Her giver pegefeltet adgang til lyd, billede og chat under Zoom-møder

Det her er vist den hidtil mest dedikerede computer til onlinemøder. Pegefeltet har ikoner, der giver hurtig adgang til mikrofon, video, skærmdeling og chat under Zoom-møder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dells nye bærbare pc i den professionelle 9000-serie er helt ned i hardwaren skabt til hybridarbejde og onlinemøder. Den nye Latitude 9330 er udstyret med et pegefelt, som giver hurtig adgang til mikrofon, video, skærmdeling og chat, når du har et Zoom-møde. Når mødet slutter, deaktiveres pegefeltets ikoner og den sædvanlige touchfunktion gendannes.

Det er også den første 13”-enhed i 9000-serien, og i tidens modestil har den en skærm i formatet 16:10. Det vil sige, at skærmen er særlig høj, hvilket kan være et plus, når du arbejder med traditionelle office-programmer. Du får simpelt hen mere skærmplads end med en traditionel 16:9-skærm.

Tynd og vendbar skærm

InfinityEdge-skærmen er desuden den tyndeste enhed i Latitude-porteføljen, forklarer Dell. Latitude 9330 er udstyret med et FHD-kamera med separate RGB- og IR-kameraer samt støjreduktion i mikrofonen.

Pegefeltet har ikoner, som du kan bruge til hurtig adgang under Zoom-møder. Pegefeltet har ikoner, som du kan bruge til hurtig adgang under Zoom-møder.

Der er tale om en såkaldt 2-i-1-computer, hvor skærmen kan vendes rundt eller pc'en stilles i stående position – til for eksempel en præsentation.

Bæredygtighed er også en af tidens trends. Og her kan Latitude 9330 bryste sig af, at tastaturet er lavet af 44 procent genbrugsmaterialer, og at ventilatorhuset er bygget i plastic, hvoraf 28 procent stammer fra indfanget plast fra verdenshavene.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S