Panasonic præsenterer den ultimative robuste computer

Toughbook 40 er en ekstrem computer skabt til brug i militæret, politiet, byggebranchen og af forsyningsselskaber. Det er Panasonics mest avancerede model til dato.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har siden 1996 produceret en lang computere og tablets af mærket TOUGHBOOK, som er hårdføre produkter designet til at modstå forhold, der under normale omstændigheder ville beskadige eller ødelægge sådanne enheder. 26 år efter præsentationen af sin allerførste robuste enhed præsenterer teknologivirksomheden nu sin mest avancerede model nogensinde.

Toughbook 40 er skabt til at modstå de mest ekstreme forhold til blandt andet fald og stødpåvirkning, vand og støv, ekstreme temperaturer, høj luftfugtighed samt voldsomme vibrationer. Derudover er computeren opbygget i moduler, hvilket gør den let at reparere, vedligeholde og opdatere.

Enheden opfylder den internationale militære standard MIL-STD810H og er IP66-klassificeret, hvilket betyder, at den er maksimalt beskyttet mod støvindtrængning og kraftige vandstråler. Derudover kan den modstå fald fra intet mindre end 1,8 meters højde. Endvidere har computeren ekstraordinært lang batterilevetid på 18 timer per batteri, ligesom skærmen giver klar og tydelig visning i selv det skarpeste sollys.

NATO-godkendte drev

Toughbook 40 har ligeledes stort fokus på sikkerhed via blandt andet fingeraftrykslæsere og flerbrugergodkendelse i tilfælde af, at enheden bruges af et team. Derudover gør computeren brug af NATO-godkendte selvkrypterende drev. Endeligt er det muligt øjeblikkeligt at afbryde al lys og elektronisk transmission med et enkelt tryk.

Den robuste bærbare computer udmærker sig også ved, at touch-skærmen kan betjenes med både en pen, en finger, handsker og våde hænder. Derudover kan den uden problemer betjenes i regnvejr, ligesom den anvendte højttaler- og mikrofonteknologi gør det muligt at gennemføre samtaler og videokald i selv de mest støjende miljøer. Blandt andet fordi mikrofonen gør det muligt at fjerne omgivende støj og baggrundsstøj fra mikrofonindgangen.

Enheden er især målrettet militæret, politiet, byggebranchen og forsyningsselskaber, men er også velegnet til brug i landbrugssektoren, transportsektoren og af serviceteknikkere og ingeniører indenfor en lang række områder.

"Fra soldaten på operation og politibetjenten i bilen til teknikerne i vejkanten og ingeniørerne i felten tager den nye Toughbook 40 robust databehandling til et nyt niveau med sin tilpasningsevne til forskellige opgaver, computerkraft, kommunikation og sikkerhed, ” siger Dirk Weigelt, europæisk produktchef hos Panasonic Mobile Solutions Business.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS