Billig dongle forvandler din pc til et hi-fi-anlæg 

Sound Blaster X1 er en USB DAC- og hovedtelefonforstærker i kompakt format og med stærk lydteknologi fra Creative.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Få bærbare har en lydudgang der er særlig meget værd, så der kan være enormt meget at hente ved blot en lille opgradering.

Den nye Sound Blaster X1 fra Creative koster ikke alverden og fylder næsten intet, men har teknologi til at få din laptop helt op i gear, når det gælder kvalitetslyd til musik og film.

Den er bygget op omkring en AKM4377 32-bit DAC og en Ti/Burr-Brown INA1620 dobbelt lydforstærker, som leverer 115dB SNR og -105dB THD.

God lyd til musik, arbejde og underholdning

Der burde være mulighed for at koble den i en smartphone også, men Sound Blaster X1 fungerer bedst med pc og Mac. Med Creative desktop-appen er der adgang til Sound Blaster Acoustic Engine med en stor pakke af lydbehandlingsteknologier til både arbejde og fornøjelse.

For eksempel tilfører Sound Blaster Surround Virtualization dybde og rækkevidde i film musik og spil, mens CrystalVoice-teknologien giver smarte justeringer under konferenceopkald med funktioner som SmartVolume og Acoustic Echo Cancellation.

Derudover hjælper SmartComms Kittet med at reducere baggrundsstøj og automatisk slå lyden fra for brugere, når de ikke taler.

Scout Mode registrerer svage lydsignaler og forstærker dem, så man som gamer hele tiden kan være et skridt foran konkurrenterne, når man spiller.

Man får også glæde af Super X-Fi-teknologien, der genskaber lydbilledet fra et multihøjttalersystem. Desuden kan man skræddersy lyden til den individuelle bruger ved at affotografere og "mappe" ørets fysiologi via SXFI-appen.

Sound Blaster X1 er prissat til 69,99 euro, hvilket svarer til 520 danske kroner, og er tilgængelig i Creative online butik.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S