Så meget reducerer du klimaaftrykket, hvis du beholder din mobil et par år længere

Din telefons årlige fodaftryk på klimaet kan reduceres med 31% hvis du beholder din telefon i 5 år. Det viser Fairphones seneste rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fairphone, den hollandske socialøkonomiske startup og producent af bæredygtige smartphones, har udgivet sin livscyklusvurderingsrapport (LCA) for Fairphone 4, der beskriver den indvirkning, deres seneste telefon har på miljøet.

Undersøgelsen, udført af det tyske Fraunhofer Institut for Reliabilitet og Mikrointegration IZM, bekræfter Fairphones nøglebudskab om, at smartphones skal holdes i brug så længe som muligt. I tre forskellige scenarier regner forskerne med at telefonens årlige CO2-fodaftryk kan reduceres med 31% ved brug af Fairphone 4 i fem i stedet for tre år.

Ved brug i syv år (inklusive to batteriudskiftninger) faldt udledningerne pr. år endda med 44%. Fairphone sigter efter at gøre disse scenarier til virkelighed ved at give Fairphone 4 en forlænget garanti på fem år og garanterer softwaresupport indtil udgangen af 2025 tidligst.

Reparation er mere bæredygtigt

Rapporten validerer også antagelsen om, at udskiftning eller reparation af dele af telefonen reducerer miljøpåvirkningen markant, eftersom størstedelen af udledninger sker under produktionen. De lette reparationer i en Fairphone 4 består af otte moduler, inklusive batteriet, kameraerne og opladningsporten, som nemt kan udskiftes selv.

Med undtagelse af rammen viser rapporten, at udskiftninger og reparationer af telefonen hurtigt betaler sig. Reparation af enkelte moduler og derefter genbruge dem, har dog ikke en særlig stor fordel i forhold til at lave en simpel udskiftning af de fleste moduler. De udledninger, der skabes ved produktion, pakning og forsendelse til brugeren eller ved brug af en reparationscenter, bliver så teoretisk kompenseret efter blot et par ugers ekstra brug af den reparerede enhed. Oven i det, skaber de ekstra dele, der gør det muligt for Fairphone 4 at være modulær, næppe en yderligere påvirkning af miljøet, hvilket er en væsentlig forbedring sammenlignet med tidligere Fairphone-modeller.

Forskerne anslår enhedens samlede bidrag til den globale opvarmning til 43 kg CO2-ækvivalenter. og derfor på 4kg mere end Fairphone 3. Undersøgelsen tilskriver denne forskel til de nye funktioner i den nyere Fairphone 4-model, samt en højere andel af forsendelse med fly under Covid-19 og chipset-krisen. For første gang analyserer Life Cycle Assessment også virkningen af det tilbehør, der er tilgængeligt til telefonen, herunder opladningskabler og stik, trådløse øretelefoner, beskyttelsescovers og en skruetrækker.

Jo smartere, jo mere miljøskadelig

"Jo smartere telefonen er, jo større effekt. I betragtning af, at chipsene i Fairphone 4 er markant bedre, når det kommer til ydeevne, er det ingen overraskelse, at CO2-fodaftrykket er lidt større end Fairphone 3. Vi er dog glade for at se, at rapporten bekræfter, at Fairphone er på rette vej: Den bedste måde at reducere den påvirkning, en telefon har på miljøet, er at sørge for, at den kan bruges så længe som muligt. De dele kan nemt udskiftes eller repareres hjælper med at minimere telefonens påvirkning af mennesker og planeten.", kommenterer Thea Kleinmagd, Circular Material Chains Innovator hos Fairphone.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen