Test: B&W Panorama 3: Flot soundbar med behersket surround

Den er velbygget og lækker, men begrænset i sine smarte muligheder og lettere skuffende i sine surround-egenskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dolby Atmos har gjort det nemt at få overbevisende surround i stuen, uden besvær med at trække kabler rundt i rummet til et væld af højttalere.

Panorama 3 er B&Ws første bud på en Atmos-soundbar, skabt efter rette foreskrifter med en konfiguration af i alt 13 højttalere, heraf to opadvendte Elevation-højttalere og 2 subwoofere. Det hele gemt væk i en stilfuld sort soundbar, der passer fint ind under et 55” tv eller større.

Tilslutning sker via HDMI eArc og der er simpel touch-bejtening på toppen.

Flere indstillinger kan ske via B&W-appen. Her er også mulighed for at forbinde et lille udvalg af streamingtjenester, med vægt på hi-fi-tjenester som Tidal og Qobuz. Alt hvad der ikke kan streanes den vej, kan streames via Bluetooth eller AirPlay 2.

Som musikhøjttaler er Panorama 3 okay, dog vil du få bedre lyd, hvis du bruger dine 7.499 kroner på et klassisk stereosæt. Til filmlyd gør den sig bedre, om end vi er lidt skuffede over Atmos-effekten. Du får unægtelig et stort lydbillede, blot ikke i samme skala, som vi oplever hos indbyggede lydsystemer i nyere tv’er.

 

Når der heller ikke er mulighed for at udvide med hverken sub eller satellit-højttalere og udvalget af smarte funktioner er ret beskedent, kommer Panaroma 3, trods lækkert design, til at står lidt svagt i feltet af tilsvarende løsninger.

Samlet vurdering: 4/6

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,