Test: JBL Quantum Stream: Prisvenlig mikrofon til streameren

Trods et par særheder i betjeningen er Quantum Stream en fin mikrofon, som til fornuftig pris giver en markant opgradering af stemmeoptagelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når du optager podcasts eller YouTube-videoer, dur det ikke med den indbyggede mikrofon i dit headset eller i din pc. Den kan lige gå an til video-opkald og telefonsamtaler, men skal din stemme stå med sin fulde klang og et nærvær, så lytteren føler sig inddraget, skal der en rigtig mikrofon til. Den behøver dog ikke være hundedyr eller kompliceret at håndtere. Med Quantum Stream har JBL skabt en USB-mikrofon – deres første – som både i pris, betjening og størrelse er overkommelig.

Mikrofonen er kompakt og vejer ikke meget, så den er let at tage med. Den er af plast, hvilket giver en lidt billig fornemmelse, men den står sikkert og stabilt på en fod af metal, der har kuglearm, så mikrofonen kan drejes i alle vinkler. Mikrofonen kan skrues af foden og har standard monteringshul, så den kan skrues på et bredt udvalg af stativer. I bunden af mikrofonen er der udgang til hovedtelefon, så man kan koble et kablet headset til computeren den vej.

Flere mønstre

På toppen af mikrofonen er der en knap til at mute og unmute lyden, og ind mod brugeren er en drejeknap, som mærkeligt nok ikke styrer mikrofonens lydniveau, men det tilkoblede headset.

Et tryk på denne knap skifter mellem kardoid og omnidirektionel optagemønster.

De to forskellige mønstre gør, at du kan rette optagelsen direkte mod din egen stemme eller ud i hele rummet.

Det første er ideelt til eksempelvis podcast, det andet til online-konferencen, hvor der er flere deltagere i et lokale.

Flot nærvær

Lydkvaliteten kan man ikke klage over. Der er flot nærvær i stemmeoptagelser og et minimum af støj.

I bunden af mikrofonen er lys, som viser mikrofonens tilstand. Det kan dæmpes eller slås fra i det brugervenlige QuantumEngine-program, som også giver adgang til en række andre indstillinger.

Trods et par særheder i betjeningen er Quantum Stream således en ret fin mikrofon til en pris, der gør den til en overkommelig investering for alle, der ønsker en markant opgradering af stemmeoptagelser.

Pris: 799 kroner

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura