Landmænd skal lære at bruge robotter og droner

Landbruget er ved at blive robotiseret. Det skal landmænd, landbrugsstuderende, og maskinstationsejere lære noget om på en kommende demo og konference arrangeret af Business Region MidtVest.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Robotterne kommer – og det er de virkelig på vej til at gøre i landbruget. Det skal erhvervet lære noget om. Derfor inviterer Business Region MidtVest landmænd, landbrugsstuderende, landbrugsinteresserede og maskinstationsejere til demo og konference i Stauning Lufthavn mellem Ringkøbing og Skjern.

Arrangementet, der hedder Robotter til lands og i luften er gratis og finder sted 19. maj. Det er en del af Madmødet 2022 og kræver tilmelding.

Arrangørerne lover, at himlen vil være fyldt med droner over lufthavnen, og at der på lufthavnens marker vil suse avancerede robotter rundt og rydde ukrudt, sprøjte og slå græs.

Lufthavnen som teknologicenter

”Der er enorme perspektiver i implementeringen af robotter og droner i fremtidens fødevareproduktion. Det kan hjælpe med en langt mere effektiv og præcis drift af markerne, og samtidig bliver produktionen mindre belastende for klimaet,” påpeger Susanne Nors.

Også droner til landbruget vil blive demonstreret.

En af de virksomheder, som vil demonstrere deres robot og diskutere betydningen af de data, som robotten generer, er AgroIntelli.

”Robotter er ikke længere noget som kommer engang i fremtiden; de kører på marken i dag, og vi glæder os til at vise, hvordan de bringer værdi – både for den enkelte landmand og for vores miljø og samfundet,” siger direktøren for AgroIntelli, Ole Green.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S