Panasonic præsenterer den ultimative robuste computer

Toughbook 40 er en ekstrem computer skabt til brug i militæret, politiet, byggebranchen og af forsyningsselskaber. Det er Panasonics mest avancerede model til dato.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har siden 1996 produceret en lang computere og tablets af mærket TOUGHBOOK, som er hårdføre produkter designet til at modstå forhold, der under normale omstændigheder ville beskadige eller ødelægge sådanne enheder. 26 år efter præsentationen af sin allerførste robuste enhed præsenterer teknologivirksomheden nu sin mest avancerede model nogensinde.

Toughbook 40 er skabt til at modstå de mest ekstreme forhold til blandt andet fald og stødpåvirkning, vand og støv, ekstreme temperaturer, høj luftfugtighed samt voldsomme vibrationer. Derudover er computeren opbygget i moduler, hvilket gør den let at reparere, vedligeholde og opdatere.

Enheden opfylder den internationale militære standard MIL-STD810H og er IP66-klassificeret, hvilket betyder, at den er maksimalt beskyttet mod støvindtrængning og kraftige vandstråler. Derudover kan den modstå fald fra intet mindre end 1,8 meters højde. Endvidere har computeren ekstraordinært lang batterilevetid på 18 timer per batteri, ligesom skærmen giver klar og tydelig visning i selv det skarpeste sollys.

NATO-godkendte drev

Toughbook 40 har ligeledes stort fokus på sikkerhed via blandt andet fingeraftrykslæsere og flerbrugergodkendelse i tilfælde af, at enheden bruges af et team. Derudover gør computeren brug af NATO-godkendte selvkrypterende drev. Endeligt er det muligt øjeblikkeligt at afbryde al lys og elektronisk transmission med et enkelt tryk.

Den robuste bærbare computer udmærker sig også ved, at touch-skærmen kan betjenes med både en pen, en finger, handsker og våde hænder. Derudover kan den uden problemer betjenes i regnvejr, ligesom den anvendte højttaler- og mikrofonteknologi gør det muligt at gennemføre samtaler og videokald i selv de mest støjende miljøer. Blandt andet fordi mikrofonen gør det muligt at fjerne omgivende støj og baggrundsstøj fra mikrofonindgangen.

Enheden er især målrettet militæret, politiet, byggebranchen og forsyningsselskaber, men er også velegnet til brug i landbrugssektoren, transportsektoren og af serviceteknikkere og ingeniører indenfor en lang række områder.

"Fra soldaten på operation og politibetjenten i bilen til teknikerne i vejkanten og ingeniørerne i felten tager den nye Toughbook 40 robust databehandling til et nyt niveau med sin tilpasningsevne til forskellige opgaver, computerkraft, kommunikation og sikkerhed, ” siger Dirk Weigelt, europæisk produktchef hos Panasonic Mobile Solutions Business.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S