Nu kan brugere af Zoom chatte med hinanden – også før og efter onlinemøder

For at udviske grænsen mellem fysiske møder og onlinemøder introducerer Zoom nu en ny funktion på mødeplatformen, så mødedeltagerne kan netværke med hinanden før, under og efter en event.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af svaghederne ved at mødes virtuelt og ikke fysisk er den manglende mulighed for uformel snak. Ideen med workshops, konferencer og andre faglige begivenheder er ellers netop muligheden for at netværke og opbygge relationer. Nu vil mødeplatformen Zoom med den nye netværksfunktion Zoom Events gøre det nemmere for mødedeltagere at netværke ved for eksempel at chatte med hinanden en-til-en før, under og efter en event.

"Der sker noget, når vi møder andre mennesker. Vi opbygger vores netværk, vi lærer noget nyt, og vi bliver som regel også inspireret. Det skal også være muligt, når vi mødes online,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Del ud af deltagerne

Med den nye funktion kan værter med fordel dele deltagerlisten forud for en event, hvilket kan inspirere deltagerne til på forhånd at forbinde og netværke med begivenhedens øvrige deltagere.

Zoom Events giver blandt andet mulighed for også at oprette og redigere en netværksprofil med billeder, sociale kanaler og videoer. Man kan se en begivenhedsmappe (medmindre den er deaktiveret af værten), se profiler for deltagere og forbindelser og anmode om at få forbindelse til andre.

Engagerer folk sig?

Funktionen er også et godt redskab for værter, der under en begivenhed kan monitorere engagementet i form af, hvor mange chats og netværksforbindelser, der bliver oprettet. Det giver mulighed for efterfølgende at analysere netværksmønstre og implementere forbedringer til fremtidige begivenheder, forklarer Zoom.

Zoom vil de kommende måneder føje flere netværksværktøjer til sin platform. Zoom oplyser ikke på nuværende tidspunkt, hvilke der er tale om.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks