Test: Dell OptiPlex7090 Ultra: Skab din egen alt i en-computer

OptiPlex integreres i en skærm efter eget valg, så du får en skræddersyet kombination, der fylder mindre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stationære pc'er fylder en del og er ikke særlig kønne. Der findes undtagelser, men ikke mange. OptiPlex7090 Ultra er en af dem. Her har Dell skabt en løsning, der helt forsvinder ud af syne.

Det gør den i hvert fald, hvis du vælger at udnytte dens særlige design, der er skabt, så computeren kan integreres i et stativ til en skærm.

Det specialfremstillede stativ er kompatibelt med et væld af forskellige skærme på tværs af producenter, så man på den måde har mulighed for at skræddersy sin egen alt i en-løsning med OptiPlex7090 Ultra som centrum.

Det er smart tænkt, for en alt i en-computer giver god mening i mange arbejdssituationer, men der er stor forskel på, om man har behov for en mindre skærm til tekst og regneark, en bredformatskærm til video eller en skarp højformatskærm til bladlayout mm. Her får man mulighed for selv at vælge.

Nok til de fleste

Der er også rig mulighed for at konfigurere maskinens komponenter i købsprocessen, så man får den dosering af kræfter og features, der passer til ens arbejdsbehov.

Vi har her testet en fin mellemkonfiguration med Core i5, 16 GB ram og 512 GB M.2-ssd, som vil passe fint til de fleste kontorfolks behov.

Processorkraften er glimrende, og den indbyggede Iris Xe-grafik gør, at der er tilstrækkelig grafisk power til, at man godt kan arbejde med lettere billedredigering og lignende.

På tilslutninger er pc'en helt fremme i skoene med blandt andet USB-C, USB 4 og Thunderbolt 4. Dog vil nogle savne HDMI.

Lille og let

Man kan godt bruge OptiPlex-7090 Ultra uden at integrere den i en skærm. Så fungerer den som en almindelig mini-pc.

Den fylder ikke meget og vejer næsten intet, men fleksibiliteten er heller ikke helt så stor som med eksempelvis MSI's model, der er nem at åbne til udskiftning af komponenter.

Det er således først og fremmest, hvis du ønsker en alt i en'er, men ikke kan affinde dig med færdigkonstruerede løsninger, at OptiPlex7090 Ultra er interessant.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S