Hyundai viser første billeder af Ioniq 6

Den populære Ioniq 5 får snart følgeskab af Ioniq 6, en 5-dørs Coupé der byder på sporty design med stor aerodynamik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det eksklusive eksteriører har detaljer som LED-oplyste hækspoiler samt markant baglygte, som strækker sig over hele bagenden på bilen. Bilens sportslige fremtoning forstærkes yderligere med de krystal skarpe LED-Matrix forlygter.

I interiøret kan passagerer nyde den nye ambiente interiørbelysning, som tilbyder hele 64 forskellige farver eller seks forskellige tofarvede temaer, for at skabe lige netop den stemning passagererne ønsker.

Bygger videre på Ioniq 5

Som det kendes fra Ioniq 5, er flere elementer og berøringsflader i interiøret på den nye Ioniq 6 også genbrugsmaterialer.

Den nye Ioniq 6 er teknisk avanceret og en stærk konkurrencedygtig nyhed i D-segmentet. Gennem den kendte E-GMP platform fra Ioniq 5 tilbyder den brugerne en rummelig kabine og gode køreegenskaber, takket være højvoltsbatteriets placering samt de korte udhæng for og bag.

”Hyundai har gjort sig umage med at gøre Ioniq 6 så strømlinet som muligt. Med et aerodynamisk design og en lav luftmodstandskoefficient på kun 0,21, vil Ioniq 6 være velegnet til langdistance kørsel. Derfor forventer vi os meget af bilen – også som firmabil,” siger Annegrethe Skovby, der er pressechef for Hyundai Danmark.

Ioniq 6 forventes at få verdenspremiere i juli 2022. Snart er det muligt at forhåndsbestille den i Danmark. Pris og lanceringsdato er dog endnu ukendt.

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS