Trådløse øretelefoner [STORTEST]: Lydmagi i mikroformat

Helt trådløse øretelefoner er blevet normalen. De bedste modeller på markedet leverer imponerende lyd-kvalitet, avancerede egenskaber og mere end blot anstændig batteritid. Her tester vi otte modeller i den bedste ende af markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er blot syv år, siden de første helt trådløse in-ears så dagens lys. Vi skulle leve et par år med børnesygdomme, alt for kort batteritid og alt for høje priser, men i dag er ”true wireless” standard. Det er et særtilfælde, hvis en producent vælger at promovere et sæt in-ears med kabel nu om dage.

Stor lyd i små earbuds

Teknologien er blevet moden – og mere end det. I dag skal du ikke bare prise dig lykkelig, hvis dine øretelefoner holder forbindelsen og ikke løber tør for strøm i tide og utide. Nu kan du tillade dig at forvente avancerede funktioner som støjreduktion, gode mikrofoner til telefonsamtaler og ikke mindst høj lydkvalitet.

Det er svært at forstå, hvordan man kan trylle så stor lyd ud af enheder, der er så små, men en del af årsagen er, at der over de senere år er udviklet gode codec’er til trådløs lyd, så man kan streame musik i høj kvalitet over Bluetooth.

Dertil kommer, at mange earbuds tilbyder mulighed for individuel lydkalibrering, så lyden tilpasses specifikt dine ører. Det kan gøre en enorm forskel. Endelig har det selvsagt en betydning, at der i gode modeller er anvendt gode lydkomponenter. De otte modeller, vi tester her, er blandt markedets fineste og demonstrerer, hvor høj kvalitet det er muligt at opnå.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/sony-linkbuds-s-test-verdens-letteste-oeretelefoner/

https://www.altomdata.dk/nuraphone-nuratrue-test-naervaerende-lytteoplevelse/

https://www.altomdata.dk/apple-airpods-pro-test-luksus-buds-til-apple-brugeren/

https://www.altomdata.dk/jabra-elite-7-pro-test-perfekt-til-samtaler/

https://www.altomdata.dk/bowers-wilkins-pi7-test-et-hi-fi-anlaeg-til-lommen/

https://www.altomdata.dk/technics-eah-az70w-test-de-appellerer-til-den-audiofile/

https://www.altomdata.dk/bang-olufsen-beoplay-ex-test-flot-lyd-men-ret-dyre-2/

https://www.altomdata.dk/sennheiser-momentum-true-wireless-3-test-gennemfoert-tysk-kvalitet/

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,