Så meget reducerer du klimaaftrykket, hvis du beholder din mobil et par år længere

Din telefons årlige fodaftryk på klimaet kan reduceres med 31% hvis du beholder din telefon i 5 år. Det viser Fairphones seneste rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fairphone, den hollandske socialøkonomiske startup og producent af bæredygtige smartphones, har udgivet sin livscyklusvurderingsrapport (LCA) for Fairphone 4, der beskriver den indvirkning, deres seneste telefon har på miljøet.

Undersøgelsen, udført af det tyske Fraunhofer Institut for Reliabilitet og Mikrointegration IZM, bekræfter Fairphones nøglebudskab om, at smartphones skal holdes i brug så længe som muligt. I tre forskellige scenarier regner forskerne med at telefonens årlige CO2-fodaftryk kan reduceres med 31% ved brug af Fairphone 4 i fem i stedet for tre år.

Ved brug i syv år (inklusive to batteriudskiftninger) faldt udledningerne pr. år endda med 44%. Fairphone sigter efter at gøre disse scenarier til virkelighed ved at give Fairphone 4 en forlænget garanti på fem år og garanterer softwaresupport indtil udgangen af 2025 tidligst.

Reparation er mere bæredygtigt

Rapporten validerer også antagelsen om, at udskiftning eller reparation af dele af telefonen reducerer miljøpåvirkningen markant, eftersom størstedelen af udledninger sker under produktionen. De lette reparationer i en Fairphone 4 består af otte moduler, inklusive batteriet, kameraerne og opladningsporten, som nemt kan udskiftes selv.

Med undtagelse af rammen viser rapporten, at udskiftninger og reparationer af telefonen hurtigt betaler sig. Reparation af enkelte moduler og derefter genbruge dem, har dog ikke en særlig stor fordel i forhold til at lave en simpel udskiftning af de fleste moduler. De udledninger, der skabes ved produktion, pakning og forsendelse til brugeren eller ved brug af en reparationscenter, bliver så teoretisk kompenseret efter blot et par ugers ekstra brug af den reparerede enhed. Oven i det, skaber de ekstra dele, der gør det muligt for Fairphone 4 at være modulær, næppe en yderligere påvirkning af miljøet, hvilket er en væsentlig forbedring sammenlignet med tidligere Fairphone-modeller.

Forskerne anslår enhedens samlede bidrag til den globale opvarmning til 43 kg CO2-ækvivalenter. og derfor på 4kg mere end Fairphone 3. Undersøgelsen tilskriver denne forskel til de nye funktioner i den nyere Fairphone 4-model, samt en højere andel af forsendelse med fly under Covid-19 og chipset-krisen. For første gang analyserer Life Cycle Assessment også virkningen af det tilbehør, der er tilgængeligt til telefonen, herunder opladningskabler og stik, trådløse øretelefoner, beskyttelsescovers og en skruetrækker.

Jo smartere, jo mere miljøskadelig

"Jo smartere telefonen er, jo større effekt. I betragtning af, at chipsene i Fairphone 4 er markant bedre, når det kommer til ydeevne, er det ingen overraskelse, at CO2-fodaftrykket er lidt større end Fairphone 3. Vi er dog glade for at se, at rapporten bekræfter, at Fairphone er på rette vej: Den bedste måde at reducere den påvirkning, en telefon har på miljøet, er at sørge for, at den kan bruges så længe som muligt. De dele kan nemt udskiftes eller repareres hjælper med at minimere telefonens påvirkning af mennesker og planeten.", kommenterer Thea Kleinmagd, Circular Material Chains Innovator hos Fairphone.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S