Fremgangen fortsætter i it-branchen – men stor mangel på arbejdskraft

Nye tal for første kvartal i år viser endnu engang, at it-branchen har nydt af udviklingen, hvor krav som digitalisering og hybride arbejdspladser har set dagsordenen. Branchen er vokset med 6,6 procent sammenlignet med sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

It var en forretning i fremgang i årets første kvartal, hvor branchens omsætning herhjemme satte rekord. Det dokumenterer nye e-indkomsttal fra Danmarks Statistik og Dansk Erhverv, forklarer brancheforeningen IT-Branchen. Men væksten trues af usikkerhed på markedet og akut mangel på it-medarbejdere, advares der.

”Vi fejrer endnu et historisk godt år for it-branchen. Men inflationspres, krigen i Ukraine og manglen på arbejdskraft risikerer at sætte en stopper for den gode udvikling,” udtaler Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Omsætningen i første kvartal af 2022 var på 74,1 milliarder kroner. Det er en stigning på 6.6 procent sammenlignet med første kvartal året før, hvor omsætningen lå på 69,5 milliarder kroner.

Tjenester og udvikling rykker mest

Det er særligt informationstjenester og udvikling af software og computerspil, der er vækstet – med henholdsvis 27 og 15,3 procent. Engroshandel med it-udstyr og it-konsulenter mv. står dog stadig for den største del af omsætningen.

Også i udlandet går det godt for Danmarks it-virksomheder. Eksporten er steget med 10,5 procent fra 23,7 til 26,1 milliarder kroner, oplyses det.

”Potentialet for større eksport til udlandet er stor. Den danske kvalitet har rygtet sig i udlandet, og vi ser eksporten stige år for år,” siger Natasha Friis Saxberg.

Dermed er it-branchen endnu ikke, som frygtet, ramt af opbremsning på grund af mangel på arbejdskraft, krigen i Ukraine og det stigende inflationspres. Krigen i Ukraine havde også først effekt fra februar.

Flere af IT-Branchens medlemmer oplyser dog, at deres kunder holder sig tilbage eksempelvis på grund af usikkerhed om krigen og leveringsproblemer efter coronakrisen.

Flere medarbejdere – men ikke nok

Der bliver stadigvæk flere og flere medarbejdere i branchen, og i løbet af året er der kommet 6110 flere fuldtidsansatte til, altså en stigning på 6,3 procent.

Men IT-Branchens årlige IT-Barometerundersøgelse viser, at 84,5 procent af de danske it-virksomheder ser mangel på arbejdskraft som den største barriere for vækst. Det står endda så grelt til, at 42,4 procent måtte sige nej til ordrer og opgaver på grund af mangel på medarbejdere, lyder det fra foreningen.

”Manglen på kvalificeret arbejdskraft er et alvorligt problem, som risikerer at stoppe den ellers gode vækst i vores branche,” udtaler Natasha Friis Saxberg.

”På langt sigt er det vigtigt, at vi opkvalificerer og videreuddanner vores arbejdsstyrke, så vi kan matche den stigende digitalisering af samfundet. På kort sigt bliver vi nødt til at skaffe akut hjælp til virksomhederne ved at tiltrække og fastholde medarbejdere fra udlandet,” uddyber IT-Branchens direktør.

Fremgangen og kampen om medarbejderme smitter af på lønniveauet, som er steget. Den gennemsnitlige månedsløn er nu på 52.871 kroner. Det er en stigning på 1827 kroner i forhold til året før, oplyser IT-Branchen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S