Hybride arbejdspladser er populære og drives af mobile enheder

Arbejde hjemmefra bliver stadig mere populært, og mobiltelefonen bliver i høj grad omdrejningspunktet – ikke mindst af sikkerhedsmæssige årsager.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hybride arbejdspladser bliver stadig mere populære – både hos virksomhederne og deres medarbejdere. I starten var forventningerne ellers, at efterhånden ville tingene vende tilbage til den gamle normal, når corona-pandemien var overstået.

Men Claus Holm, landechef i Samsung Danmark, ser ikke, at det er tilfældet. Han oplever, at mange danske virksomheder har måttet revidere deres ”work from home”-politik i lyset af coronaen – og ikke mindst her i efterspillet.

”Det betyder at mange virksomheder, udover den ”normale” arbejdsplads på kontoret, nu også installerer skærm, keyboard og docking-station hjemme hos medarbejderne. Det giver en større frihed, men stiller også større krav til blandt andet sikkerhed hos virksomhederne og medarbejderne,” siger Claus Holm til AOD PRO.

Tænk over dette før du indretter

Men når hjemmearbejdspladser skal etableres, så mener Claus Holm, at der er nogle vigtige overvejelser virksomhederne skal gøre sig, inden – eller mens – man etablerer dem.

”Generelt er det vigtigt at gennemtænke hele set-up’et for den enkelte medarbejder. Virksomhederne skal afklare, hvad medarbejderne skal have adgang til og sørge for at opretholde samme sikkerhed på hjemmearbejdspladserne som på den ”normale” arbejdsplads på kontoret.

Herunder er de mobile enheder væsentlige at få med i installationen. Det kan ifølge Claus Holm give både bedre sikkerhed og større mobilitet.

”Vi ser en større og større interesse for, at kunderne overvejer en mere mobil tilgang til den enkelte bruger, som skal have adgang til alt på farten. Derfor ser vi mange overveje at gå hele vejen og bruge mobiltelefonen som omdrejningspunkt for den hybride arbejdsplads,” fortæller Claus Holm og tilføjer, at med Samsungs mobile enheder har medarbejderne mulighed for at forbinde telefonen i DeX Mode, som giver en desktop-lignende arbejdsmåde.

Høj sikkerhed i mobiltelefoner

”Virksomhederne skal sørge for at udstyre arbejdsstyrken med mobiler som har et højt sikkerhedsniveau samt opdatere software på mobilerne, så man lukker for eventuelle smuthuller for hackerne.”

Claus Holm ser samtidig, at smartphones som omdrejningspunkt sikrer, at medarbejderne bliver mere mobile, samtidig med at de har samme høje niveau af sikkerhed derhjemme, som de har på kontoret.

Netop sikkerheden er, i forbindelse med de hybride arbejdspladser, noget som virksomhederne ikke altid har styr på, men noget de bør have et knivskarpt fokus på.

”Sikkerhed er den vigtigste faktor, efterhånden som arbejdspladsen bliver mere hybrid, og virksomhederne opnår en højere andel af digitalisering. Det skal være nemt for den enkelte medarbejder og samtid sikkert for virksomheden,” påpeger Claus Holm og slutter:

”Derudover skal det være enkelt at lave fjernstyret fejlretning efter opdateringer, da medarbejderne ikke kommer til at have fremmøde på kontoret hver dag.”

Annonce

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S