Farvel til patch-tirsdag – for de heldige

Et nyt værktøj fra Microsoft skal gøre opdateringer lettere for administratorer, også selv om medarbejderne befinder sig uden for arbejdspladsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Traditionelt har tirsdag været den dag, hvor alle admins har skullet tjekke, teste og måske udrulle de nyeste opdateringer fra Microsoft. Men softwaregiganten er ved at udvikle et nyt værktøj, Windows Autopatch, der skal automatisere disse opdateringer.

Derved bliver patch-tirsdag en saga blot for mange administratorer rundt om i verden.

Professionelle brugere, der har Windows 10 eller Windows 11 Enterprise E3-licenser, hører til blandt dem, der vil få denne mulighed – helt uden ekstra omkostninger, skriver Microsoft på deres blog.

Affødt af hybride arbejdspladser

En årsag til at Microsoft er i gang med at udvikle denne nye funktion er, at stadig flere har fået en hybrid arbejdsplads, hvilket betyder, at de bruger forskellige miljøer, og dermed får administratorerne stadig mere svært ved at følge med og beskytte deres medarbejdere. For ofte vil medarbejdere ikke være beskyttet at virksomhedens sikkerhedssystemer, når de sidder derhjemme eller er andre steder uden for firmadomicilet.

Den nye funktion skulle selv kunne opdage, hvilke opdateringer der er behov for – ved hjælpe af en række test-opkald. Men samtidig er det et krav, at Intune, Azure Active Directory og Microsoft 365 Apps for Enterprise er installeret og konfigureret korrekt.

På selskabets blog lover Microsoft, at Autopatch kan levere hurtige reaktioner på ændringer og lukke hullet mellem beskyttelse og produktivitet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura