Ingen Chromebooks i Helsingørs skoler i denne uge – lammet af Datatilsynets forbud

Eleverne i Helsingørs kommuneskoler må klare sig uden Chromebooks og digitale læremidler i den første uge af skoleåret på grund af Datatilsynets påbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Midt i sommerferien fik Helsingør kommune forbud mod at bruge Chromebooks og Google Workspace i undervisningen, fordi Chrome-miljøet efter Datatilsynets opfattelse ikke lever op til reglerne om beskyttelse af personoplysninger.

Ifølge Helsingør Kommunes administration har kommunen dog allerede opfyldt de krav om sikkerheden, som Datatilsynet har stillet. Tilsynet har bare ikke anerkendt det endnu. Derfor valgte byrådet i går at udskyde brugen af Chromebooks i en uge, så kommunen kan få en godkendelse fra Datatilsynet, skriver Helsingør Dagblad.

Mange skoler i farezonen

Datatilsynets indgreb i forhold til Helsingør kommune har vakt opsigt, fordi de mange skoler i hele Danmark, som benytter Chromebooks og Google Workspace, kan blive ramt af forbuddet med vidtrækkende konsekvenser for undervisningen.

Skolerne arbejder i dag i vid udstrækning med digitale undervisningsmidler, og her er netop Chromebooks og Google Workspace centrale værktøjer. Så et generelt forbud vil stille de fleste skoler i Danmark i en vanskelig situation.

I Helsingør afventer man derfor situationen med bekymring.

"Hvis vi ikke har hørt fra tilsynet inden en uge, så må vi samles igen for at finde alternative løsninger. For vi kan ikke lade vores skoler hænge til tørre på den måde," siger den konservative borgmester Benedikte Kiær til Helsingør Dagblad.

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub