Farvel til patch-tirsdag – for de heldige

Et nyt værktøj fra Microsoft skal gøre opdateringer lettere for administratorer, også selv om medarbejderne befinder sig uden for arbejdspladsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Traditionelt har tirsdag været den dag, hvor alle admins har skullet tjekke, teste og måske udrulle de nyeste opdateringer fra Microsoft. Men softwaregiganten er ved at udvikle et nyt værktøj, Windows Autopatch, der skal automatisere disse opdateringer.

Derved bliver patch-tirsdag en saga blot for mange administratorer rundt om i verden.

Professionelle brugere, der har Windows 10 eller Windows 11 Enterprise E3-licenser, hører til blandt dem, der vil få denne mulighed – helt uden ekstra omkostninger, skriver Microsoft på deres blog.

Affødt af hybride arbejdspladser

En årsag til at Microsoft er i gang med at udvikle denne nye funktion er, at stadig flere har fået en hybrid arbejdsplads, hvilket betyder, at de bruger forskellige miljøer, og dermed får administratorerne stadig mere svært ved at følge med og beskytte deres medarbejdere. For ofte vil medarbejdere ikke være beskyttet at virksomhedens sikkerhedssystemer, når de sidder derhjemme eller er andre steder uden for firmadomicilet.

Den nye funktion skulle selv kunne opdage, hvilke opdateringer der er behov for – ved hjælpe af en række test-opkald. Men samtidig er det et krav, at Intune, Azure Active Directory og Microsoft 365 Apps for Enterprise er installeret og konfigureret korrekt.

På selskabets blog lover Microsoft, at Autopatch kan levere hurtige reaktioner på ændringer og lukke hullet mellem beskyttelse og produktivitet.

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)