Panasonic præsenterer den ultimative robuste computer

Toughbook 40 er en ekstrem computer skabt til brug i militæret, politiet, byggebranchen og af forsyningsselskaber. Det er Panasonics mest avancerede model til dato.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har siden 1996 produceret en lang computere og tablets af mærket TOUGHBOOK, som er hårdføre produkter designet til at modstå forhold, der under normale omstændigheder ville beskadige eller ødelægge sådanne enheder. 26 år efter præsentationen af sin allerførste robuste enhed præsenterer teknologivirksomheden nu sin mest avancerede model nogensinde.

Toughbook 40 er skabt til at modstå de mest ekstreme forhold til blandt andet fald og stødpåvirkning, vand og støv, ekstreme temperaturer, høj luftfugtighed samt voldsomme vibrationer. Derudover er computeren opbygget i moduler, hvilket gør den let at reparere, vedligeholde og opdatere.

Enheden opfylder den internationale militære standard MIL-STD810H og er IP66-klassificeret, hvilket betyder, at den er maksimalt beskyttet mod støvindtrængning og kraftige vandstråler. Derudover kan den modstå fald fra intet mindre end 1,8 meters højde. Endvidere har computeren ekstraordinært lang batterilevetid på 18 timer per batteri, ligesom skærmen giver klar og tydelig visning i selv det skarpeste sollys.

NATO-godkendte drev

Toughbook 40 har ligeledes stort fokus på sikkerhed via blandt andet fingeraftrykslæsere og flerbrugergodkendelse i tilfælde af, at enheden bruges af et team. Derudover gør computeren brug af NATO-godkendte selvkrypterende drev. Endeligt er det muligt øjeblikkeligt at afbryde al lys og elektronisk transmission med et enkelt tryk.

Den robuste bærbare computer udmærker sig også ved, at touch-skærmen kan betjenes med både en pen, en finger, handsker og våde hænder. Derudover kan den uden problemer betjenes i regnvejr, ligesom den anvendte højttaler- og mikrofonteknologi gør det muligt at gennemføre samtaler og videokald i selv de mest støjende miljøer. Blandt andet fordi mikrofonen gør det muligt at fjerne omgivende støj og baggrundsstøj fra mikrofonindgangen.

Enheden er især målrettet militæret, politiet, byggebranchen og forsyningsselskaber, men er også velegnet til brug i landbrugssektoren, transportsektoren og af serviceteknikkere og ingeniører indenfor en lang række områder.

"Fra soldaten på operation og politibetjenten i bilen til teknikerne i vejkanten og ingeniørerne i felten tager den nye Toughbook 40 robust databehandling til et nyt niveau med sin tilpasningsevne til forskellige opgaver, computerkraft, kommunikation og sikkerhed, ” siger Dirk Weigelt, europæisk produktchef hos Panasonic Mobile Solutions Business.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S