Her giver pegefeltet adgang til lyd, billede og chat under Zoom-møder

Det her er vist den hidtil mest dedikerede computer til onlinemøder. Pegefeltet har ikoner, der giver hurtig adgang til mikrofon, video, skærmdeling og chat under Zoom-møder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dells nye bærbare pc i den professionelle 9000-serie er helt ned i hardwaren skabt til hybridarbejde og onlinemøder. Den nye Latitude 9330 er udstyret med et pegefelt, som giver hurtig adgang til mikrofon, video, skærmdeling og chat, når du har et Zoom-møde. Når mødet slutter, deaktiveres pegefeltets ikoner og den sædvanlige touchfunktion gendannes.

Det er også den første 13”-enhed i 9000-serien, og i tidens modestil har den en skærm i formatet 16:10. Det vil sige, at skærmen er særlig høj, hvilket kan være et plus, når du arbejder med traditionelle office-programmer. Du får simpelt hen mere skærmplads end med en traditionel 16:9-skærm.

Tynd og vendbar skærm

InfinityEdge-skærmen er desuden den tyndeste enhed i Latitude-porteføljen, forklarer Dell. Latitude 9330 er udstyret med et FHD-kamera med separate RGB- og IR-kameraer samt støjreduktion i mikrofonen.

Pegefeltet har ikoner, som du kan bruge til hurtig adgang under Zoom-møder. Pegefeltet har ikoner, som du kan bruge til hurtig adgang under Zoom-møder.

Der er tale om en såkaldt 2-i-1-computer, hvor skærmen kan vendes rundt eller pc'en stilles i stående position – til for eksempel en præsentation.

Bæredygtighed er også en af tidens trends. Og her kan Latitude 9330 bryste sig af, at tastaturet er lavet af 44 procent genbrugsmaterialer, og at ventilatorhuset er bygget i plastic, hvoraf 28 procent stammer fra indfanget plast fra verdenshavene.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S