Farvel til patch-tirsdag – for de heldige

Et nyt værktøj fra Microsoft skal gøre opdateringer lettere for administratorer, også selv om medarbejderne befinder sig uden for arbejdspladsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Traditionelt har tirsdag været den dag, hvor alle admins har skullet tjekke, teste og måske udrulle de nyeste opdateringer fra Microsoft. Men softwaregiganten er ved at udvikle et nyt værktøj, Windows Autopatch, der skal automatisere disse opdateringer.

Derved bliver patch-tirsdag en saga blot for mange administratorer rundt om i verden.

Professionelle brugere, der har Windows 10 eller Windows 11 Enterprise E3-licenser, hører til blandt dem, der vil få denne mulighed – helt uden ekstra omkostninger, skriver Microsoft på deres blog.

Affødt af hybride arbejdspladser

En årsag til at Microsoft er i gang med at udvikle denne nye funktion er, at stadig flere har fået en hybrid arbejdsplads, hvilket betyder, at de bruger forskellige miljøer, og dermed får administratorerne stadig mere svært ved at følge med og beskytte deres medarbejdere. For ofte vil medarbejdere ikke være beskyttet at virksomhedens sikkerhedssystemer, når de sidder derhjemme eller er andre steder uden for firmadomicilet.

Den nye funktion skulle selv kunne opdage, hvilke opdateringer der er behov for – ved hjælpe af en række test-opkald. Men samtidig er det et krav, at Intune, Azure Active Directory og Microsoft 365 Apps for Enterprise er installeret og konfigureret korrekt.

På selskabets blog lover Microsoft, at Autopatch kan levere hurtige reaktioner på ændringer og lukke hullet mellem beskyttelse og produktivitet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S