Nu kan brugere af Zoom chatte med hinanden – også før og efter onlinemøder

For at udviske grænsen mellem fysiske møder og onlinemøder introducerer Zoom nu en ny funktion på mødeplatformen, så mødedeltagerne kan netværke med hinanden før, under og efter en event.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af svaghederne ved at mødes virtuelt og ikke fysisk er den manglende mulighed for uformel snak. Ideen med workshops, konferencer og andre faglige begivenheder er ellers netop muligheden for at netværke og opbygge relationer. Nu vil mødeplatformen Zoom med den nye netværksfunktion Zoom Events gøre det nemmere for mødedeltagere at netværke ved for eksempel at chatte med hinanden en-til-en før, under og efter en event.

"Der sker noget, når vi møder andre mennesker. Vi opbygger vores netværk, vi lærer noget nyt, og vi bliver som regel også inspireret. Det skal også være muligt, når vi mødes online,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Del ud af deltagerne

Med den nye funktion kan værter med fordel dele deltagerlisten forud for en event, hvilket kan inspirere deltagerne til på forhånd at forbinde og netværke med begivenhedens øvrige deltagere.

Zoom Events giver blandt andet mulighed for også at oprette og redigere en netværksprofil med billeder, sociale kanaler og videoer. Man kan se en begivenhedsmappe (medmindre den er deaktiveret af værten), se profiler for deltagere og forbindelser og anmode om at få forbindelse til andre.

Engagerer folk sig?

Funktionen er også et godt redskab for værter, der under en begivenhed kan monitorere engagementet i form af, hvor mange chats og netværksforbindelser, der bliver oprettet. Det giver mulighed for efterfølgende at analysere netværksmønstre og implementere forbedringer til fremtidige begivenheder, forklarer Zoom.

Zoom vil de kommende måneder føje flere netværksværktøjer til sin platform. Zoom oplyser ikke på nuværende tidspunkt, hvilke der er tale om.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS