Snart får du Rejsekort på mobilen - test appen og få 40 procent rabat på rejser

Det tyder på at Rejsekort-appen er tæt på være klar. I øjeblikket testes den i Nordjylland. Dem som deltager får stor rabat på rejser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et kort mindre i tegnebogen. På lige fod med kørekort, sundheds, og hvem ved, måske engang passet, bliver det snart muligt at skrotte det fysiske Rejsekort til fordel for en app på mobilen.

Løsningen har været undervejs et godt stykke tid, men nu tyder det på, at den rykker nærmere en realisering.

Rejsende i Nordjylland har i øjeblikket mulighed for at teste Rejsekort-appen, som gør det muligt at tjekke ind og ud af tog eller bus, blot ved at swipe fingeren over mobilen.

Spar penge

Dem der tager imod tilbuddet om teste, bliver belønnet med 40 procent rabat på rejser i Nordjylland (gælder kun rejser med NT’s busser og Nordjyske Jernbaners tog, ikke DSB og Arrivas transportmidler). Oveni er der, ligesom med det fysiske Rejsekort penge at spare, når man rejser udenfor myldretiden.

For at kunne deltage skal du i dag rejse med med kollektiv trafik i Nordjylland på billet, Rejsekort Personligt eller Rejsekort Flex. Testen omfatter ikke Rejsekort Pendler eller Ungdomskort. Du skal være mellem 16 og 66 og indvilge i at udfylde de spørgeskemaer, der bliver sendt undervejs og efter endt testperiode, som strækker sig indtil d. 30. november.

Der er brug for max 2.000 deltagere, så ønsker du at bliver tester, er det med at få dig tilmeldt her.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job