Ikea lancerer pladespiller

En vaskeægte pladespiller er blandt produktnyhederne i Obegränsat-kollektionen, som er skabt i samarbejde med dj-trioen Swedish House Mafia.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Møbelgiganten Ikea har udvidet deres repertoire de senere til at også at omfatte lydprodukter. I samarbejde med Sonos har de skabt multirumshøjttalere, mens de sammen med Teenage Engineering har skabt et modulært lydsystem til de unge.

Nu er tiden så kommet til en pladespiller. Produktet er denne gang udviklet i samarbejde med dj-trioen Swedish House Mafia. Den er del af kollektionen Obegränsat, som også består af et bord, beregnet til musikproduktion og en lænestol.

En veldesignet pladespiller kan udgøre et møbel i sig selv og Ikeas model ser da også ud til være en plads værdig i stuen eller på arbejdsværelset.

Om lydkvaliteten så også vil være det må tiden vise.

Basale egenskaber

Der er endnu ikke offentliggjort en pris, men med Ikea som afsender går vi ud fra at det bliver en afspiller i den billigere ende. På papiret ser den ud til at være ganske basal i sine egenskaber med mulighed for at køre 33 og 45 rpm samt det der skal til for at slutte den til enten et anlæg (phono) eller direkte i en aktiv højttaler (minijack). Sidstnævnte vil gøre det muligt at koble den på en multirumshøjttaler som eksempelvis Sonos Five og den vej få lyden ud i alle Wi-Fi-forbundne højttalere.

Vi formoder at RIAA er indbygget, men håber at det også være muligt at køre uden om den interne og tilslutte sin egen.

Billedet viser, at den kommer med en Audio-Technica pickup monteret. Et godt tegn, da de er mestrer i at skabe gode pickupper i den billige ende af spektret.

Obegränsat-serien kommer i efteråret og vil med tiden kommer til at bestå af mere end 30 forskellige produkter.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job