Her giver pegefeltet adgang til lyd, billede og chat under Zoom-møder

Det her er vist den hidtil mest dedikerede computer til onlinemøder. Pegefeltet har ikoner, der giver hurtig adgang til mikrofon, video, skærmdeling og chat under Zoom-møder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dells nye bærbare pc i den professionelle 9000-serie er helt ned i hardwaren skabt til hybridarbejde og onlinemøder. Den nye Latitude 9330 er udstyret med et pegefelt, som giver hurtig adgang til mikrofon, video, skærmdeling og chat, når du har et Zoom-møde. Når mødet slutter, deaktiveres pegefeltets ikoner og den sædvanlige touchfunktion gendannes.

Det er også den første 13”-enhed i 9000-serien, og i tidens modestil har den en skærm i formatet 16:10. Det vil sige, at skærmen er særlig høj, hvilket kan være et plus, når du arbejder med traditionelle office-programmer. Du får simpelt hen mere skærmplads end med en traditionel 16:9-skærm.

Tynd og vendbar skærm

InfinityEdge-skærmen er desuden den tyndeste enhed i Latitude-porteføljen, forklarer Dell. Latitude 9330 er udstyret med et FHD-kamera med separate RGB- og IR-kameraer samt støjreduktion i mikrofonen.

Pegefeltet har ikoner, som du kan bruge til hurtig adgang under Zoom-møder. Pegefeltet har ikoner, som du kan bruge til hurtig adgang under Zoom-møder.

Der er tale om en såkaldt 2-i-1-computer, hvor skærmen kan vendes rundt eller pc'en stilles i stående position – til for eksempel en præsentation.

Bæredygtighed er også en af tidens trends. Og her kan Latitude 9330 bryste sig af, at tastaturet er lavet af 44 procent genbrugsmaterialer, og at ventilatorhuset er bygget i plastic, hvoraf 28 procent stammer fra indfanget plast fra verdenshavene.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S