Snart kan benzin- og dieselbiler konverteres til el

Renault har netop indgået et strategisk partnerskab med virksomheden Phoenix Mobility om udviklingen af et retrofit kit til varebiler, så de kan konverteres fra benzin og diesel til el.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Renault Group og Phoenix Mobility, der har base i Grenoble og specialiserer sig i konvertering af konventionelle biler til elbiler, har netop underskrevet et ”letter of intent” – eller på dansk hensigtserklæring - om udviklingen af et retrofit kit, der vil være det første af sin slags på det franske marked.

Den innovative løsning gør det muligt at konverterer en traditionel benzin- eller diesel varebil til elbil.

 

Åbenlyse fordele ved el

Første skridt i samarbejdet bliver at udvikle et kit, der kan anvendes til Renault Master. I alt er det hensigten at udvikle, markedsføre og sælge 1000 retrofit kits, og dermed i stor skala demonstrer overfor de professionelle brugere, alle de åbenlyse fordele ved at skifte til el. I første omgang udvikles et kit til Renault Master, men efterfølgende vil også andre modeller få gavn af det nyudviklede kit.

Det er tanken, at de første fabriksfremstillede retro fit kits skal være klar i 2023.

”Dette projekt er endnu et element i Renaults strategi med at gøre Re-Factory fabrikken i Flins til det første anlæg dedikeret til cirkulær økonomi” udtaler Francois Delion, Renault Group afters sales director.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S