Nu kan brugere af Zoom chatte med hinanden – også før og efter onlinemøder

For at udviske grænsen mellem fysiske møder og onlinemøder introducerer Zoom nu en ny funktion på mødeplatformen, så mødedeltagerne kan netværke med hinanden før, under og efter en event.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af svaghederne ved at mødes virtuelt og ikke fysisk er den manglende mulighed for uformel snak. Ideen med workshops, konferencer og andre faglige begivenheder er ellers netop muligheden for at netværke og opbygge relationer. Nu vil mødeplatformen Zoom med den nye netværksfunktion Zoom Events gøre det nemmere for mødedeltagere at netværke ved for eksempel at chatte med hinanden en-til-en før, under og efter en event.

"Der sker noget, når vi møder andre mennesker. Vi opbygger vores netværk, vi lærer noget nyt, og vi bliver som regel også inspireret. Det skal også være muligt, når vi mødes online,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Del ud af deltagerne

Med den nye funktion kan værter med fordel dele deltagerlisten forud for en event, hvilket kan inspirere deltagerne til på forhånd at forbinde og netværke med begivenhedens øvrige deltagere.

Zoom Events giver blandt andet mulighed for også at oprette og redigere en netværksprofil med billeder, sociale kanaler og videoer. Man kan se en begivenhedsmappe (medmindre den er deaktiveret af værten), se profiler for deltagere og forbindelser og anmode om at få forbindelse til andre.

Engagerer folk sig?

Funktionen er også et godt redskab for værter, der under en begivenhed kan monitorere engagementet i form af, hvor mange chats og netværksforbindelser, der bliver oprettet. Det giver mulighed for efterfølgende at analysere netværksmønstre og implementere forbedringer til fremtidige begivenheder, forklarer Zoom.

Zoom vil de kommende måneder føje flere netværksværktøjer til sin platform. Zoom oplyser ikke på nuværende tidspunkt, hvilke der er tale om.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job