Test: Sennheiser Momentum True Wireless 3: Gennemført tysk kvalitet

Sennheiser leverer her bundsolid lydkvalitet og en række fine features til rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tredje model i rækken. Der er sket en jævn og rolig forbedring, siden det første sæt kom på markedet sammen med den tidlige bølge af true wireless øretelefoner. Det var før ANC og andre smarte featues, men dem er der heldigvis ikke mangel på her.

Momentum er ikke helt så intelligent som visse af de andre modeller i testen, selvom sættet tilbyder lignende funktioner. Du må hjælpe Momentum TWS 3 på vej for at oprette skræddersyet lydprofil.

Det sker ved at spille dit yndlingsnummer og vælge dine favoritter blandt en række lydindstillinger. For at opnå adaptiv lyd må du fortælle appen, om ANC eller transparency skal aktiveres, og hvilket preset der skal bruges, når du ankommer til en bestemt GPS-lokation. Det er til at leve med og giver en håndgribelig forståelse af de ændringer, der sker.

Intet er pumpet

Støjreduktionen er effektiv uden at være den allerbedste i testen, og transparency fungerer ligeledes fint. Vigtigst er alt er, at lydkvaliteten sidder lige i skabet.

Direkte ud af æsken lyder Momentum TWS 3 bedre end de fleste i testen, og med lidt fintuning af EQ når de helt i top. Intet er pumpet.

I stedet er der en behersket balance i hele spektret, således at alt har sin rette plads i det detaljerige lydbillede.
Pasformen er perfekt. Ørestykkerne minder om de billigere CX-modeller, men kvaliteten er højere, og som med tidligere Momentum-modeller leveres Momentum True Wireless 3 i en lækker, stofbeklædt æske.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job