultra er en af dem. Her har Dell skabt en løsning, der helt forsvinder ud af syne.

Det gør den i hvert fald, hvis du vælger at udnytte dens særlige design, der er skabt, så computeren kan integreres i et stativ til en skærm.

Det specialfremstillede stativ er kompatibelt med et væld af forskellige skærme på tværs af producenter, så man på den måde har mulighed for at skræddersy sin egen alt i en-løsning med OptiPlex7090 Ultra som centrum.

Det er smart tænkt, for en alt i en-computer giver god mening i mange arbejdssituationer, men der er stor forskel på, om man har behov for en mindre skærm til tekst og regneark, en bredformatskærm til video eller en skarp højformatskærm til bladlayout mm. Her får man mulighed for selv at vælge.

Nok til de fleste

Der er også rig mulighed for at konfigurere maskinens komponenter i købsprocessen, så man får den dosering af kræfter og features, der passer til ens arbejdsbehov.

Vi har her testet en fin mellemkonfiguration med Core i5, 16 GB ram og 512 GB M.2-ssd, som vil passe fint til de fleste kontorfolks behov.

Processorkraften er glimrende, og den indbyggede Iris Xe-grafik gør, at der er tilstrækkelig grafisk power til, at man godt kan arbejde med lettere billedredigering og lignende.

På tilslutninger er pc'en helt fremme i skoene med blandt andet USB-C, USB 4 og Thunderbolt 4. Dog vil nogle savne HDMI.

Lille og let

Man kan godt bruge OptiPlex-7090 Ultra uden at integrere den i en skærm. Så fungerer den som en almindelig mini-pc.

Den fylder ikke meget og vejer næsten intet, men fleksibiliteten er heller ikke helt så stor som med eksempelvis MSI's model, der er nem at åbne til udskiftning af komponenter.

Det er således først og fremmest, hvis du ønsker en alt i en'er, men ikke kan affinde dig med færdigkonstruerede løsninger, at OptiPlex7090 Ultra er interessant.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,