Kom godt i gang med en rack-NAS – denne er prisvenlig, basal og kompakt

Små virksomheder med en overfyldt rackinstallation skulle kunne få plads til denne kompakte NAS fra Qnap, der ikke fylder meget, men alligevel har fire båse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvilken rackmonteret NAS skal man begynde med i en virksomhed med ikke alt for voldsomme lagringsbehov? Den nye Qnap US-435XeU er et godt bud. Den er kompakt og prisvenlig og fungerer godt i et rack, hvor man vil undgå at bidrage til yderligere kabelrod.

Processoren i denne serie af NAS'er fra Qnap er alle hidtil leveret fra den amerikanske processorproduvent Marvell. Også her er et medlem af den ARMv8-baserede cpu-familie "hjernen" i installationen, nemlig en Marvell Octeon TX2 CN9131 quad-core 2,2 GHz.

Kabinettet er i 1U-størrelse

NAS'en har et 1U-kabinet og tilbyder dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte samt to M.2 PCIe Gen 3 NVMe ssd-slots.

"TS-435XeU NAS med lille dybde opfylder forretningsbehovet for høj ydeevne og effektiv udnyttelse af pladsen," siger Jason Hsu, produktchef hos QNAP, og tilføjer:

"Med højhastigheds 2,5 GbE, 10 GbE og M.2 NVMe ssd-slots leverer TS-435XeU en førsteklasses-oplevelse sammenlignet med andre NAS’er i samme prisklasse og leverer en allround pålidelig NAS-løsning til kvalitets-it-effektivitet og datalagring."

Fire båse til harddiske

TS-435XeU har fire 3,5-tommers SATA-drevbåse og 4 GB DDR4-hukommelse som standard (kan udvides til 32 GB).

Med de to M.2 NVMe ssd-slots kan brugere installere ssd'er (skal tilkøbes) i TS-435XeU og aktivere caching for at øge programydeevne og reducere latenstid eller bruge Qtier auto-tiering til at maksimere lagerudnyttelse og effektivitet.

Bagsiden afslører blandt andet dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte. Bagsiden afslører blandt andet dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte.

Som ved andre Qnap-NAS'er siker blokbaserede snapshots beskyttelse af data, så de ikke går tabt, og man kan omgående gendanne efter for eksempel ransomwareangreb.

TS-435XeU har igen ligesom mange andre Qnap-NAS'er et indbygget App Center, hvor der er apps med mange funktioner, for eksempel til at hoste containere, implementere en cloudlagergateway, implementere et professionelt videoovervågningssystem og andre formål.

Prisen er cirka 5500 kroner ekskl. moms.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job