AMD erobrer supercomputerne – Intels andel styrtdykker

En ny opgørelse afslører, at mens AMD på et år nu findes i dobbelt så mange supercomputere, mister Intel en tilsvarende markedsandel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Langt hovedparten af alle computere – på kontorer og i hjem – er baseret på Intels processorer. Men i supercomputernes verden er markedsandelen på alvorlig rutsjetur. ifølge Top500.org har konkurrenten AMD nærmest som et meteornedslag fordoblet andelen af top-500 supercomputere, hvor selskabets processorer anvendes.

Det er en markant stigning, AMD har oplevet gennem de sidste fem år. Producenten er gået fra at være repræsenteret i seks supercomputere til i dag 93, hvilket altså er en fordobling i forhold til sidste år. I 2017 var det selskabets førstegenerations Epyc-chip, der kunne findes i supercomputere.

AMD også blandt de hurtigste

Ifølge internetmediet The Register er de computere på listen, som har AMD-cpu’er endda blandt de hurtigste. Faktisk er nummer et på listen den amerikanske Frontier – HPE Cray EX235a (billedet), som netop drives af en Epyc-processor.

Endvidere er det værd at bemærke, at AMD’s cpu’er er at finde i hele fem af top-10-computerne, 10 af top-26-computerne, 26 af top-50-computerne og 41 af top-100-computerne.

Intel er godt nok stadig dominerende på top-500-listen, men er faldet fra 464 for fem år siden til 388 computere i dag. Dermed har Intel en andel lige under fire femtedele af det totale antal computere – det laveste i næsten 10 år.

Intel er stadig hjertet i den hurtigste supercomputer på listen, men ellers er andelen i top-10 er faldet til 1, til 5 i top-20, til 15 i top-50 og til 46 af top-100.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S