Trådløse øretelefoner [STORTEST]: Lydmagi i mikroformat

Helt trådløse øretelefoner er blevet normalen. De bedste modeller på markedet leverer imponerende lyd-kvalitet, avancerede egenskaber og mere end blot anstændig batteritid. Her tester vi otte modeller i den bedste ende af markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er blot syv år, siden de første helt trådløse in-ears så dagens lys. Vi skulle leve et par år med børnesygdomme, alt for kort batteritid og alt for høje priser, men i dag er ”true wireless” standard. Det er et særtilfælde, hvis en producent vælger at promovere et sæt in-ears med kabel nu om dage.

Stor lyd i små earbuds

Teknologien er blevet moden – og mere end det. I dag skal du ikke bare prise dig lykkelig, hvis dine øretelefoner holder forbindelsen og ikke løber tør for strøm i tide og utide. Nu kan du tillade dig at forvente avancerede funktioner som støjreduktion, gode mikrofoner til telefonsamtaler og ikke mindst høj lydkvalitet.

Det er svært at forstå, hvordan man kan trylle så stor lyd ud af enheder, der er så små, men en del af årsagen er, at der over de senere år er udviklet gode codec’er til trådløs lyd, så man kan streame musik i høj kvalitet over Bluetooth.

Dertil kommer, at mange earbuds tilbyder mulighed for individuel lydkalibrering, så lyden tilpasses specifikt dine ører. Det kan gøre en enorm forskel. Endelig har det selvsagt en betydning, at der i gode modeller er anvendt gode lydkomponenter. De otte modeller, vi tester her, er blandt markedets fineste og demonstrerer, hvor høj kvalitet det er muligt at opnå.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/sony-linkbuds-s-test-verdens-letteste-oeretelefoner/

https://www.altomdata.dk/nuraphone-nuratrue-test-naervaerende-lytteoplevelse/

https://www.altomdata.dk/apple-airpods-pro-test-luksus-buds-til-apple-brugeren/

https://www.altomdata.dk/jabra-elite-7-pro-test-perfekt-til-samtaler/

https://www.altomdata.dk/bowers-wilkins-pi7-test-et-hi-fi-anlaeg-til-lommen/

https://www.altomdata.dk/technics-eah-az70w-test-de-appellerer-til-den-audiofile/

https://www.altomdata.dk/bang-olufsen-beoplay-ex-test-flot-lyd-men-ret-dyre-2/

https://www.altomdata.dk/sennheiser-momentum-true-wireless-3-test-gennemfoert-tysk-kvalitet/

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura