Test: B&W Panorama 3: Flot soundbar med behersket surround

Den er velbygget og lækker, men begrænset i sine smarte muligheder og lettere skuffende i sine surround-egenskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dolby Atmos har gjort det nemt at få overbevisende surround i stuen, uden besvær med at trække kabler rundt i rummet til et væld af højttalere.

Panorama 3 er B&Ws første bud på en Atmos-soundbar, skabt efter rette foreskrifter med en konfiguration af i alt 13 højttalere, heraf to opadvendte Elevation-højttalere og 2 subwoofere. Det hele gemt væk i en stilfuld sort soundbar, der passer fint ind under et 55” tv eller større.

Tilslutning sker via HDMI eArc og der er simpel touch-bejtening på toppen.

Flere indstillinger kan ske via B&W-appen. Her er også mulighed for at forbinde et lille udvalg af streamingtjenester, med vægt på hi-fi-tjenester som Tidal og Qobuz. Alt hvad der ikke kan streanes den vej, kan streames via Bluetooth eller AirPlay 2.

Som musikhøjttaler er Panorama 3 okay, dog vil du få bedre lyd, hvis du bruger dine 7.499 kroner på et klassisk stereosæt. Til filmlyd gør den sig bedre, om end vi er lidt skuffede over Atmos-effekten. Du får unægtelig et stort lydbillede, blot ikke i samme skala, som vi oplever hos indbyggede lydsystemer i nyere tv’er.

 

Når der heller ikke er mulighed for at udvide med hverken sub eller satellit-højttalere og udvalget af smarte funktioner er ret beskedent, kommer Panaroma 3, trods lækkert design, til at står lidt svagt i feltet af tilsvarende løsninger.

Samlet vurdering: 4/6

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse