Kom godt i gang med en rack-NAS – denne er prisvenlig, basal og kompakt

Små virksomheder med en overfyldt rackinstallation skulle kunne få plads til denne kompakte NAS fra Qnap, der ikke fylder meget, men alligevel har fire båse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvilken rackmonteret NAS skal man begynde med i en virksomhed med ikke alt for voldsomme lagringsbehov? Den nye Qnap US-435XeU er et godt bud. Den er kompakt og prisvenlig og fungerer godt i et rack, hvor man vil undgå at bidrage til yderligere kabelrod.

Processoren i denne serie af NAS'er fra Qnap er alle hidtil leveret fra den amerikanske processorproduvent Marvell. Også her er et medlem af den ARMv8-baserede cpu-familie "hjernen" i installationen, nemlig en Marvell Octeon TX2 CN9131 quad-core 2,2 GHz.

Kabinettet er i 1U-størrelse

NAS'en har et 1U-kabinet og tilbyder dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte samt to M.2 PCIe Gen 3 NVMe ssd-slots.

"TS-435XeU NAS med lille dybde opfylder forretningsbehovet for høj ydeevne og effektiv udnyttelse af pladsen," siger Jason Hsu, produktchef hos QNAP, og tilføjer:

"Med højhastigheds 2,5 GbE, 10 GbE og M.2 NVMe ssd-slots leverer TS-435XeU en førsteklasses-oplevelse sammenlignet med andre NAS’er i samme prisklasse og leverer en allround pålidelig NAS-løsning til kvalitets-it-effektivitet og datalagring."

Fire båse til harddiske

TS-435XeU har fire 3,5-tommers SATA-drevbåse og 4 GB DDR4-hukommelse som standard (kan udvides til 32 GB).

Med de to M.2 NVMe ssd-slots kan brugere installere ssd'er (skal tilkøbes) i TS-435XeU og aktivere caching for at øge programydeevne og reducere latenstid eller bruge Qtier auto-tiering til at maksimere lagerudnyttelse og effektivitet.

Bagsiden afslører blandt andet dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte. Bagsiden afslører blandt andet dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte.

Som ved andre Qnap-NAS'er siker blokbaserede snapshots beskyttelse af data, så de ikke går tabt, og man kan omgående gendanne efter for eksempel ransomwareangreb.

TS-435XeU har igen ligesom mange andre Qnap-NAS'er et indbygget App Center, hvor der er apps med mange funktioner, for eksempel til at hoste containere, implementere en cloudlagergateway, implementere et professionelt videoovervågningssystem og andre formål.

Prisen er cirka 5500 kroner ekskl. moms.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S