Test: Bowers & Wilkins PI7: Et hi-fi-anlæg til lommen

Der er kraft i gengivelsen og en smart æske, som kan modtage lyd fra andre enheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kirse Larsen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

B&W er blandt sværvægterne i hi-fi-verdenen og går derfor ikke halvhjertet ind i et marked som dette.
Med det første helt trådløse sæt in-ears sætter B&W på flere måder ny standard for kategorien.

hi-fi i miniature

Først og fremmest markerer PI7 et nyt topniveau for lydkvalitet. Sættet skiller sig ud fra flokken med en ambitiøs driverkonfiguration. Hvert ørestykke har både fuldtoneenhed og diskant drevet af en separat forstærker. Det er ikke bare teknikpral.

Forskellen er til at høre. Detaljer defineres på en måde, vi ikke oplever på de øvrige deltagere, og så er der masser af kraft i især den nedre mellemtone, som nærmer sig det, man oplever med en god forstærker koblet på et ordentligt sæt hovedtelefoner. Smæk Led Zeppelins debutplade på, og du vil mærke, hvordan det tunge drive får exceptionelt punch og dynamik.

Smart æske

PI7 understøtter diverse codec’er til hi-res-streaming, og så har sættet en unik feature i form af den medfølgende æske, der kan modtage lyd fra andre enheder – for eksempel fra en pc, Mac eller sågar et underholdningssystem på et fly, hvor du streamer lyden videre til øretelefonerne med understørrelse af aptX.

Æsken er dog lidt kluntet, og det samme kan siges om de to ørestykker. Det er klart de største i testen, og de stikker et pænt stykke ud af øret. Touchbetjeningen på ydersiden er heller ikke den mest intuitive, vi nogensinde har oplevet. Med kun fire timer på en opladning får du desuden den korteste batteritid i testen.

Lyden er det hele værd

Der er anstændig støjreduktion og transparency, men det er absolut ikke her, PI7 brillerer.
Det er derimod på lydkvaliteten, og det gør sættet i så høj grad, at det fuldt retfærdiggør, at du køber dem – hvis du altså kan leve med den lidt høje pris.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest