Panasonic præsenterer den ultimative robuste computer

Toughbook 40 er en ekstrem computer skabt til brug i militæret, politiet, byggebranchen og af forsyningsselskaber. Det er Panasonics mest avancerede model til dato.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har siden 1996 produceret en lang computere og tablets af mærket TOUGHBOOK, som er hårdføre produkter designet til at modstå forhold, der under normale omstændigheder ville beskadige eller ødelægge sådanne enheder. 26 år efter præsentationen af sin allerførste robuste enhed præsenterer teknologivirksomheden nu sin mest avancerede model nogensinde.

Toughbook 40 er skabt til at modstå de mest ekstreme forhold til blandt andet fald og stødpåvirkning, vand og støv, ekstreme temperaturer, høj luftfugtighed samt voldsomme vibrationer. Derudover er computeren opbygget i moduler, hvilket gør den let at reparere, vedligeholde og opdatere.

Enheden opfylder den internationale militære standard MIL-STD810H og er IP66-klassificeret, hvilket betyder, at den er maksimalt beskyttet mod støvindtrængning og kraftige vandstråler. Derudover kan den modstå fald fra intet mindre end 1,8 meters højde. Endvidere har computeren ekstraordinært lang batterilevetid på 18 timer per batteri, ligesom skærmen giver klar og tydelig visning i selv det skarpeste sollys.

NATO-godkendte drev

Toughbook 40 har ligeledes stort fokus på sikkerhed via blandt andet fingeraftrykslæsere og flerbrugergodkendelse i tilfælde af, at enheden bruges af et team. Derudover gør computeren brug af NATO-godkendte selvkrypterende drev. Endeligt er det muligt øjeblikkeligt at afbryde al lys og elektronisk transmission med et enkelt tryk.

Den robuste bærbare computer udmærker sig også ved, at touch-skærmen kan betjenes med både en pen, en finger, handsker og våde hænder. Derudover kan den uden problemer betjenes i regnvejr, ligesom den anvendte højttaler- og mikrofonteknologi gør det muligt at gennemføre samtaler og videokald i selv de mest støjende miljøer. Blandt andet fordi mikrofonen gør det muligt at fjerne omgivende støj og baggrundsstøj fra mikrofonindgangen.

Enheden er især målrettet militæret, politiet, byggebranchen og forsyningsselskaber, men er også velegnet til brug i landbrugssektoren, transportsektoren og af serviceteknikkere og ingeniører indenfor en lang række områder.

"Fra soldaten på operation og politibetjenten i bilen til teknikerne i vejkanten og ingeniørerne i felten tager den nye Toughbook 40 robust databehandling til et nyt niveau med sin tilpasningsevne til forskellige opgaver, computerkraft, kommunikation og sikkerhed, ” siger Dirk Weigelt, europæisk produktchef hos Panasonic Mobile Solutions Business.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S