Denne eksterne harddisk tåler at blive behandlet dårligt

En ny og hurtig ssd-harddisk fra Samsung tåler stød og vandsprøjt. Det gør disken velegnet til at tage med rundt omkring.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den eksterne harddisk lever og har det godt, fordi den er velegnet til en hurtig backup og til tunge filer, som hurtigt skal overføres. Når den så tilmed er en lynhurtig ssd-type, kun vejer 98 gram, er kompakt, og tåler dårlig behanding i form af stød og vandstænk, så kan man næsten ikke ønske sig mere.

Alt dette passer på den nye Samsung T7 Shield Portable Solid State Drive.

"Uanset om man er professionel kreatør eller privatperson som kan lide kreativitet, er vigtigheden af et godt produkt med høj ydeevne lige stor. T7 Sheild giver brugere en holdbar og pålidelig harddisk, som garanterer at deres data forbliver sikret, hvis uheldet er ude og ssd’en skulle blive tabt, udsat for vand, eller hvis den skal anvendes udendørs," siger Jani Laaksonen, produktansvarlig for memory hos Samsung i Norden.

Med en IP65-klassificering er ssd’en både støv- og vandresistent. T7 Shield er derudover også stødresistent efter fald fra op til tre meter.

Topper USB-hastigheden

T7 Shield er udstyret med en indlæsningshastighed på 1050 megabyte i sekundet (MB/s) og en skrivehastighed på 1000 MB/s, hvilket er den hurtigste overførselshastighed baseret på USB 3.2 Gen2-standarden. Den er omtrent dobbelt så hurtig som dens forgænger, T5, og er op til 9,5 gange hurtigere end traditionelle eksterne HDD-diske.

Samsungs T7 Shield kan anvendes på tværs af flere enheder og kan gemme store mængder af billeder og spil samt 4K- og 8K-videoer uanset, om det er på pc, Mac, smartphone (Android) eller gaming-konsol. Derudover har T7 Shield skærpet sikkerhed (*256-bit AES, Advanced Encryption Standard) med hardware-kryptering, så forbrugerdata er sikkerhedsbeskyttet, selv hvis T7 Shield skulle blive tabt, oplyser Samsung.

T7 Shield er tilgængelig i beige, sort og blå og i størrelserne 1 TB og 2 TB. Enheden kommer med et USB Type C-til-C-kabel og et USB Type-C-til-A-kabel. Prisen er 1399 kroner for 1 TB og 2499 kroner for 2 TB.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Region Midtjylland

UI-designer med fokus på designproduktion

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS