Digitalt forsikringsselskab vil give dig en ubekymret festivaloplevelse

Det digitale forsikringsselskab Hedvig får sin Roskildedebut gennem et stort samarbejde, som lanceres på den 50. Roskilde Festival.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye samarbejde betyder, at festivaldeltagerne i år kommer til at møde Hedvig i flere sammenhænge – både på selve Dyrskuepladsen og i det digitale univers omkring festivalen. Eksempelvis vil alle garderoberne på festivalpladsen være Hedvig-designet, og de mange frivillige i garderoberne vil bære Hedvig-t-shirts.

"Her kan festivaldeltagerne sikkert efterlade personlige ejendele og så ellers bare omfavne festivaltilværelsen. Det er et godt billede på, hvordan vi gerne vil hjælpe vores medlemmer til at kunne leve et frit liv uden for mange bekymringer," siger Carsten Müller, der er global kommerciel direktør og dansk landechef for det digitale forsikringsselskab Hedvig.

Derudover vil Hedvigs identitet også være at finde på de tusindvis af powerbanks, der kan lejes på Roskilde Festival. Som en særlig mulighed vil leje af powerbank og opladning på festivalen i år være gratis for Hedvig-medlemmer. Og er man ikke medlem i forvejen, kan man blive det øjeblikkeligt, da Hedvig er et digitalt forsikringsselskab.

"Mobiltelefonen er jo livsnødvendig på en festival. Uden strøm kan man ikke få fat på vennerne, tage billeder eller nogle af de hundrede andre ting, man bruger sin mobiltelefon til på en festival. Og så vil man heller ikke kunne få hjælp i Hedvig-appen, hvis man skulle få en skade," siger Carsten Müller.

Stort værdimatch

Det er første gang, at Roskilde Festival indgår et samarbejde af denne type med et forsikringsselskab, men ifølge chef for partnerskaber Andreas Groth Clausen er det et oplagt match.

"Vi vil gerne have, at vores deltagere vænner sig fra at købe billige engangsprodukter, når de tager på Roskilde Festival, og i stedet medbringer produkter af bedre kvalitet. Så tager de dem også i højere grad med sig igen, når festivalen er slut. Det bliver mere attraktivt, når man kan have en festivalforsikring, som dækker hurtigt og tillidsfuldt, hvis uheldet er ude.

Carsten Müller glæder sig over, at Hedvig bliver en del af jubilæumsfestivalen:

"Det bliver fantastisk at se alle de unge, der endelig får lov at komme på festival efter to års nedlukning. De unge voksne fortjener virkelig at nyde den frihed og fællesskabsfølelse, som Roskilde Festival er indbegrebet af. Det glæder vi os til at være en del af."

Om Hedvig

Hedvig er et digitalt forsikringsselskab, der blev lanceret i 2018. Virksomheden startede i Sverige og har snart været aktiv i Danmark i et år. Med fokus på kundeservice og hurtig skadesbehandling er virksomheden vokset hurtigt. I Sverige var Hedvig det forsikringsselskab, der voksede næsthurtigst i kategorien indboforsikring i 2020. Virksomheden er især populær blandt den yngre generation - et flertal af Hedvigs medlemmer er under 30 år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S