Test: Corsair Hydro Series H60 V2: Til kompakte pc’er

Her får du væskekøling til luftkølingspris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corsair H60 har eksisteret i et stykke tid, men den er blevet opgraderet talrige gange i årenes løb. Formatet på 120 mm appellerer ikke til alle, men hvis man ønsker sig en kompakt køler til for eksempel en ITX-maskine, vil man erfare, at den kan yde lige så godt som en god luftkøler i mellemklassen.

H60 V2 er velegnet til processorer under 95 W. Den bliver slået af en god tower-køler eller en markant større køler, men deres dimensioner gør dem gerne uegnede til et mindre format. Varme er små systemers fjende, og derfor er H60’s evne til at skyde varm luft ud af kabinettet til stor gavn.

Corsair H60 V2 er ideel til en kompakt computer. Den er til at betale og bør overstråle de fleste lavprofilerede luftkølere, og den gør det uden at nå op på urime-lige støjniveauer.

Den er ikke egnet til et højt antal kerner eller en overclocket processor, men det er der heller ingen grund til at forvente. I samarbejde med de rette komponenter fortjener den at komme i betragtning.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS