Test: Teamgroup T-Force Delta RGB: Til en monstermaskine

Ikke til enhver, men der er virkelig knald på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

The Teamgroup Delta RGB DDR5-6400-sættet er et af de hurtigste hukommelsessæt på markedet. Det er et sæt, som vil være overkill for de fleste brugere, men hvis man er så heldig at eje en overclocket maskine i den høje ende, skylder man sig selv at anskaffe et sæt af denne højhastigheds-ram og få det bedste ud af det.

Det sæt, vi testede, omfattede SK Hynix IC’er, og det havde overraskende god plads til overclocking. Hvis man er lidt vovet med spændingen, kan man presse dette sæt op i nærheden af 7000 MHz. Det lykkedes os at nå DDR5-6667 med latenstal på 36-38-38, og det placerer dette DDR5-sæt et godt stykke foran DDR4.

Flot lys

Sættet kan fås i enten sort eller hvid. Dets diffuse rgb-lys ser forrygende ud, og det glæder os at konstatere, at prisen er lavere end oprindeligt angivet. Det er stadig et kostbart sæt, og det henvender sig ikke til enhver, men hvis man overvejer noget i retning af et RTX 3090 Ti, er det helt oplagt at satse på Team Delta RGB DDR5-6400.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS