Stor nyhed i Microsoft Teams – nedbryder barriererne mellem virksomheder

Microsoft er tæt på at indføre en ny funktion på samarbejdsplatformen Teams. Den vil gøre det muligt for kunder og partnere at kommunikere på en måde, de ikke tidligere har kunnet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I løbet af juli får samarbejdsværktøjet Microsoft Teams en helt ny funktion, som vil knytte virksomheder og deres partnere eller kunder tættere til hinanden, oplyser Microsoft.

Teams Connect hedder nyheden, der blev vist i en begrænset preview i marts. Den gør det i korthed muligt at dele kanaler i Microsoft Teams på tværs af flere organisationer.

Med den nye funktion kan folk samarbejde problemfrit i det samme digitale miljø, selvom de for eksempel ikke er ansat i det samme firma. Man kan med andre ord skabe samarbejdskanaler i Teams på en måde, der ikke tidligere har været muligt.

Sådan fungerer det i praksis

Kunder, partnere, leverandører eller andre uden for en organisation kan med Teams Connect udnytte alle de samarbejdsmuligheder, som Microsoft Teams samler: ikke mindst mødefunktionerne, men også chat, samarbejde om apps, deling af dokumenter i realtid osv.

Hvordan kommer Teams Connect til at fungere i praksis? Ifølge Microsoft vil det være sådan, at når du opretter en ny kanal, vil det kunne ske med en ny kanaltype, en delt kanal, hvortil man kan invitere både enkeltpersoner eller hele teams. Det kan være fra så mange eksterne organisationer, som har behov for.

Den inviterende organisation kan samtidig kontrollere, i hvilket omfang interne og eksterne brugere får adgang til data og information gennem Teams Connect.

Microsoft vil også løbende styrke Teams-platformen ved at inkorporere flere tredjeparts-apps, således at Teams efterhånden bliver til et samarbejdsværktøj, hvor man kan ordne en lang række opgaver i en gruppe, hvad enten den udelukkende består af en organisations egne medarbejder eller også omfatter personer fra andre virksomheder, institutioner eller branchefællesskaber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen