Nu skal kunstig intelligens forudsige og rette fejl i computernetværk

Netværksproducenten Cisco hævder at have en teknologi, som både kan finde og fikse netværksfejl automatisk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har taget to års forskning og udvikling, men nu er netværksgiganten Cisco klar med en ny analyse-teknologi, der skal kunne forudsige netværksfejl, før de sker.

Teknologien skulle endda kunne løse problemerne selv, når dens kunstige intelliegns er blevet integreret og trænet godt nok.

Ifølge Cisco er den største udfordring for it-afdelinger at skulle reagere på forstyrrelser i netværket. Selskabet mener, at analyser, der kan forudsige, hvad der vil ske på nettet koblet med enorme mængder af historiske data, er en potentiel løsning.

Ifølge mediet The Register benytter Ciscos nyeste algoritme flere forskellige machine learning-modeller. De skulle også bruge flere forskellige avancerede statistiske modeller, samt neurale netværk.

Ingen blinde punkter

Netværksspecialisten oplyser dog ikke nærmere om, hvilke produkter den nye AI-problemknuser vil komme sammen med. Indtil videre nøjes selskabet med at oplyse, at den vil blive en del af en lang række produkter og tjenester i løbet af det næste par år.

Cisco tør dog slå fast, at man har store forventninger til produktet. Cisco hævder blandt andet, at teknologien ikke har nogen blinde punkter eller begrænsninger, når det kommer til, hvad den kan se eller overvåge.

Den skulle blandt andet kunne bruge telemetri fra applikationer, log-hændelser og topologi. Herudover skulle Cisco have en række andre teknologier, der kan levere data til modellen.

Den nye AI vil, ifølge Cisco, kunne bidrage med anbefalinger til administratorer – såsom at omdirigere trafikken. Den skulle være i stand til at udføre handlinger og opgaver automatisk, herunder at ændre på quality of service, konfigureringer og flere andre ting. Cisco forklarer dog, at der er sat begrænsninger på, hvad den kan gøre uden forudgående godkendelse fra en it-ansvarlig.

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S