Farvel til patch-tirsdag – for de heldige

Et nyt værktøj fra Microsoft skal gøre opdateringer lettere for administratorer, også selv om medarbejderne befinder sig uden for arbejdspladsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Traditionelt har tirsdag været den dag, hvor alle admins har skullet tjekke, teste og måske udrulle de nyeste opdateringer fra Microsoft. Men softwaregiganten er ved at udvikle et nyt værktøj, Windows Autopatch, der skal automatisere disse opdateringer.

Derved bliver patch-tirsdag en saga blot for mange administratorer rundt om i verden.

Professionelle brugere, der har Windows 10 eller Windows 11 Enterprise E3-licenser, hører til blandt dem, der vil få denne mulighed – helt uden ekstra omkostninger, skriver Microsoft på deres blog.

Affødt af hybride arbejdspladser

En årsag til at Microsoft er i gang med at udvikle denne nye funktion er, at stadig flere har fået en hybrid arbejdsplads, hvilket betyder, at de bruger forskellige miljøer, og dermed får administratorerne stadig mere svært ved at følge med og beskytte deres medarbejdere. For ofte vil medarbejdere ikke være beskyttet at virksomhedens sikkerhedssystemer, når de sidder derhjemme eller er andre steder uden for firmadomicilet.

Den nye funktion skulle selv kunne opdage, hvilke opdateringer der er behov for – ved hjælpe af en række test-opkald. Men samtidig er det et krav, at Intune, Azure Active Directory og Microsoft 365 Apps for Enterprise er installeret og konfigureret korrekt.

På selskabets blog lover Microsoft, at Autopatch kan levere hurtige reaktioner på ændringer og lukke hullet mellem beskyttelse og produktivitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect