Test: Audio Pro G10: Den lille svensker leverer lækker lyd

Ikke den smarteste højttaler, du kan opdrive, men lyden er flot, og der er et fint udvalg af forbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Audio Pro G10 er en stemmebetjent højttaler skabt i et bredt anvendeligt format, der slægter de populære Sonos One og Denon Home 100 på.

G10 er nem at finde plads til både på køkkenhylden, på toppen af klædeselskabet, i børneværelset og i sommerhuset. Takket være et nydeligt lag stof omkring ”kroppen” og en top af stål fremstår højttaleren elegant og præsentabel.

Gode forbindelser

Der er trykknapper til betjening af volumen, inputkilder og musikafspilning. Ikke touchknapper, men ægte trykknapper som i de gode, gamle dage.

En del af betjeningen er dog henlagt til mobilen, da det er en højttaler, som er godt forsynet med trådløse muligheder. Der er ikke blot Bluetooth, men Chromecast og AirPlay2, så du kan skyde musikken videre direkte fra din smartphone uanset, om du er Android- eller iPhone-bruger.

Ønsker du at tilkoble afspillere via kabel, kan dette dog ske via en minijack-indgang.

Ikke den smarteste

Stemmestyring foregår med Google Assistant, og det er via Google Home-systemet, man får adgang til højttalerens ret beskedne udvalg af indstillinger, herunder også muligheden for multirum.

Der er ikke en dedikeret app til højttaleren. Det er for så vidt fint, for G10 gør det ganske godt uden, omend mangel på lydkalibrering gør den knap så fleksibel i sine placeringsmuligheder som eksempelvis Sonos og Denon.
Lyden er grundlæggende ret god. Højttaleren leverer et velafmålt, detaljeret og fyldigt lydbillede.

Afspiller man fra Apple Music, kan højttaleren spille i lossless kvalitet. Den har således gode forudsætninger for at ramme de mere audiofile brugere. Prisen er ikke desto mindre til den lidt pebrede side.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S