Test: Sony Xperia 1 IV: Mediemobil til den kreative

Sonys mobil er til dem, der nørder lyd, foto og gaming mere end den gængse mobilbruger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Xperia 1 IV sigter ikke bredt. Mobilen retter sig mod dem, der enten vil nyde eller producere medieindhold. Det gør Sony-mobilen med en række unikke features, man ikke finder andre steder.

Xperia 1 IV er bygget, så den i sit grundfundament understøtter stærke medieoplevelser. Den kontrastrige OLED-skærm er i filmvenligt 21:9-format med skarp 4K-opløsning og farvekalibrering fra Hollywood-studierne.

Den gør sig fantastisk til film og spil og understøttes af stereohøjttalere med 360 Reality Audio, optimeret til hi-res musik på Tidal og nugs.net. Der er flot separation, god de-taljerigdom og veldoseret bas.

Det er ikke det eneste sted, Sony har tryllet med lyden.
Xperia 1 IV er den eneste top-mobil med jackstik til kablede hovedtelefoner. Der er godt smæk på outputtet.

Mobilen rummer også den nye Music Pro-app skabt til at indspille musik. Den kan efterligne lyden af professionelle mikrofoner og lydstudier, skrælle uønsket rumklang og støj væk og endda separere vokal og guitar indspillet samtidig, så man kan mixe dem separat. Resultaterne kan blive overbevisende. Det kræver dog et abonnement.

Ægte zoom

Xperia 1 IV har samme Snapdragon-chip og cirka samme ydelse som andre Android-mobiler i testen, men er forsynet med unikke funktioner, der kan give et forspring i gaming.

På kameraet udmærker den sig med ”ægte zoom”. Fremfor et telekamera med en statisk brændvidde kan mobilen zoome kontinuerligt mellem 85 og 125 mm (3,5x-5,2x) uden at miste kvalitet.

Når du dertil lægger imponerende hastighed og præcision, gennemført Pro-brugerflade og et væld af gode funktioner, er det en smartphone, der giver fotonørderne en oplevelse, som kommer tæt på den, man kender fra et rigtigt fotokamera.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect