Ny åben standard skal gøre kampen mod cyberkriminelle mere effektiv

En række virksomheder er gået sammen om at skabe en open source-standard for, hvordan forskellige sikkerhedssystemer taler sammen. OCSF vil kunne gøre det hurtigere og nemmere at gardere sig mod cyberangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af de store udfordringer, når virksomheder forsøger at bygge et forsvar mod hackerangreb - for eksempel som det, der i denne uge har ramt 7-Eleven - er, at gode, tilgængelige værktøjer ikke taler samme sprog. Derfor vil en koalition af cybersikkerheds- og teknologifirmaer etablere en open source-standard, som kan nedbryde disse datasiloer.

Open Cybersecurity Schema Framework (OCSF) hedder projektet, og det blev lanceret på Black Hat-sikkerhedsmessen i Las Vegas, USA, for nylig.

OCSF-projektet er udtænkt og initieret af virksomhederne AWS (Amazon) og Splunk, og det bygger på ICD Schema-arbejdet udført i sikkerhedsselskabet Symantec.

Store aktører med i samarbejdet

OCSF støttes af en række stiftende medlemmer, i alt 15, herunder Cloudflare, CrowdStrike, DTEX, IBM Security, IronNet, JupiterOne, Okta, Palo Alto Networks, Rapid7, Salesforce, Securonix, Sumo Logic, Tanium, Trend Micro og Zscaler. Men fremover er andre selskaber velkomne til at slutte sig til organisationen og støtte dens arbejde.

Baggrunden for OCSF er, at det at opdage og stoppe nutidens cyberangreb kræver koordinering på tværs af cybersikkerhedsværktøjer, og det kræver, at data fra flere kilder skal arbejde sammen. Det koster betydelig tid og mange ressourcer.

OCSF skal levere en forenklet og leverandøruafhængig taksonomi, som skal hjælpe sikkerhedsafdelinger med nemmere at kunne analysere data uden først at skulle "oversætte" dem til egne standarder og procedurer.

Til alle applikationer

OCSF er en åben standard, der kan anvendes i ethvert miljø, til alle applikationer og af alle løsningsudbyder og passer til eksisterende sikkerhedsstandarder og -processer, oplyser OCSF i en meddelelse.

Efterhånden som udbydere af cybersikkerhedsløsninger inkorporerer OCSF-standarder i deres produkter, skulle normalisering af sikkerhedsdata blive enklere og mindre byrdefuld for sikkerhedsteams.

Brug af OCSF som fælles platform vil gøre det muligt for sikkerhedsfolk at øge fokus på at analysere data, identificere trusler og forsvare deres organisationer mod cyberangreb i stedet for at bruge megen tid på at få forskelligartet teknologi og standarder til at arbejde sammen, forklarer folkene bag projektet i en meddelelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S