Test: Teamgroup T-Force Delta RGB: Til en monstermaskine

Ikke til enhver, men der er virkelig knald på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

The Teamgroup Delta RGB DDR5-6400-sættet er et af de hurtigste hukommelsessæt på markedet. Det er et sæt, som vil være overkill for de fleste brugere, men hvis man er så heldig at eje en overclocket maskine i den høje ende, skylder man sig selv at anskaffe et sæt af denne højhastigheds-ram og få det bedste ud af det.

Det sæt, vi testede, omfattede SK Hynix IC’er, og det havde overraskende god plads til overclocking. Hvis man er lidt vovet med spændingen, kan man presse dette sæt op i nærheden af 7000 MHz. Det lykkedes os at nå DDR5-6667 med latenstal på 36-38-38, og det placerer dette DDR5-sæt et godt stykke foran DDR4.

Flot lys

Sættet kan fås i enten sort eller hvid. Dets diffuse rgb-lys ser forrygende ud, og det glæder os at konstatere, at prisen er lavere end oprindeligt angivet. Det er stadig et kostbart sæt, og det henvender sig ikke til enhver, men hvis man overvejer noget i retning af et RTX 3090 Ti, er det helt oplagt at satse på Team Delta RGB DDR5-6400.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura