Kom godt i gang med en rack-NAS – denne er prisvenlig, basal og kompakt

Små virksomheder med en overfyldt rackinstallation skulle kunne få plads til denne kompakte NAS fra Qnap, der ikke fylder meget, men alligevel har fire båse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvilken rackmonteret NAS skal man begynde med i en virksomhed med ikke alt for voldsomme lagringsbehov? Den nye Qnap US-435XeU er et godt bud. Den er kompakt og prisvenlig og fungerer godt i et rack, hvor man vil undgå at bidrage til yderligere kabelrod.

Processoren i denne serie af NAS'er fra Qnap er alle hidtil leveret fra den amerikanske processorproduvent Marvell. Også her er et medlem af den ARMv8-baserede cpu-familie "hjernen" i installationen, nemlig en Marvell Octeon TX2 CN9131 quad-core 2,2 GHz.

Kabinettet er i 1U-størrelse

NAS'en har et 1U-kabinet og tilbyder dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte samt to M.2 PCIe Gen 3 NVMe ssd-slots.

"TS-435XeU NAS med lille dybde opfylder forretningsbehovet for høj ydeevne og effektiv udnyttelse af pladsen," siger Jason Hsu, produktchef hos QNAP, og tilføjer:

"Med højhastigheds 2,5 GbE, 10 GbE og M.2 NVMe ssd-slots leverer TS-435XeU en førsteklasses-oplevelse sammenlignet med andre NAS’er i samme prisklasse og leverer en allround pålidelig NAS-løsning til kvalitets-it-effektivitet og datalagring."

Fire båse til harddiske

TS-435XeU har fire 3,5-tommers SATA-drevbåse og 4 GB DDR4-hukommelse som standard (kan udvides til 32 GB).

Med de to M.2 NVMe ssd-slots kan brugere installere ssd'er (skal tilkøbes) i TS-435XeU og aktivere caching for at øge programydeevne og reducere latenstid eller bruge Qtier auto-tiering til at maksimere lagerudnyttelse og effektivitet.

Bagsiden afslører blandt andet dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte. Bagsiden afslører blandt andet dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte.

Som ved andre Qnap-NAS'er siker blokbaserede snapshots beskyttelse af data, så de ikke går tabt, og man kan omgående gendanne efter for eksempel ransomwareangreb.

TS-435XeU har igen ligesom mange andre Qnap-NAS'er et indbygget App Center, hvor der er apps med mange funktioner, for eksempel til at hoste containere, implementere en cloudlagergateway, implementere et professionelt videoovervågningssystem og andre formål.

Prisen er cirka 5500 kroner ekskl. moms.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen