Ny åben standard skal gøre kampen mod cyberkriminelle mere effektiv

En række virksomheder er gået sammen om at skabe en open source-standard for, hvordan forskellige sikkerhedssystemer taler sammen. OCSF vil kunne gøre det hurtigere og nemmere at gardere sig mod cyberangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af de store udfordringer, når virksomheder forsøger at bygge et forsvar mod hackerangreb - for eksempel som det, der i denne uge har ramt 7-Eleven - er, at gode, tilgængelige værktøjer ikke taler samme sprog. Derfor vil en koalition af cybersikkerheds- og teknologifirmaer etablere en open source-standard, som kan nedbryde disse datasiloer.

Open Cybersecurity Schema Framework (OCSF) hedder projektet, og det blev lanceret på Black Hat-sikkerhedsmessen i Las Vegas, USA, for nylig.

OCSF-projektet er udtænkt og initieret af virksomhederne AWS (Amazon) og Splunk, og det bygger på ICD Schema-arbejdet udført i sikkerhedsselskabet Symantec.

Store aktører med i samarbejdet

OCSF støttes af en række stiftende medlemmer, i alt 15, herunder Cloudflare, CrowdStrike, DTEX, IBM Security, IronNet, JupiterOne, Okta, Palo Alto Networks, Rapid7, Salesforce, Securonix, Sumo Logic, Tanium, Trend Micro og Zscaler. Men fremover er andre selskaber velkomne til at slutte sig til organisationen og støtte dens arbejde.

Baggrunden for OCSF er, at det at opdage og stoppe nutidens cyberangreb kræver koordinering på tværs af cybersikkerhedsværktøjer, og det kræver, at data fra flere kilder skal arbejde sammen. Det koster betydelig tid og mange ressourcer.

OCSF skal levere en forenklet og leverandøruafhængig taksonomi, som skal hjælpe sikkerhedsafdelinger med nemmere at kunne analysere data uden først at skulle "oversætte" dem til egne standarder og procedurer.

Til alle applikationer

OCSF er en åben standard, der kan anvendes i ethvert miljø, til alle applikationer og af alle løsningsudbyder og passer til eksisterende sikkerhedsstandarder og -processer, oplyser OCSF i en meddelelse.

Efterhånden som udbydere af cybersikkerhedsløsninger inkorporerer OCSF-standarder i deres produkter, skulle normalisering af sikkerhedsdata blive enklere og mindre byrdefuld for sikkerhedsteams.

Brug af OCSF som fælles platform vil gøre det muligt for sikkerhedsfolk at øge fokus på at analysere data, identificere trusler og forsvare deres organisationer mod cyberangreb i stedet for at bruge megen tid på at få forskelligartet teknologi og standarder til at arbejde sammen, forklarer folkene bag projektet i en meddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)