Google lancerer tidsmaskine til mobilen

I anledning af at Street View fylder 15 år lancerer Google en tidsmaskine til Android- og iOS.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I 15 år har Street View-bilerne trillet verden tynd med 360 graders kameraer, der har fanget gader og stræder overalt på kloden, så enhver har kunne orientere sig overalt i verden, som om man (næsten) selv var der.

220 milliarder billeder er blevet taget siden den første bil tog kørte afsted i 2007 og i dag kan man besøge alt fra Det Hvide Hus til hovedgaden i Skjern.

Tidsmaskine på mobilen

Jubilæet i dag bliver fejret med en rundtur i Danmark, hvor Street View-bilen gør stop i Slagelse, Nyborg, Kolding, Skanderborg og Randers.

Google lancerer desuden en tidsmaskine i Android- og iOS-app’en. Tidligere har funktionen været forbeholdt browserudgaven. I Google Earth-appen vælger du Timelapse in Google Earth, så kan du se hvordan et område har ændret sig over tid - en tidsrejse fra 1985 til 2020, der varer et halvt minuts tid.

Derudover har Google udgivet en liste over 15 nye eller inspirerende steder, som brugere kan besøge gennem Street View.

Google samlet 1o mere eller mindre skæve fakta om tjenesten:


  • Googles grundlægger, Larry Page, fik ideen til Street View i 2004.

  • I løbet af de seneste 15 år er der samlet flere end 220 milliarder billeder rundt omkring fra kloden.

  • Flere end 16 millioner kilometer har Street View-bilerne kørt – det svarer til flere end 400 ture rundt om Jorden.

  • Street View dækker i dag flere end 100 lande og territorier.

  • De pt. to danske Street View-biler er 2,5 meter høje Opel Astraer. Bilen har 7 kameraer på toppen. På siden af bilen sidder 2 HD-kameraer - plus 2 LIDAR-radar-sensorere, foran og bagpå. De bruges til at bedømme afstande præcist. Bilen kan filme selv i relativ høj fart, men kører generelt langsommere for at være forsigtig.

  • Langt de fleste ture er fotograferet af Street View-biler, men der er også ture optaget til bens, på ski og sågar fra kamelryg (Liwa-ørkenen 2014).

  • I 2017 kunne man første gang rapelle ind under jordens overflade til en aktiv vulkan.

  • Siden 2018 har Street View-brugere kunnet opleve Japan fra en hunds perspektiv.

  • Det tager typisk 2-3 dage at fotografere en by som Slagelse, mens det tager flere uger at fotografere en by som Aarhus.

  • Alle kan bidrage med billeder til Street View – det kræver blot et 360-graders kamera.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job