Store tv'er med stærk teknologi og lave priser: Sharp er tilbage i Danmark

Priserne starter under 6.000 kroner for Sharps tv'er, der byder på 4K, Quantum Dot, indbyggede harman/kardon-højttalere samt Google Stadia og Chromecast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sharp har ikke været synlige i de danske butikker på de senere år, men nu vender producenten stærkt tilbage med tv'er, der ser ud til at kunne give benhård konkurrence til markedets velkendte spillere, når det gælder valuta for pengene.

På papiret ser de ud til at rumme, hvad der skal til for at følge med tidens krav til et førsteklasses tv. EQ-serien er baseret på QLED-teknologi og har 4K-opløsning samt understøttelse af HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma) og Dolby Vision med 12-bit farve gengivelse.

Dertil kommer Sharps AQUOS Smooth Motion-teknologi, som ved at tilføje ekstra billeder til videosekvenser får indholdet til at se ekstra levende ud.

Avanceret lydsystem

Sharp har indgået samarbejde med Harman Kardon, der står bag de to integrerede højttalere, som præsterer sammenlagt 24 watt og er specialudviklet til EQ-serien.

Dertil er der understøttelse af Dolby Atmos, DTS:X og al DTS-kodet indhold.

EQ-serien har desuden HDMI 2.1, og eARC, så der er mulighed for 7.1-lyd via eksempelvis Dolby Atmos-kompatible soundbarer.

Indbygget gaming-portal

Designet er minimalistisk, med en enkel aluminiumsramme. Tv'erne fås i sort (EQ3) og sølv (EQ4) med to forskellige fronter til de indbyggede harman/kardon-højttalere.

Styresystemet er Android TV og der er indbygget stemmestyring med Google Assistent.

Gamerne får glæde af Google Stadia, Googles gaming-service, der giver mulighed for at streame AAA-spiltitler i 4K.

Sharp EQ-serien kommer i fire forskellige størrelser:

50” (127 cm): 5.990 kr.
55” (139 cm): 6.990 kr.
65” (165 cm): 8.990 kr.
75” (189 cm): 11.990 kr.

Nøglespecifikationer:

• 4K Ultra HD Android TV med Quantum Dot
• Aluminiumsramme med ultratynd skærmkant
• HDMI 2.1 med eARC og ALLM
• Dolby Vision & Dolby Atmos
• DTS:X & DTS Virtual:X 3D-lyd
• Indbygget harman/kardon-højttalersystem
• AQUOS UltraClear
• AQUOS Smooth Motion
• Lyssensor med OPC (Optical Picture Control)

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S