Store tv'er med stærk teknologi og lave priser: Sharp er tilbage i Danmark

Priserne starter under 6.000 kroner for Sharps tv'er, der byder på 4K, Quantum Dot, indbyggede harman/kardon-højttalere samt Google Stadia og Chromecast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sharp har ikke været synlige i de danske butikker på de senere år, men nu vender producenten stærkt tilbage med tv'er, der ser ud til at kunne give benhård konkurrence til markedets velkendte spillere, når det gælder valuta for pengene.

På papiret ser de ud til at rumme, hvad der skal til for at følge med tidens krav til et førsteklasses tv. EQ-serien er baseret på QLED-teknologi og har 4K-opløsning samt understøttelse af HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma) og Dolby Vision med 12-bit farve gengivelse.

Dertil kommer Sharps AQUOS Smooth Motion-teknologi, som ved at tilføje ekstra billeder til videosekvenser får indholdet til at se ekstra levende ud.

Avanceret lydsystem

Sharp har indgået samarbejde med Harman Kardon, der står bag de to integrerede højttalere, som præsterer sammenlagt 24 watt og er specialudviklet til EQ-serien.

Dertil er der understøttelse af Dolby Atmos, DTS:X og al DTS-kodet indhold.

EQ-serien har desuden HDMI 2.1, og eARC, så der er mulighed for 7.1-lyd via eksempelvis Dolby Atmos-kompatible soundbarer.

Indbygget gaming-portal

Designet er minimalistisk, med en enkel aluminiumsramme. Tv'erne fås i sort (EQ3) og sølv (EQ4) med to forskellige fronter til de indbyggede harman/kardon-højttalere.

Styresystemet er Android TV og der er indbygget stemmestyring med Google Assistent.

Gamerne får glæde af Google Stadia, Googles gaming-service, der giver mulighed for at streame AAA-spiltitler i 4K.

Sharp EQ-serien kommer i fire forskellige størrelser:

50” (127 cm): 5.990 kr.
55” (139 cm): 6.990 kr.
65” (165 cm): 8.990 kr.
75” (189 cm): 11.990 kr.

Nøglespecifikationer:

• 4K Ultra HD Android TV med Quantum Dot
• Aluminiumsramme med ultratynd skærmkant
• HDMI 2.1 med eARC og ALLM
• Dolby Vision & Dolby Atmos
• DTS:X & DTS Virtual:X 3D-lyd
• Indbygget harman/kardon-højttalersystem
• AQUOS UltraClear
• AQUOS Smooth Motion
• Lyssensor med OPC (Optical Picture Control)

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos