Snart kan benzin- og dieselbiler konverteres til el

Renault har netop indgået et strategisk partnerskab med virksomheden Phoenix Mobility om udviklingen af et retrofit kit til varebiler, så de kan konverteres fra benzin og diesel til el.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Renault Group og Phoenix Mobility, der har base i Grenoble og specialiserer sig i konvertering af konventionelle biler til elbiler, har netop underskrevet et ”letter of intent” – eller på dansk hensigtserklæring - om udviklingen af et retrofit kit, der vil være det første af sin slags på det franske marked.

Den innovative løsning gør det muligt at konverterer en traditionel benzin- eller diesel varebil til elbil.

 

Åbenlyse fordele ved el

Første skridt i samarbejdet bliver at udvikle et kit, der kan anvendes til Renault Master. I alt er det hensigten at udvikle, markedsføre og sælge 1000 retrofit kits, og dermed i stor skala demonstrer overfor de professionelle brugere, alle de åbenlyse fordele ved at skifte til el. I første omgang udvikles et kit til Renault Master, men efterfølgende vil også andre modeller få gavn af det nyudviklede kit.

Det er tanken, at de første fabriksfremstillede retro fit kits skal være klar i 2023.

”Dette projekt er endnu et element i Renaults strategi med at gøre Re-Factory fabrikken i Flins til det første anlæg dedikeret til cirkulær økonomi” udtaler Francois Delion, Renault Group afters sales director.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS