Test: Corsair Hydro Series H60 V2: Til kompakte pc’er

Her får du væskekøling til luftkølingspris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corsair H60 har eksisteret i et stykke tid, men den er blevet opgraderet talrige gange i årenes løb. Formatet på 120 mm appellerer ikke til alle, men hvis man ønsker sig en kompakt køler til for eksempel en ITX-maskine, vil man erfare, at den kan yde lige så godt som en god luftkøler i mellemklassen.

H60 V2 er velegnet til processorer under 95 W. Den bliver slået af en god tower-køler eller en markant større køler, men deres dimensioner gør dem gerne uegnede til et mindre format. Varme er små systemers fjende, og derfor er H60’s evne til at skyde varm luft ud af kabinettet til stor gavn.

Corsair H60 V2 er ideel til en kompakt computer. Den er til at betale og bør overstråle de fleste lavprofilerede luftkølere, og den gør det uden at nå op på urime-lige støjniveauer.

Den er ikke egnet til et højt antal kerner eller en overclocket processor, men det er der heller ingen grund til at forvente. I samarbejde med de rette komponenter fortjener den at komme i betragtning.

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S