Refurbed vil udbrede genanvendt teknologi på det danske marked

Refurbed er Europas hurtigst voksende onlineplatform for salg af istandsatte elektroniske produkter. Nu tager de det danske marked. Målet er, at alle danske hjem skal eje minimum én genanvendt teknologisk enhed inden for de næste par år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den østrigske virksomhed Refurbed vil gøre det nemmere for danskerne at købe genanvendt teknologi som fx telefoner, computere og tablets. Derfor lancerer Refurbed nu deres online e-handelsplatform i Danmark efter stor succes på flere europæiske markeder.

”Danmark er et interessant marked for Refurbed, fordi bæredygtighed i stigende grad bliver en vigtig faktor for mange danske forbrugere. Flere leder efter måder, hvorpå de kan købe færre ny-producerede varer og produkter, og her er blandt andet brugte telefoner et godt bud, fordi man ikke behøver gå på kompromis med hverken kvalitet eller service,” siger Kilian Kaminski, der er medstifter af Refurbed.

Refurbed har knap 450 millioner kroner kapital i ryggen fra flere internationale investorer, der forventer en mangedobling af markedet for brugt teknologi i de kommende år.

”Markedspotentialet for genanvendt teknologi vokser meget hurtigt i både Danmark og resten af Europa, og markedet har bestemt ikke opnået den fulde kapacitet endnu. Vores vision er, at hvert hjem skal indeholde mindst én genanvendt teknologisk enhed inden for de næste par år,” siger Kilian Kaminski.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S