Store tv'er med stærk teknologi og lave priser: Sharp er tilbage i Danmark

Priserne starter under 6.000 kroner for Sharps tv'er, der byder på 4K, Quantum Dot, indbyggede harman/kardon-højttalere samt Google Stadia og Chromecast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sharp har ikke været synlige i de danske butikker på de senere år, men nu vender producenten stærkt tilbage med tv'er, der ser ud til at kunne give benhård konkurrence til markedets velkendte spillere, når det gælder valuta for pengene.

På papiret ser de ud til at rumme, hvad der skal til for at følge med tidens krav til et førsteklasses tv. EQ-serien er baseret på QLED-teknologi og har 4K-opløsning samt understøttelse af HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma) og Dolby Vision med 12-bit farve gengivelse.

Dertil kommer Sharps AQUOS Smooth Motion-teknologi, som ved at tilføje ekstra billeder til videosekvenser får indholdet til at se ekstra levende ud.

Avanceret lydsystem

Sharp har indgået samarbejde med Harman Kardon, der står bag de to integrerede højttalere, som præsterer sammenlagt 24 watt og er specialudviklet til EQ-serien.

Dertil er der understøttelse af Dolby Atmos, DTS:X og al DTS-kodet indhold.

EQ-serien har desuden HDMI 2.1, og eARC, så der er mulighed for 7.1-lyd via eksempelvis Dolby Atmos-kompatible soundbarer.

Indbygget gaming-portal

Designet er minimalistisk, med en enkel aluminiumsramme. Tv'erne fås i sort (EQ3) og sølv (EQ4) med to forskellige fronter til de indbyggede harman/kardon-højttalere.

Styresystemet er Android TV og der er indbygget stemmestyring med Google Assistent.

Gamerne får glæde af Google Stadia, Googles gaming-service, der giver mulighed for at streame AAA-spiltitler i 4K.

Sharp EQ-serien kommer i fire forskellige størrelser:

50” (127 cm): 5.990 kr.
55” (139 cm): 6.990 kr.
65” (165 cm): 8.990 kr.
75” (189 cm): 11.990 kr.

Nøglespecifikationer:

• 4K Ultra HD Android TV med Quantum Dot
• Aluminiumsramme med ultratynd skærmkant
• HDMI 2.1 med eARC og ALLM
• Dolby Vision & Dolby Atmos
• DTS:X & DTS Virtual:X 3D-lyd
• Indbygget harman/kardon-højttalersystem
• AQUOS UltraClear
• AQUOS Smooth Motion
• Lyssensor med OPC (Optical Picture Control)

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job