Test: Corsair Hydro Series H60 V2: Til kompakte pc’er

Her får du væskekøling til luftkølingspris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corsair H60 har eksisteret i et stykke tid, men den er blevet opgraderet talrige gange i årenes løb. Formatet på 120 mm appellerer ikke til alle, men hvis man ønsker sig en kompakt køler til for eksempel en ITX-maskine, vil man erfare, at den kan yde lige så godt som en god luftkøler i mellemklassen.

H60 V2 er velegnet til processorer under 95 W. Den bliver slået af en god tower-køler eller en markant større køler, men deres dimensioner gør dem gerne uegnede til et mindre format. Varme er små systemers fjende, og derfor er H60’s evne til at skyde varm luft ud af kabinettet til stor gavn.

Corsair H60 V2 er ideel til en kompakt computer. Den er til at betale og bør overstråle de fleste lavprofilerede luftkølere, og den gør det uden at nå op på urime-lige støjniveauer.

Den er ikke egnet til et højt antal kerner eller en overclocket processor, men det er der heller ingen grund til at forvente. I samarbejde med de rette komponenter fortjener den at komme i betragtning.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job