Landmænd skal lære at bruge robotter og droner

Landbruget er ved at blive robotiseret. Det skal landmænd, landbrugsstuderende, og maskinstationsejere lære noget om på en kommende demo og konference arrangeret af Business Region MidtVest.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Robotterne kommer – og det er de virkelig på vej til at gøre i landbruget. Det skal erhvervet lære noget om. Derfor inviterer Business Region MidtVest landmænd, landbrugsstuderende, landbrugsinteresserede og maskinstationsejere til demo og konference i Stauning Lufthavn mellem Ringkøbing og Skjern.

Arrangementet, der hedder Robotter til lands og i luften er gratis og finder sted 19. maj. Det er en del af Madmødet 2022 og kræver tilmelding.

Arrangørerne lover, at himlen vil være fyldt med droner over lufthavnen, og at der på lufthavnens marker vil suse avancerede robotter rundt og rydde ukrudt, sprøjte og slå græs.

Lufthavnen som teknologicenter

”Der er enorme perspektiver i implementeringen af robotter og droner i fremtidens fødevareproduktion. Det kan hjælpe med en langt mere effektiv og præcis drift af markerne, og samtidig bliver produktionen mindre belastende for klimaet,” påpeger Susanne Nors.

Også droner til landbruget vil blive demonstreret.

En af de virksomheder, som vil demonstrere deres robot og diskutere betydningen af de data, som robotten generer, er AgroIntelli.

”Robotter er ikke længere noget som kommer engang i fremtiden; de kører på marken i dag, og vi glæder os til at vise, hvordan de bringer værdi – både for den enkelte landmand og for vores miljø og samfundet,” siger direktøren for AgroIntelli, Ole Green.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S