Test: Panasonic TX-55JX940E: Fantastiske farver

I de rette hænder har LED-teknologien meget at byde på. Det beviser Panasonic med dette tv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er testens eneste rendyrkede LED-model, og selvom det måske ikke lyder så prangende som OLED eller QLED, så tag ikke fejl. Panasonic ved som få andre, hvordan man fletter et gedigent tv sammen.

Nemt at komme i gang

Tv’et er næsten lige så tyndt og let som OLED-tv’erne i testen. Det er lidt plastikagtigt, men ganske nydeligt at se på og dejlig nemt at stille op med de to ben, der blot stikkes op i bunden af skærmen.

Panasonic anvender sit eget styresystem, my Home Screen 6.0, som kan virke lidt mere gammeldags i sin opbygning og ikke altid er helt logisk at navigere i, men når man først lærer det at kende, sætter man pris på det relativt simple styresystem, som kører dejligt smidigt og byder på et fornuftigt udvalg af apps og tjenester.

Fantastiske farver

Ønsker du yderligere indhold på skærmen, er der gode muligheder for at koble det på med HDMI 2.1, og der er ligeledes eARC, så du kan få det fulde ud af din soundbar.

Panasonic har ført sin bedste billedmotor ned i denne mellemklassemodel og drysset gavmildt ud af HDR-standarder, herunder Dolby Vision IQ, der optimerer indholdet til rummets lysforhold. Det betyder, at du ofte slipper for at rode med kringlede billedindstillinger.

Der er dog mulighed for at aktivere Film Maker Mode, som leverer en forrygende tekstur i farverne, og er du til gaming, kan du vælge Game Mode Extreme, der aktiverer VRR, HFR og AMD Freesync Premium. Tv’et leverer et herligt farvestærkt billede, der nærmest brager ud af skærmen med sin høje lysstyrke.

Der er ikke helt samme kontrast og sortniveau som i OLED-tv’erne, men det er et engagerende og betagende billede, der vrides ud af skærmen, og netop i kraft af den højere lysstyrke og de stærkere farver, vil det være tv, du kan nyde i meget forskellige scenarier, både om dagen, når rummet er lyst og om aftenen, når det er mørkt.

Stor surround

Lyden er også ganske udmærket. De to 15 watts-højttalere får hjælp af Dolby Atmos-teknologi og leverer flot underlægning til de fine billeder på skærmen.

Der er ikke meget bund i lyden, men surroundoplevelsen er til gengæld yderst overbevisende. En soundbar vil dog være en opgradering, der er værd at overveje, for at få det dybe register med.

Som en samlet pakke er det et tv, der stort set i alle situationer og til enhver type indhold leverer fremragende oplevelser og derfor blandt de stærkeste allroundere i testen. For dem af os, der ofte ser tv i lyse omgivelser, kan det være et bedre valg end et af OLED-tv’erne, der har deres styrke i mere afdæmpede miljøer.

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect