Trådløse øretelefoner [STORTEST]: Lydmagi i mikroformat

Helt trådløse øretelefoner er blevet normalen. De bedste modeller på markedet leverer imponerende lyd-kvalitet, avancerede egenskaber og mere end blot anstændig batteritid. Her tester vi otte modeller i den bedste ende af markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er blot syv år, siden de første helt trådløse in-ears så dagens lys. Vi skulle leve et par år med børnesygdomme, alt for kort batteritid og alt for høje priser, men i dag er ”true wireless” standard. Det er et særtilfælde, hvis en producent vælger at promovere et sæt in-ears med kabel nu om dage.

Stor lyd i små earbuds

Teknologien er blevet moden – og mere end det. I dag skal du ikke bare prise dig lykkelig, hvis dine øretelefoner holder forbindelsen og ikke løber tør for strøm i tide og utide. Nu kan du tillade dig at forvente avancerede funktioner som støjreduktion, gode mikrofoner til telefonsamtaler og ikke mindst høj lydkvalitet.

Det er svært at forstå, hvordan man kan trylle så stor lyd ud af enheder, der er så små, men en del af årsagen er, at der over de senere år er udviklet gode codec’er til trådløs lyd, så man kan streame musik i høj kvalitet over Bluetooth.

Dertil kommer, at mange earbuds tilbyder mulighed for individuel lydkalibrering, så lyden tilpasses specifikt dine ører. Det kan gøre en enorm forskel. Endelig har det selvsagt en betydning, at der i gode modeller er anvendt gode lydkomponenter. De otte modeller, vi tester her, er blandt markedets fineste og demonstrerer, hvor høj kvalitet det er muligt at opnå.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/sony-linkbuds-s-test-verdens-letteste-oeretelefoner/

https://www.altomdata.dk/nuraphone-nuratrue-test-naervaerende-lytteoplevelse/

https://www.altomdata.dk/apple-airpods-pro-test-luksus-buds-til-apple-brugeren/

https://www.altomdata.dk/jabra-elite-7-pro-test-perfekt-til-samtaler/

https://www.altomdata.dk/bowers-wilkins-pi7-test-et-hi-fi-anlaeg-til-lommen/

https://www.altomdata.dk/technics-eah-az70w-test-de-appellerer-til-den-audiofile/

https://www.altomdata.dk/bang-olufsen-beoplay-ex-test-flot-lyd-men-ret-dyre-2/

https://www.altomdata.dk/sennheiser-momentum-true-wireless-3-test-gennemfoert-tysk-kvalitet/

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S