B&O går efter virksomhederne – certificerer hovedtelefoner til Teams og Zoom

Det danske luksusmærke B&O er ved at arbejde sig ind på virksomhedsmarkedet. Tidligere indgik man et samarbejde med Cisco, og nu skal en række hovedtelefoner certificeres til onlinemødeplatformene Teams og Zoom.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Normalt forbinder man B&O med luksusprodukter til forbrugere, men virksomheden har i stigende grad gjort b-t-b-markedet til et fokusområde. Nu certificeres en række af virksomhedens hovedtelefoner og Bluetooth-produkter til Microsoft Teams og Zoom. Det sker i løbet af de kommende måneder, oplyser virksomheden.

Hensigten er at sælge mere til virksomhedernes voksende antal hybridmedarbejdere.

Mere fart på b-t-b

Flere af Bang & Olufsens produkter bliver allerede brugt til hjemmearbejde, og ifølge John Howard, der er ansvarlig for Bang & Olufsens Enterprise-forretning, og dermed salget til virksomheder, vil certificeringerne forbedre produktoplevelsen og accelerere Bang & Olufsens indtog på business-to-business markedet.

"Der er en stigende efterspørgsel efter multifunktionelle high-end-lydprodukter, der kan bruges både til arbejde og i fritiden – uden at gå på kompromis med hverken kvalitet eller design. Bang & Olufsen har en unik position i forhold til at møde den efterspørgsel. Vi er kendt for at skabe langtidsholdbare produkter i et tidløst design, der også har en fantastisk lyd. Certificeringerne til Microsoft Teams og Zoom er til med til at gøre lydoplevelsen og funktionaliteten endnu bedre, og vi forventer, at vores Enterprise-forretning vokser i de kommende år," siger John Howard.

Bedre møder med B&O

På verdensplan bruger flere millioner mennesker til dagligt Microsoft Teams og Zoom, og certificeringerne betyder, at Bang & Olufsen kan forbedre produktoplevelsen betydeligt, forklarer virksomheden.

”Vi arbejder hele tiden på at forbedre produktoplevelsen. Det gør en markant forskel, om lyden går klart igennem og forbindelsen er god, når du deltager i et møde eller bare skal koncentrere dig om en opgave og gerne vil lukke andre lyde helt ude. Derfor samarbejder vi nu med førende virksomheder inden for dette område, så vi kan tilbyde den nyeste teknologi og software i vores produkter,” siger John Howard.

Strategisk valg for B&O

Business-to-business-markedet er følge B&O et strategisk fokusområde. I forvejen arbejder virksomheden sammen med amerikanske Cisco, der leverer. Sidste år lancerede Cisco et professionelt headset målrettet hybridmedarbejderen.

Derudover har Bang & Olufsen indgået et samarbejde med HP for at løfte lydoplevelsen på den hybride arbejdsplads, blandt andet i produktserien til konference- og mødelokaler, HP Presence, forklares det i en meddelelse.

"Vi ser vores enterprise-forretning som et strategisk vigtigt område, og vi oplever stigende interesse fra virksomheder i hele verden, der vil tilbyde Bang & Olufsen højttalere, headsets og høretelefoner til deres medarbejdere. Vi vil fortsætte med at udvide vores produktportefølje til virksomheder med nye produkter og partnerskaber og dermed vækste denne del af vores forretning yderligere," siger John Howard.

B&O oplyser ikke, hvilke konkrete produkter der vil blive certificeret til de to mødeplatforme.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car