Tænd og sluk for strømmen med stemmen

At starte og slukke dine apparater via stemmekontrol kan du nu også gøre i stikkontakten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er blevet nemt at indbygge stemmestyring i apparater. Det er denne lille smarte enhed et godt eksempel på.

Den er måske ikke unik, men det er alligevel tankevækkende, at du i dag kan tænde og slukke lyset med stemmekommandoer. Og ærligt talt er det lidt underligt at råbe ud i rummet, at kontakten skal slukke lampen om to minutter.

TP-Link Tapo 110 kan som sine forgængere programmeres og fjernbetjenes til at tænde og slukke med en mobilapp. Men du kan også aktivere den med Alexa eller Google.

Intuitiv app

I appen får du en lang række oplysninger om strømforbruget i forskellige tidsrum – helt oplagt i disse tider, hvor det jo nærmest er luksus at bruge strøm.

Reelt kræver teknologien ikke så meget. Og vi kan da også konstatere at Tapo 110 fungerer fremragende. Appen er intuitiv. Og når du så også med en stemmekommando kan tænde for de apparater, du ønsker, når du træder ind ad døren derhjemme, så er Tapo 110 absolut godkendt.

Vi har prøvet lignende løsninger før og mener helt klart, at Tapo 110 er en af de mest velfungerende af sin type på markedet. Så meget desto mere, som at den smarte kontakt kan erhverves for beskedne 100 kroner.

For: Nem og velfungerende.
Imod: Tilvænning.
Samlet vurdering: 4/6

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect