Test: Sony Xperia 1 IV: Mediemobil til den kreative

Sonys mobil er til dem, der nørder lyd, foto og gaming mere end den gængse mobilbruger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Xperia 1 IV sigter ikke bredt. Mobilen retter sig mod dem, der enten vil nyde eller producere medieindhold. Det gør Sony-mobilen med en række unikke features, man ikke finder andre steder.

Xperia 1 IV er bygget, så den i sit grundfundament understøtter stærke medieoplevelser. Den kontrastrige OLED-skærm er i filmvenligt 21:9-format med skarp 4K-opløsning og farvekalibrering fra Hollywood-studierne.

Den gør sig fantastisk til film og spil og understøttes af stereohøjttalere med 360 Reality Audio, optimeret til hi-res musik på Tidal og nugs.net. Der er flot separation, god de-taljerigdom og veldoseret bas.

Det er ikke det eneste sted, Sony har tryllet med lyden.
Xperia 1 IV er den eneste top-mobil med jackstik til kablede hovedtelefoner. Der er godt smæk på outputtet.

Mobilen rummer også den nye Music Pro-app skabt til at indspille musik. Den kan efterligne lyden af professionelle mikrofoner og lydstudier, skrælle uønsket rumklang og støj væk og endda separere vokal og guitar indspillet samtidig, så man kan mixe dem separat. Resultaterne kan blive overbevisende. Det kræver dog et abonnement.

Ægte zoom

Xperia 1 IV har samme Snapdragon-chip og cirka samme ydelse som andre Android-mobiler i testen, men er forsynet med unikke funktioner, der kan give et forspring i gaming.

På kameraet udmærker den sig med ”ægte zoom”. Fremfor et telekamera med en statisk brændvidde kan mobilen zoome kontinuerligt mellem 85 og 125 mm (3,5x-5,2x) uden at miste kvalitet.

Når du dertil lægger imponerende hastighed og præcision, gennemført Pro-brugerflade og et væld af gode funktioner, er det en smartphone, der giver fotonørderne en oplevelse, som kommer tæt på den, man kender fra et rigtigt fotokamera.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S