Test: Panasonic TX-55JX940E: Fantastiske farver

I de rette hænder har LED-teknologien meget at byde på. Det beviser Panasonic med dette tv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er testens eneste rendyrkede LED-model, og selvom det måske ikke lyder så prangende som OLED eller QLED, så tag ikke fejl. Panasonic ved som få andre, hvordan man fletter et gedigent tv sammen.

Nemt at komme i gang

Tv’et er næsten lige så tyndt og let som OLED-tv’erne i testen. Det er lidt plastikagtigt, men ganske nydeligt at se på og dejlig nemt at stille op med de to ben, der blot stikkes op i bunden af skærmen.

Panasonic anvender sit eget styresystem, my Home Screen 6.0, som kan virke lidt mere gammeldags i sin opbygning og ikke altid er helt logisk at navigere i, men når man først lærer det at kende, sætter man pris på det relativt simple styresystem, som kører dejligt smidigt og byder på et fornuftigt udvalg af apps og tjenester.

Fantastiske farver

Ønsker du yderligere indhold på skærmen, er der gode muligheder for at koble det på med HDMI 2.1, og der er ligeledes eARC, så du kan få det fulde ud af din soundbar.

Panasonic har ført sin bedste billedmotor ned i denne mellemklassemodel og drysset gavmildt ud af HDR-standarder, herunder Dolby Vision IQ, der optimerer indholdet til rummets lysforhold. Det betyder, at du ofte slipper for at rode med kringlede billedindstillinger.

Der er dog mulighed for at aktivere Film Maker Mode, som leverer en forrygende tekstur i farverne, og er du til gaming, kan du vælge Game Mode Extreme, der aktiverer VRR, HFR og AMD Freesync Premium. Tv’et leverer et herligt farvestærkt billede, der nærmest brager ud af skærmen med sin høje lysstyrke.

Der er ikke helt samme kontrast og sortniveau som i OLED-tv’erne, men det er et engagerende og betagende billede, der vrides ud af skærmen, og netop i kraft af den højere lysstyrke og de stærkere farver, vil det være tv, du kan nyde i meget forskellige scenarier, både om dagen, når rummet er lyst og om aftenen, når det er mørkt.

Stor surround

Lyden er også ganske udmærket. De to 15 watts-højttalere får hjælp af Dolby Atmos-teknologi og leverer flot underlægning til de fine billeder på skærmen.

Der er ikke meget bund i lyden, men surroundoplevelsen er til gengæld yderst overbevisende. En soundbar vil dog være en opgradering, der er værd at overveje, for at få det dybe register med.

Som en samlet pakke er det et tv, der stort set i alle situationer og til enhver type indhold leverer fremragende oplevelser og derfor blandt de stærkeste allroundere i testen. For dem af os, der ofte ser tv i lyse omgivelser, kan det være et bedre valg end et af OLED-tv’erne, der har deres styrke i mere afdæmpede miljøer.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen