Test: Bowers & Wilkins PI7: Et hi-fi-anlæg til lommen

Der er kraft i gengivelsen og en smart æske, som kan modtage lyd fra andre enheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kirse Larsen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

B&W er blandt sværvægterne i hi-fi-verdenen og går derfor ikke halvhjertet ind i et marked som dette.
Med det første helt trådløse sæt in-ears sætter B&W på flere måder ny standard for kategorien.

hi-fi i miniature

Først og fremmest markerer PI7 et nyt topniveau for lydkvalitet. Sættet skiller sig ud fra flokken med en ambitiøs driverkonfiguration. Hvert ørestykke har både fuldtoneenhed og diskant drevet af en separat forstærker. Det er ikke bare teknikpral.

Forskellen er til at høre. Detaljer defineres på en måde, vi ikke oplever på de øvrige deltagere, og så er der masser af kraft i især den nedre mellemtone, som nærmer sig det, man oplever med en god forstærker koblet på et ordentligt sæt hovedtelefoner. Smæk Led Zeppelins debutplade på, og du vil mærke, hvordan det tunge drive får exceptionelt punch og dynamik.

Smart æske

PI7 understøtter diverse codec’er til hi-res-streaming, og så har sættet en unik feature i form af den medfølgende æske, der kan modtage lyd fra andre enheder – for eksempel fra en pc, Mac eller sågar et underholdningssystem på et fly, hvor du streamer lyden videre til øretelefonerne med understørrelse af aptX.

Æsken er dog lidt kluntet, og det samme kan siges om de to ørestykker. Det er klart de største i testen, og de stikker et pænt stykke ud af øret. Touchbetjeningen på ydersiden er heller ikke den mest intuitive, vi nogensinde har oplevet. Med kun fire timer på en opladning får du desuden den korteste batteritid i testen.

Lyden er det hele værd

Der er anstændig støjreduktion og transparency, men det er absolut ikke her, PI7 brillerer.
Det er derimod på lydkvaliteten, og det gør sættet i så høj grad, at det fuldt retfærdiggør, at du køber dem – hvis du altså kan leve med den lidt høje pris.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen