Trådløse øretelefoner [STORTEST]: Lydmagi i mikroformat

Helt trådløse øretelefoner er blevet normalen. De bedste modeller på markedet leverer imponerende lyd-kvalitet, avancerede egenskaber og mere end blot anstændig batteritid. Her tester vi otte modeller i den bedste ende af markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er blot syv år, siden de første helt trådløse in-ears så dagens lys. Vi skulle leve et par år med børnesygdomme, alt for kort batteritid og alt for høje priser, men i dag er ”true wireless” standard. Det er et særtilfælde, hvis en producent vælger at promovere et sæt in-ears med kabel nu om dage.

Stor lyd i små earbuds

Teknologien er blevet moden – og mere end det. I dag skal du ikke bare prise dig lykkelig, hvis dine øretelefoner holder forbindelsen og ikke løber tør for strøm i tide og utide. Nu kan du tillade dig at forvente avancerede funktioner som støjreduktion, gode mikrofoner til telefonsamtaler og ikke mindst høj lydkvalitet.

Det er svært at forstå, hvordan man kan trylle så stor lyd ud af enheder, der er så små, men en del af årsagen er, at der over de senere år er udviklet gode codec’er til trådløs lyd, så man kan streame musik i høj kvalitet over Bluetooth.

Dertil kommer, at mange earbuds tilbyder mulighed for individuel lydkalibrering, så lyden tilpasses specifikt dine ører. Det kan gøre en enorm forskel. Endelig har det selvsagt en betydning, at der i gode modeller er anvendt gode lydkomponenter. De otte modeller, vi tester her, er blandt markedets fineste og demonstrerer, hvor høj kvalitet det er muligt at opnå.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/sony-linkbuds-s-test-verdens-letteste-oeretelefoner/

https://www.altomdata.dk/nuraphone-nuratrue-test-naervaerende-lytteoplevelse/

https://www.altomdata.dk/apple-airpods-pro-test-luksus-buds-til-apple-brugeren/

https://www.altomdata.dk/jabra-elite-7-pro-test-perfekt-til-samtaler/

https://www.altomdata.dk/bowers-wilkins-pi7-test-et-hi-fi-anlaeg-til-lommen/

https://www.altomdata.dk/technics-eah-az70w-test-de-appellerer-til-den-audiofile/

https://www.altomdata.dk/bang-olufsen-beoplay-ex-test-flot-lyd-men-ret-dyre-2/

https://www.altomdata.dk/sennheiser-momentum-true-wireless-3-test-gennemfoert-tysk-kvalitet/

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS