Sonos lancerer billig soundbar - se dansk pris her

Sonos Ray koster kun lidt over to tusind kroner, men den kompakte soundbar skal være i stand til at fylde rummet med stor filmlyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos udvider sit sortiment af soundbars med den tredje og hidtil mindste i rækken.

Sonos' udvalg af soundbars. Sonos' udvalg af soundbars.

Kan klemmes ind overalt

Ray fylder ikke mere end at den kan klemmes ind på en hylde under tv'et og fordi at den er skabt med fremadrettede højttalerenheder gør det ikke noget at man placere den uden fri luft omkring.

Et basreflekssystem og to midwoofers skal sikre medrivende bas mens to specieldesignede tweeters skal få detaljerne i mellemtone og diskant til at stå knivskarpt. Som i Sonos' øvrige soundbars er der taleforbedring, så tale i film står klarere samt Natlyd, som dæmper kraftige lyde, så man ikke vækker børnene, mens man ser actionfilm.

Hele Sonos-pakken

Højttalerkonstruktionen gør at Dolby Atmos ikke er en mulighed, hvilket dog heller ikke er almindeligt i dette prissegment.

Men der er stereo PCM, Dolby Digital, DTS Digital Surround og derudover alt det man forventer i et Sonos-produkt, herunder nem trådløs opsætning og TruePlay-kalibrering. Ray fungerer også som centrum for et surround-system.

Tilkobling til tv sker via optisk kabel og der er mulighed for at styre lyden i Ray med tv'ets fjernbetjening.

Prisen for Sonos Ray er 2.249 kroner og den er på markedet fra d. 7. juni.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S