AMD erobrer supercomputerne – Intels andel styrtdykker

En ny opgørelse afslører, at mens AMD på et år nu findes i dobbelt så mange supercomputere, mister Intel en tilsvarende markedsandel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Langt hovedparten af alle computere – på kontorer og i hjem – er baseret på Intels processorer. Men i supercomputernes verden er markedsandelen på alvorlig rutsjetur. ifølge Top500.org har konkurrenten AMD nærmest som et meteornedslag fordoblet andelen af top-500 supercomputere, hvor selskabets processorer anvendes.

Det er en markant stigning, AMD har oplevet gennem de sidste fem år. Producenten er gået fra at være repræsenteret i seks supercomputere til i dag 93, hvilket altså er en fordobling i forhold til sidste år. I 2017 var det selskabets førstegenerations Epyc-chip, der kunne findes i supercomputere.

AMD også blandt de hurtigste

Ifølge internetmediet The Register er de computere på listen, som har AMD-cpu’er endda blandt de hurtigste. Faktisk er nummer et på listen den amerikanske Frontier – HPE Cray EX235a (billedet), som netop drives af en Epyc-processor.

Endvidere er det værd at bemærke, at AMD’s cpu’er er at finde i hele fem af top-10-computerne, 10 af top-26-computerne, 26 af top-50-computerne og 41 af top-100-computerne.

Intel er godt nok stadig dominerende på top-500-listen, men er faldet fra 464 for fem år siden til 388 computere i dag. Dermed har Intel en andel lige under fire femtedele af det totale antal computere – det laveste i næsten 10 år.

Intel er stadig hjertet i den hurtigste supercomputer på listen, men ellers er andelen i top-10 er faldet til 1, til 5 i top-20, til 15 i top-50 og til 46 af top-100.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect