Store tv'er med stærk teknologi og lave priser: Sharp er tilbage i Danmark

Priserne starter under 6.000 kroner for Sharps tv'er, der byder på 4K, Quantum Dot, indbyggede harman/kardon-højttalere samt Google Stadia og Chromecast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sharp har ikke været synlige i de danske butikker på de senere år, men nu vender producenten stærkt tilbage med tv'er, der ser ud til at kunne give benhård konkurrence til markedets velkendte spillere, når det gælder valuta for pengene.

På papiret ser de ud til at rumme, hvad der skal til for at følge med tidens krav til et førsteklasses tv. EQ-serien er baseret på QLED-teknologi og har 4K-opløsning samt understøttelse af HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma) og Dolby Vision med 12-bit farve gengivelse.

Dertil kommer Sharps AQUOS Smooth Motion-teknologi, som ved at tilføje ekstra billeder til videosekvenser får indholdet til at se ekstra levende ud.

Avanceret lydsystem

Sharp har indgået samarbejde med Harman Kardon, der står bag de to integrerede højttalere, som præsterer sammenlagt 24 watt og er specialudviklet til EQ-serien.

Dertil er der understøttelse af Dolby Atmos, DTS:X og al DTS-kodet indhold.

EQ-serien har desuden HDMI 2.1, og eARC, så der er mulighed for 7.1-lyd via eksempelvis Dolby Atmos-kompatible soundbarer.

Indbygget gaming-portal

Designet er minimalistisk, med en enkel aluminiumsramme. Tv'erne fås i sort (EQ3) og sølv (EQ4) med to forskellige fronter til de indbyggede harman/kardon-højttalere.

Styresystemet er Android TV og der er indbygget stemmestyring med Google Assistent.

Gamerne får glæde af Google Stadia, Googles gaming-service, der giver mulighed for at streame AAA-spiltitler i 4K.

Sharp EQ-serien kommer i fire forskellige størrelser:

50” (127 cm): 5.990 kr.
55” (139 cm): 6.990 kr.
65” (165 cm): 8.990 kr.
75” (189 cm): 11.990 kr.

Nøglespecifikationer:

• 4K Ultra HD Android TV med Quantum Dot
• Aluminiumsramme med ultratynd skærmkant
• HDMI 2.1 med eARC og ALLM
• Dolby Vision & Dolby Atmos
• DTS:X & DTS Virtual:X 3D-lyd
• Indbygget harman/kardon-højttalersystem
• AQUOS UltraClear
• AQUOS Smooth Motion
• Lyssensor med OPC (Optical Picture Control)

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S