Kom godt i gang med en rack-NAS – denne er prisvenlig, basal og kompakt

Små virksomheder med en overfyldt rackinstallation skulle kunne få plads til denne kompakte NAS fra Qnap, der ikke fylder meget, men alligevel har fire båse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvilken rackmonteret NAS skal man begynde med i en virksomhed med ikke alt for voldsomme lagringsbehov? Den nye Qnap US-435XeU er et godt bud. Den er kompakt og prisvenlig og fungerer godt i et rack, hvor man vil undgå at bidrage til yderligere kabelrod.

Processoren i denne serie af NAS'er fra Qnap er alle hidtil leveret fra den amerikanske processorproduvent Marvell. Også her er et medlem af den ARMv8-baserede cpu-familie "hjernen" i installationen, nemlig en Marvell Octeon TX2 CN9131 quad-core 2,2 GHz.

Kabinettet er i 1U-størrelse

NAS'en har et 1U-kabinet og tilbyder dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte samt to M.2 PCIe Gen 3 NVMe ssd-slots.

"TS-435XeU NAS med lille dybde opfylder forretningsbehovet for høj ydeevne og effektiv udnyttelse af pladsen," siger Jason Hsu, produktchef hos QNAP, og tilføjer:

"Med højhastigheds 2,5 GbE, 10 GbE og M.2 NVMe ssd-slots leverer TS-435XeU en førsteklasses-oplevelse sammenlignet med andre NAS’er i samme prisklasse og leverer en allround pålidelig NAS-løsning til kvalitets-it-effektivitet og datalagring."

Fire båse til harddiske

TS-435XeU har fire 3,5-tommers SATA-drevbåse og 4 GB DDR4-hukommelse som standard (kan udvides til 32 GB).

Med de to M.2 NVMe ssd-slots kan brugere installere ssd'er (skal tilkøbes) i TS-435XeU og aktivere caching for at øge programydeevne og reducere latenstid eller bruge Qtier auto-tiering til at maksimere lagerudnyttelse og effektivitet.

Bagsiden afslører blandt andet dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte. Bagsiden afslører blandt andet dobbelte 10 GbE- og dobbelte 2,5 GbE-porte.

Som ved andre Qnap-NAS'er siker blokbaserede snapshots beskyttelse af data, så de ikke går tabt, og man kan omgående gendanne efter for eksempel ransomwareangreb.

TS-435XeU har igen ligesom mange andre Qnap-NAS'er et indbygget App Center, hvor der er apps med mange funktioner, for eksempel til at hoste containere, implementere en cloudlagergateway, implementere et professionelt videoovervågningssystem og andre formål.

Prisen er cirka 5500 kroner ekskl. moms.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S