Oplad din smartphone lynhurtigt i bilen

Den nye OnePlus Supervooc 80W biloplader gør det muligt at oplade mobiltelefon og andre gadgets lynhurtigt, når du ruller afsted i bilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I går kunne OnePlus løfte sløret for deres nye 10T-mobil, der byder på markedets hurtigste opladning:

https://www.altomdata.dk/oneplus-klar-med-heftig-powermobil-til-overkommelig-pris/

Der nytter dog ikke meget med en mobil, der kan lade lynhurtigt, hvis man sidder i en bil, der kun kan levere 5W ud af USB-stikket.

Derfor præsenterede OnePlus også en ny bilplader, som er i stand til at fylde strøm på mobilen med op til 80W. Er mobilen i stand til at trække så meget har du en fuld opladning på en halv times tid.

Oplader alle enheder

Uanset mobilens evner vil OnePlus OnePlus Supervooc 80W leverer den maksimale effekt, hvad enten det gælder Androids, iPhone, høretelefoner, bærbare computere, tablets, mobile spillekonsoller mm.

OnePlus OnePlus Supervooc 80W sælges til 499 kroner og er på markedet inden længe.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse