Test: Panasonic TX-55JX940E: Fantastiske farver

I de rette hænder har LED-teknologien meget at byde på. Det beviser Panasonic med dette tv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er testens eneste rendyrkede LED-model, og selvom det måske ikke lyder så prangende som OLED eller QLED, så tag ikke fejl. Panasonic ved som få andre, hvordan man fletter et gedigent tv sammen.

Nemt at komme i gang

Tv’et er næsten lige så tyndt og let som OLED-tv’erne i testen. Det er lidt plastikagtigt, men ganske nydeligt at se på og dejlig nemt at stille op med de to ben, der blot stikkes op i bunden af skærmen.

Panasonic anvender sit eget styresystem, my Home Screen 6.0, som kan virke lidt mere gammeldags i sin opbygning og ikke altid er helt logisk at navigere i, men når man først lærer det at kende, sætter man pris på det relativt simple styresystem, som kører dejligt smidigt og byder på et fornuftigt udvalg af apps og tjenester.

Fantastiske farver

Ønsker du yderligere indhold på skærmen, er der gode muligheder for at koble det på med HDMI 2.1, og der er ligeledes eARC, så du kan få det fulde ud af din soundbar.

Panasonic har ført sin bedste billedmotor ned i denne mellemklassemodel og drysset gavmildt ud af HDR-standarder, herunder Dolby Vision IQ, der optimerer indholdet til rummets lysforhold. Det betyder, at du ofte slipper for at rode med kringlede billedindstillinger.

Der er dog mulighed for at aktivere Film Maker Mode, som leverer en forrygende tekstur i farverne, og er du til gaming, kan du vælge Game Mode Extreme, der aktiverer VRR, HFR og AMD Freesync Premium. Tv’et leverer et herligt farvestærkt billede, der nærmest brager ud af skærmen med sin høje lysstyrke.

Der er ikke helt samme kontrast og sortniveau som i OLED-tv’erne, men det er et engagerende og betagende billede, der vrides ud af skærmen, og netop i kraft af den højere lysstyrke og de stærkere farver, vil det være tv, du kan nyde i meget forskellige scenarier, både om dagen, når rummet er lyst og om aftenen, når det er mørkt.

Stor surround

Lyden er også ganske udmærket. De to 15 watts-højttalere får hjælp af Dolby Atmos-teknologi og leverer flot underlægning til de fine billeder på skærmen.

Der er ikke meget bund i lyden, men surroundoplevelsen er til gengæld yderst overbevisende. En soundbar vil dog være en opgradering, der er værd at overveje, for at få det dybe register med.

Som en samlet pakke er det et tv, der stort set i alle situationer og til enhver type indhold leverer fremragende oplevelser og derfor blandt de stærkeste allroundere i testen. For dem af os, der ofte ser tv i lyse omgivelser, kan det være et bedre valg end et af OLED-tv’erne, der har deres styrke i mere afdæmpede miljøer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S