Hybride arbejdspladser er populære og drives af mobile enheder

Arbejde hjemmefra bliver stadig mere populært, og mobiltelefonen bliver i høj grad omdrejningspunktet – ikke mindst af sikkerhedsmæssige årsager.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hybride arbejdspladser bliver stadig mere populære – både hos virksomhederne og deres medarbejdere. I starten var forventningerne ellers, at efterhånden ville tingene vende tilbage til den gamle normal, når corona-pandemien var overstået.

Men Claus Holm, landechef i Samsung Danmark, ser ikke, at det er tilfældet. Han oplever, at mange danske virksomheder har måttet revidere deres ”work from home”-politik i lyset af coronaen – og ikke mindst her i efterspillet.

”Det betyder at mange virksomheder, udover den ”normale” arbejdsplads på kontoret, nu også installerer skærm, keyboard og docking-station hjemme hos medarbejderne. Det giver en større frihed, men stiller også større krav til blandt andet sikkerhed hos virksomhederne og medarbejderne,” siger Claus Holm til AOD PRO.

Tænk over dette før du indretter

Men når hjemmearbejdspladser skal etableres, så mener Claus Holm, at der er nogle vigtige overvejelser virksomhederne skal gøre sig, inden – eller mens – man etablerer dem.

”Generelt er det vigtigt at gennemtænke hele set-up’et for den enkelte medarbejder. Virksomhederne skal afklare, hvad medarbejderne skal have adgang til og sørge for at opretholde samme sikkerhed på hjemmearbejdspladserne som på den ”normale” arbejdsplads på kontoret.

Herunder er de mobile enheder væsentlige at få med i installationen. Det kan ifølge Claus Holm give både bedre sikkerhed og større mobilitet.

”Vi ser en større og større interesse for, at kunderne overvejer en mere mobil tilgang til den enkelte bruger, som skal have adgang til alt på farten. Derfor ser vi mange overveje at gå hele vejen og bruge mobiltelefonen som omdrejningspunkt for den hybride arbejdsplads,” fortæller Claus Holm og tilføjer, at med Samsungs mobile enheder har medarbejderne mulighed for at forbinde telefonen i DeX Mode, som giver en desktop-lignende arbejdsmåde.

Høj sikkerhed i mobiltelefoner

”Virksomhederne skal sørge for at udstyre arbejdsstyrken med mobiler som har et højt sikkerhedsniveau samt opdatere software på mobilerne, så man lukker for eventuelle smuthuller for hackerne.”

Claus Holm ser samtidig, at smartphones som omdrejningspunkt sikrer, at medarbejderne bliver mere mobile, samtidig med at de har samme høje niveau af sikkerhed derhjemme, som de har på kontoret.

Netop sikkerheden er, i forbindelse med de hybride arbejdspladser, noget som virksomhederne ikke altid har styr på, men noget de bør have et knivskarpt fokus på.

”Sikkerhed er den vigtigste faktor, efterhånden som arbejdspladsen bliver mere hybrid, og virksomhederne opnår en højere andel af digitalisering. Det skal være nemt for den enkelte medarbejder og samtid sikkert for virksomheden,” påpeger Claus Holm og slutter:

”Derudover skal det være enkelt at lave fjernstyret fejlretning efter opdateringer, da medarbejderne ikke kommer til at have fremmøde på kontoret hver dag.”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S