Ingen Chromebooks i Helsingørs skoler i denne uge – lammet af Datatilsynets forbud

Eleverne i Helsingørs kommuneskoler må klare sig uden Chromebooks og digitale læremidler i den første uge af skoleåret på grund af Datatilsynets påbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Midt i sommerferien fik Helsingør kommune forbud mod at bruge Chromebooks og Google Workspace i undervisningen, fordi Chrome-miljøet efter Datatilsynets opfattelse ikke lever op til reglerne om beskyttelse af personoplysninger.

Ifølge Helsingør Kommunes administration har kommunen dog allerede opfyldt de krav om sikkerheden, som Datatilsynet har stillet. Tilsynet har bare ikke anerkendt det endnu. Derfor valgte byrådet i går at udskyde brugen af Chromebooks i en uge, så kommunen kan få en godkendelse fra Datatilsynet, skriver Helsingør Dagblad.

Mange skoler i farezonen

Datatilsynets indgreb i forhold til Helsingør kommune har vakt opsigt, fordi de mange skoler i hele Danmark, som benytter Chromebooks og Google Workspace, kan blive ramt af forbuddet med vidtrækkende konsekvenser for undervisningen.

Skolerne arbejder i dag i vid udstrækning med digitale undervisningsmidler, og her er netop Chromebooks og Google Workspace centrale værktøjer. Så et generelt forbud vil stille de fleste skoler i Danmark i en vanskelig situation.

I Helsingør afventer man derfor situationen med bekymring.

"Hvis vi ikke har hørt fra tilsynet inden en uge, så må vi samles igen for at finde alternative løsninger. For vi kan ikke lade vores skoler hænge til tørre på den måde," siger den konservative borgmester Benedikte Kiær til Helsingør Dagblad.

Læses lige nu

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura