Denne eksterne harddisk tåler at blive behandlet dårligt

En ny og hurtig ssd-harddisk fra Samsung tåler stød og vandsprøjt. Det gør disken velegnet til at tage med rundt omkring.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den eksterne harddisk lever og har det godt, fordi den er velegnet til en hurtig backup og til tunge filer, som hurtigt skal overføres. Når den så tilmed er en lynhurtig ssd-type, kun vejer 98 gram, er kompakt, og tåler dårlig behanding i form af stød og vandstænk, så kan man næsten ikke ønske sig mere.

Alt dette passer på den nye Samsung T7 Shield Portable Solid State Drive.

"Uanset om man er professionel kreatør eller privatperson som kan lide kreativitet, er vigtigheden af et godt produkt med høj ydeevne lige stor. T7 Sheild giver brugere en holdbar og pålidelig harddisk, som garanterer at deres data forbliver sikret, hvis uheldet er ude og ssd’en skulle blive tabt, udsat for vand, eller hvis den skal anvendes udendørs," siger Jani Laaksonen, produktansvarlig for memory hos Samsung i Norden.

Med en IP65-klassificering er ssd’en både støv- og vandresistent. T7 Shield er derudover også stødresistent efter fald fra op til tre meter.

Topper USB-hastigheden

T7 Shield er udstyret med en indlæsningshastighed på 1050 megabyte i sekundet (MB/s) og en skrivehastighed på 1000 MB/s, hvilket er den hurtigste overførselshastighed baseret på USB 3.2 Gen2-standarden. Den er omtrent dobbelt så hurtig som dens forgænger, T5, og er op til 9,5 gange hurtigere end traditionelle eksterne HDD-diske.

Samsungs T7 Shield kan anvendes på tværs af flere enheder og kan gemme store mængder af billeder og spil samt 4K- og 8K-videoer uanset, om det er på pc, Mac, smartphone (Android) eller gaming-konsol. Derudover har T7 Shield skærpet sikkerhed (*256-bit AES, Advanced Encryption Standard) med hardware-kryptering, så forbrugerdata er sikkerhedsbeskyttet, selv hvis T7 Shield skulle blive tabt, oplyser Samsung.

T7 Shield er tilgængelig i beige, sort og blå og i størrelserne 1 TB og 2 TB. Enheden kommer med et USB Type C-til-C-kabel og et USB Type-C-til-A-kabel. Prisen er 1399 kroner for 1 TB og 2499 kroner for 2 TB.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job