Test: Sennheiser Momentum True Wireless 3: Gennemført tysk kvalitet

Sennheiser leverer her bundsolid lydkvalitet og en række fine features til rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tredje model i rækken. Der er sket en jævn og rolig forbedring, siden det første sæt kom på markedet sammen med den tidlige bølge af true wireless øretelefoner. Det var før ANC og andre smarte featues, men dem er der heldigvis ikke mangel på her.

Momentum er ikke helt så intelligent som visse af de andre modeller i testen, selvom sættet tilbyder lignende funktioner. Du må hjælpe Momentum TWS 3 på vej for at oprette skræddersyet lydprofil.

Det sker ved at spille dit yndlingsnummer og vælge dine favoritter blandt en række lydindstillinger. For at opnå adaptiv lyd må du fortælle appen, om ANC eller transparency skal aktiveres, og hvilket preset der skal bruges, når du ankommer til en bestemt GPS-lokation. Det er til at leve med og giver en håndgribelig forståelse af de ændringer, der sker.

Intet er pumpet

Støjreduktionen er effektiv uden at være den allerbedste i testen, og transparency fungerer ligeledes fint. Vigtigst er alt er, at lydkvaliteten sidder lige i skabet.

Direkte ud af æsken lyder Momentum TWS 3 bedre end de fleste i testen, og med lidt fintuning af EQ når de helt i top. Intet er pumpet.

I stedet er der en behersket balance i hele spektret, således at alt har sin rette plads i det detaljerige lydbillede.
Pasformen er perfekt. Ørestykkerne minder om de billigere CX-modeller, men kvaliteten er højere, og som med tidligere Momentum-modeller leveres Momentum True Wireless 3 i en lækker, stofbeklædt æske.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S