Hyundai viser første billeder af Ioniq 6

Den populære Ioniq 5 får snart følgeskab af Ioniq 6, en 5-dørs Coupé der byder på sporty design med stor aerodynamik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det eksklusive eksteriører har detaljer som LED-oplyste hækspoiler samt markant baglygte, som strækker sig over hele bagenden på bilen. Bilens sportslige fremtoning forstærkes yderligere med de krystal skarpe LED-Matrix forlygter.

I interiøret kan passagerer nyde den nye ambiente interiørbelysning, som tilbyder hele 64 forskellige farver eller seks forskellige tofarvede temaer, for at skabe lige netop den stemning passagererne ønsker.

Bygger videre på Ioniq 5

Som det kendes fra Ioniq 5, er flere elementer og berøringsflader i interiøret på den nye Ioniq 6 også genbrugsmaterialer.

Den nye Ioniq 6 er teknisk avanceret og en stærk konkurrencedygtig nyhed i D-segmentet. Gennem den kendte E-GMP platform fra Ioniq 5 tilbyder den brugerne en rummelig kabine og gode køreegenskaber, takket være højvoltsbatteriets placering samt de korte udhæng for og bag.

”Hyundai har gjort sig umage med at gøre Ioniq 6 så strømlinet som muligt. Med et aerodynamisk design og en lav luftmodstandskoefficient på kun 0,21, vil Ioniq 6 være velegnet til langdistance kørsel. Derfor forventer vi os meget af bilen – også som firmabil,” siger Annegrethe Skovby, der er pressechef for Hyundai Danmark.

Ioniq 6 forventes at få verdenspremiere i juli 2022. Snart er det muligt at forhåndsbestille den i Danmark. Pris og lanceringsdato er dog endnu ukendt.

Annonce

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S