Test: Sony Xperia 1 IV: Mediemobil til den kreative

Sonys mobil er til dem, der nørder lyd, foto og gaming mere end den gængse mobilbruger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Xperia 1 IV sigter ikke bredt. Mobilen retter sig mod dem, der enten vil nyde eller producere medieindhold. Det gør Sony-mobilen med en række unikke features, man ikke finder andre steder.

Xperia 1 IV er bygget, så den i sit grundfundament understøtter stærke medieoplevelser. Den kontrastrige OLED-skærm er i filmvenligt 21:9-format med skarp 4K-opløsning og farvekalibrering fra Hollywood-studierne.

Den gør sig fantastisk til film og spil og understøttes af stereohøjttalere med 360 Reality Audio, optimeret til hi-res musik på Tidal og nugs.net. Der er flot separation, god de-taljerigdom og veldoseret bas.

Det er ikke det eneste sted, Sony har tryllet med lyden.
Xperia 1 IV er den eneste top-mobil med jackstik til kablede hovedtelefoner. Der er godt smæk på outputtet.

Mobilen rummer også den nye Music Pro-app skabt til at indspille musik. Den kan efterligne lyden af professionelle mikrofoner og lydstudier, skrælle uønsket rumklang og støj væk og endda separere vokal og guitar indspillet samtidig, så man kan mixe dem separat. Resultaterne kan blive overbevisende. Det kræver dog et abonnement.

Ægte zoom

Xperia 1 IV har samme Snapdragon-chip og cirka samme ydelse som andre Android-mobiler i testen, men er forsynet med unikke funktioner, der kan give et forspring i gaming.

På kameraet udmærker den sig med ”ægte zoom”. Fremfor et telekamera med en statisk brændvidde kan mobilen zoome kontinuerligt mellem 85 og 125 mm (3,5x-5,2x) uden at miste kvalitet.

Når du dertil lægger imponerende hastighed og præcision, gennemført Pro-brugerflade og et væld af gode funktioner, er det en smartphone, der giver fotonørderne en oplevelse, som kommer tæt på den, man kender fra et rigtigt fotokamera.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,