Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

De unge er klar til en fremtid i virtuelle verdener

Mere end hver tredje ung mellem 18-29 år ser virtuelle verdener som en del af deres fremtid. Det viser Samsungs nye rapport Digital Close Contact.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Forestil dig en virtuel verden, hvor du kan shoppe mad og tøj, investere i kunst, købe ejendom, tage på ture, gå til koncerter, se film og måske endda tage på ferier. Du oplever alt dette gennem din personlige avatar, en slags digital repræsentation af dig selv i et metavers. Er der noget, der vækker din nysgerrighed?

Metaverse er et af de nyeste buzzwords i teknologiverdenen. Der synes at være konsensus og overbevisning blandt verdens virksomhedsgiganter, modehuse og teknologivirksomheder om, at metaverse er et af de kommende store teknologiskift. Og der investeres mange penge i ikke at komme bagud.

Ifølge Samsungs seneste rapport Digital Close Contact – Danskernes syn på metaverser er særligt de unge tiltrukket af metaverserne. Over en tredjedel (36%) af de unge mellem 18-29 år er i nogen grad eller i høj grad interesserede i at bruge tid i en virtuel verden i fremtiden.

Nysgerrige op mulighederne

”De unge finder størst potentiale i metavers og fremtiden for udviklingen af virtuelle universer. De er flasket op med teknologi og har et andet syn på det end den ældre generation, som er lidt mere afvisende. Ofte er det den yngre generation, som er med til at udbrede ny teknologi og gøre den mere mainstream til resten af befolkningen. Så derfor er det fedt at se, at de unge tager imod og er nysgerrige på metaverser og mulighederne, det åbner for,” siger Claus Holm, landechef for Samsung Danmark.

Investeringer i metavers er ikke kun fremtidssnak. Blandt unge mellem 18-29 år svarer knap en femtedel (18%), at de kunne forstille sig at investere i indretning, tøj, kunst, husdyr mm., hvis det ikke er for dyrt. Når de bliver bedt om at prioritere, svarer en femtedel (20%), at de helst vil investere i boliger i metavers. Herefter kommer rejser, event-billetter og tøj.

De gamle gider ikke

Men de ældre generationer deler ikke de unges interesse. Mere end halvdelen mellem 50-64 år (54%) svarer, at de slet ikke er interesserede i at bruge tid i virtuelle universer. Dertil svarer 82% i samme aldersgruppe, at de ikke er villige til at investere i metaverser.

”Min oplevelse er, at uvished om, hvordan nye teknologier kommer til at spille ind i hverdagen, gør os ekstra opmærksomme. Men efterhånden som man får mulighed for at udforske og prøve kræfter med nye teknologier, spredes interessen,” siger Claus Holm, landechef for Samsung Danmark.

Om rapporten

Rapporten Digital Close Contact er lavet af Samsung Electronics Nordic for at lære og forstå danskernes vidensniveau og interesse for nye teknologier og sikkerhed. Rapporten er baseret på en landsrepræsentativ undersøgelse sammen med analyser fra lokale eksperter inden for de relevante fagområder. Digital Close Contact-rapporten udgives i tre dele. Første del handler om NFT, anden del om Metaverse og tredje og sidste del handler om digital sikkerhed.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere