Test: Sackit Moveit X: Designlækker dansk model

Du kan selv tilpasse designet på denne højttaler, som leverer fin og velbalanceret lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Moveit X kommer fra danske Sackit, som også gør sig i møbler og andre designgenstande. Der er dog ikke blot tale om en pyntegenstand uden substans.

Det formår den stilfulde højttaler på fineste manér at bevise.
Nydelig er den i sin uforcerede simpelhed, hvor form og funktionalitet går op i en højere enhed.

Sort plast klæder bagside og ramme, mens fronten består af stof fra danske Fiord. Fronten kan udskiftes til stof i et andet look fra enten Fiord eller Kvadrat, begge danske producenter af kvalitetstekstiler. En ny front koster 300 kroner.

Et fordybning på bagsiden gør det nemt at bære højttaleren, og med en vægt på 1,2 kilo er det overkommeligt at tage den med i parken. Det er dog ikke den oplagte strand- eller festival-højttaler. Stoffet på fronten vil nemt blive beskidt, og Moveit X er ikke beskyttet mod støv eller vand.

Velafstemt lydbillede

Der er knapper til betjening i toppen. Tilslutning af mobil eller anden afspiller sker trådløst med Bluetooth eller med minijack-kabel.

Lyden leveres af to basenheder og to tweetere med et samlet output på 30 W. Det er tilstrækkeligt til et lille udendørs selskab. Lyden står med flot renhed og klar definition.

Bassen er behersket, formentlig for behersket efter nogle brugeres smag. Det er ikke en festhøjttaler, der rusker op i kroppen, men en velspillende enhed, der gør sig godt, når man vil nyde velbalancerede toner til en solnedgang og et glas rosé på altanen.

Større lydbillede og højere volumen kan opnås ved at koble to Moveit X sammen. Så får du ægte stereo med større lydtryk.

Kortere batteritid

Batteritiden er op til 12 timer. Det er lavere end mange konkurrenter, men fint i langt de fleste tilfælde.

Men igen: På grund af Moveit X’s mere sarte design, er det næppe en højttaler, som man vil tage med sig langt væk fra hjemmet eller sommerhuset. Så strømmangel bliver formentlig ikke et større problem.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S