AMD erobrer supercomputerne – Intels andel styrtdykker

En ny opgørelse afslører, at mens AMD på et år nu findes i dobbelt så mange supercomputere, mister Intel en tilsvarende markedsandel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Langt hovedparten af alle computere – på kontorer og i hjem – er baseret på Intels processorer. Men i supercomputernes verden er markedsandelen på alvorlig rutsjetur. ifølge Top500.org har konkurrenten AMD nærmest som et meteornedslag fordoblet andelen af top-500 supercomputere, hvor selskabets processorer anvendes.

Det er en markant stigning, AMD har oplevet gennem de sidste fem år. Producenten er gået fra at være repræsenteret i seks supercomputere til i dag 93, hvilket altså er en fordobling i forhold til sidste år. I 2017 var det selskabets førstegenerations Epyc-chip, der kunne findes i supercomputere.

AMD også blandt de hurtigste

Ifølge internetmediet The Register er de computere på listen, som har AMD-cpu’er endda blandt de hurtigste. Faktisk er nummer et på listen den amerikanske Frontier – HPE Cray EX235a (billedet), som netop drives af en Epyc-processor.

Endvidere er det værd at bemærke, at AMD’s cpu’er er at finde i hele fem af top-10-computerne, 10 af top-26-computerne, 26 af top-50-computerne og 41 af top-100-computerne.

Intel er godt nok stadig dominerende på top-500-listen, men er faldet fra 464 for fem år siden til 388 computere i dag. Dermed har Intel en andel lige under fire femtedele af det totale antal computere – det laveste i næsten 10 år.

Intel er stadig hjertet i den hurtigste supercomputer på listen, men ellers er andelen i top-10 er faldet til 1, til 5 i top-20, til 15 i top-50 og til 46 af top-100.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job