B&O går efter virksomhederne – certificerer hovedtelefoner til Teams og Zoom

Det danske luksusmærke B&O er ved at arbejde sig ind på virksomhedsmarkedet. Tidligere indgik man et samarbejde med Cisco, og nu skal en række hovedtelefoner certificeres til onlinemødeplatformene Teams og Zoom.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Normalt forbinder man B&O med luksusprodukter til forbrugere, men virksomheden har i stigende grad gjort b-t-b-markedet til et fokusområde. Nu certificeres en række af virksomhedens hovedtelefoner og Bluetooth-produkter til Microsoft Teams og Zoom. Det sker i løbet af de kommende måneder, oplyser virksomheden.

Hensigten er at sælge mere til virksomhedernes voksende antal hybridmedarbejdere.

Mere fart på b-t-b

Flere af Bang & Olufsens produkter bliver allerede brugt til hjemmearbejde, og ifølge John Howard, der er ansvarlig for Bang & Olufsens Enterprise-forretning, og dermed salget til virksomheder, vil certificeringerne forbedre produktoplevelsen og accelerere Bang & Olufsens indtog på business-to-business markedet.

"Der er en stigende efterspørgsel efter multifunktionelle high-end-lydprodukter, der kan bruges både til arbejde og i fritiden – uden at gå på kompromis med hverken kvalitet eller design. Bang & Olufsen har en unik position i forhold til at møde den efterspørgsel. Vi er kendt for at skabe langtidsholdbare produkter i et tidløst design, der også har en fantastisk lyd. Certificeringerne til Microsoft Teams og Zoom er til med til at gøre lydoplevelsen og funktionaliteten endnu bedre, og vi forventer, at vores Enterprise-forretning vokser i de kommende år," siger John Howard.

Bedre møder med B&O

På verdensplan bruger flere millioner mennesker til dagligt Microsoft Teams og Zoom, og certificeringerne betyder, at Bang & Olufsen kan forbedre produktoplevelsen betydeligt, forklarer virksomheden.

”Vi arbejder hele tiden på at forbedre produktoplevelsen. Det gør en markant forskel, om lyden går klart igennem og forbindelsen er god, når du deltager i et møde eller bare skal koncentrere dig om en opgave og gerne vil lukke andre lyde helt ude. Derfor samarbejder vi nu med førende virksomheder inden for dette område, så vi kan tilbyde den nyeste teknologi og software i vores produkter,” siger John Howard.

Strategisk valg for B&O

Business-to-business-markedet er følge B&O et strategisk fokusområde. I forvejen arbejder virksomheden sammen med amerikanske Cisco, der leverer. Sidste år lancerede Cisco et professionelt headset målrettet hybridmedarbejderen.

Derudover har Bang & Olufsen indgået et samarbejde med HP for at løfte lydoplevelsen på den hybride arbejdsplads, blandt andet i produktserien til konference- og mødelokaler, HP Presence, forklares det i en meddelelse.

"Vi ser vores enterprise-forretning som et strategisk vigtigt område, og vi oplever stigende interesse fra virksomheder i hele verden, der vil tilbyde Bang & Olufsen højttalere, headsets og høretelefoner til deres medarbejdere. Vi vil fortsætte med at udvide vores produktportefølje til virksomheder med nye produkter og partnerskaber og dermed vækste denne del af vores forretning yderligere," siger John Howard.

B&O oplyser ikke, hvilke konkrete produkter der vil blive certificeret til de to mødeplatforme.

Læses lige nu

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos