Trådløse øretelefoner [STORTEST]: Lydmagi i mikroformat

Helt trådløse øretelefoner er blevet normalen. De bedste modeller på markedet leverer imponerende lyd-kvalitet, avancerede egenskaber og mere end blot anstændig batteritid. Her tester vi otte modeller i den bedste ende af markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er blot syv år, siden de første helt trådløse in-ears så dagens lys. Vi skulle leve et par år med børnesygdomme, alt for kort batteritid og alt for høje priser, men i dag er ”true wireless” standard. Det er et særtilfælde, hvis en producent vælger at promovere et sæt in-ears med kabel nu om dage.

Stor lyd i små earbuds

Teknologien er blevet moden – og mere end det. I dag skal du ikke bare prise dig lykkelig, hvis dine øretelefoner holder forbindelsen og ikke løber tør for strøm i tide og utide. Nu kan du tillade dig at forvente avancerede funktioner som støjreduktion, gode mikrofoner til telefonsamtaler og ikke mindst høj lydkvalitet.

Det er svært at forstå, hvordan man kan trylle så stor lyd ud af enheder, der er så små, men en del af årsagen er, at der over de senere år er udviklet gode codec’er til trådløs lyd, så man kan streame musik i høj kvalitet over Bluetooth.

Dertil kommer, at mange earbuds tilbyder mulighed for individuel lydkalibrering, så lyden tilpasses specifikt dine ører. Det kan gøre en enorm forskel. Endelig har det selvsagt en betydning, at der i gode modeller er anvendt gode lydkomponenter. De otte modeller, vi tester her, er blandt markedets fineste og demonstrerer, hvor høj kvalitet det er muligt at opnå.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/sony-linkbuds-s-test-verdens-letteste-oeretelefoner/

https://www.altomdata.dk/nuraphone-nuratrue-test-naervaerende-lytteoplevelse/

https://www.altomdata.dk/apple-airpods-pro-test-luksus-buds-til-apple-brugeren/

https://www.altomdata.dk/jabra-elite-7-pro-test-perfekt-til-samtaler/

https://www.altomdata.dk/bowers-wilkins-pi7-test-et-hi-fi-anlaeg-til-lommen/

https://www.altomdata.dk/technics-eah-az70w-test-de-appellerer-til-den-audiofile/

https://www.altomdata.dk/bang-olufsen-beoplay-ex-test-flot-lyd-men-ret-dyre-2/

https://www.altomdata.dk/sennheiser-momentum-true-wireless-3-test-gennemfoert-tysk-kvalitet/

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank