Oplad din smartphone lynhurtigt i bilen

Den nye OnePlus Supervooc 80W biloplader gør det muligt at oplade mobiltelefon og andre gadgets lynhurtigt, når du ruller afsted i bilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I går kunne OnePlus løfte sløret for deres nye 10T-mobil, der byder på markedets hurtigste opladning:

https://www.altomdata.dk/oneplus-klar-med-heftig-powermobil-til-overkommelig-pris/

Der nytter dog ikke meget med en mobil, der kan lade lynhurtigt, hvis man sidder i en bil, der kun kan levere 5W ud af USB-stikket.

Derfor præsenterede OnePlus også en ny bilplader, som er i stand til at fylde strøm på mobilen med op til 80W. Er mobilen i stand til at trække så meget har du en fuld opladning på en halv times tid.

Oplader alle enheder

Uanset mobilens evner vil OnePlus OnePlus Supervooc 80W leverer den maksimale effekt, hvad enten det gælder Androids, iPhone, høretelefoner, bærbare computere, tablets, mobile spillekonsoller mm.

OnePlus OnePlus Supervooc 80W sælges til 499 kroner og er på markedet inden længe.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S