Ingen Chromebooks i Helsingørs skoler i denne uge – lammet af Datatilsynets forbud

Eleverne i Helsingørs kommuneskoler må klare sig uden Chromebooks og digitale læremidler i den første uge af skoleåret på grund af Datatilsynets påbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Midt i sommerferien fik Helsingør kommune forbud mod at bruge Chromebooks og Google Workspace i undervisningen, fordi Chrome-miljøet efter Datatilsynets opfattelse ikke lever op til reglerne om beskyttelse af personoplysninger.

Ifølge Helsingør Kommunes administration har kommunen dog allerede opfyldt de krav om sikkerheden, som Datatilsynet har stillet. Tilsynet har bare ikke anerkendt det endnu. Derfor valgte byrådet i går at udskyde brugen af Chromebooks i en uge, så kommunen kan få en godkendelse fra Datatilsynet, skriver Helsingør Dagblad.

Mange skoler i farezonen

Datatilsynets indgreb i forhold til Helsingør kommune har vakt opsigt, fordi de mange skoler i hele Danmark, som benytter Chromebooks og Google Workspace, kan blive ramt af forbuddet med vidtrækkende konsekvenser for undervisningen.

Skolerne arbejder i dag i vid udstrækning med digitale undervisningsmidler, og her er netop Chromebooks og Google Workspace centrale værktøjer. Så et generelt forbud vil stille de fleste skoler i Danmark i en vanskelig situation.

I Helsingør afventer man derfor situationen med bekymring.

"Hvis vi ikke har hørt fra tilsynet inden en uge, så må vi samles igen for at finde alternative løsninger. For vi kan ikke lade vores skoler hænge til tørre på den måde," siger den konservative borgmester Benedikte Kiær til Helsingør Dagblad.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S