Ikea lancerer pladespiller

En vaskeægte pladespiller er blandt produktnyhederne i Obegränsat-kollektionen, som er skabt i samarbejde med dj-trioen Swedish House Mafia.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Møbelgiganten Ikea har udvidet deres repertoire de senere til at også at omfatte lydprodukter. I samarbejde med Sonos har de skabt multirumshøjttalere, mens de sammen med Teenage Engineering har skabt et modulært lydsystem til de unge.

Nu er tiden så kommet til en pladespiller. Produktet er denne gang udviklet i samarbejde med dj-trioen Swedish House Mafia. Den er del af kollektionen Obegränsat, som også består af et bord, beregnet til musikproduktion og en lænestol.

En veldesignet pladespiller kan udgøre et møbel i sig selv og Ikeas model ser da også ud til være en plads værdig i stuen eller på arbejdsværelset.

Om lydkvaliteten så også vil være det må tiden vise.

Basale egenskaber

Der er endnu ikke offentliggjort en pris, men med Ikea som afsender går vi ud fra at det bliver en afspiller i den billigere ende. På papiret ser den ud til at være ganske basal i sine egenskaber med mulighed for at køre 33 og 45 rpm samt det der skal til for at slutte den til enten et anlæg (phono) eller direkte i en aktiv højttaler (minijack). Sidstnævnte vil gøre det muligt at koble den på en multirumshøjttaler som eksempelvis Sonos Five og den vej få lyden ud i alle Wi-Fi-forbundne højttalere.

Vi formoder at RIAA er indbygget, men håber at det også være muligt at køre uden om den interne og tilslutte sin egen.

Billedet viser, at den kommer med en Audio-Technica pickup monteret. Et godt tegn, da de er mestrer i at skabe gode pickupper i den billige ende af spektret.

Obegränsat-serien kommer i efteråret og vil med tiden kommer til at bestå af mere end 30 forskellige produkter.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job