Test: Epson WorkForce Pro WF-4830DTWF: Prisvenlig multiprinter til det lille kontor

En printer, der vil ordne de daglige printopgaver i mange små virksomheder fuldt tilfredstillende og til en ganske overkommelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Behovet for fysiske print er der stadig på de fleste kontorer. Ofte handler det om at kunne få de digitale dokumenter ned på papir effektivt og uden besvær og i en kvalitet, der er fornuftig uden nødvendigvis at være prangende.

Den opgave klarer WorkForce 4830 ganske glimrende. Der er ikke gjort meget ud af designet. Det er en kompakt kontorprinter uden så meget pjat. Den er skabt i ren plast, hvilket for så vidt er fint. Kun papirskufferne lider lidt under den skrabede kvalitet. Det er lidt noget skrammelværk at få dem ind og ud af maskinen.

Bedre står det til med touchskærmen. Den er dejlig stor og af en udmærket kvalitet – med fint billede og hurtig respons. Betjeningen direkte fra printeren sker således nemt. Det er ligeledes enkelt at koble printeren på nettet og udskrive trådløst over Wi-Fi.

Lidt mere besvær havde vi med den kablede forbindelse. På det punkt er printeren ikke helt så plug and play, som vi efterhånden er vant til. Vi måtte ind på Epsons hjemmeside og hente drivere, før vi kunne bruge printeren. Men ok, det er til at leve med, og efter dette var klaret, var der ingen slinger i valsen.

Effektiv dokumentmaskine

WorkForce skyder dokumenter ud i en kontinuerlig strøm, både i sort-hvid og i farve. Kvaliteten er jævn og pæn med fine farvenuancer.

Printeren bruger fire forskellige patroner, med et relativt rigt spektre til følge, så den kan fint klare detaljerede illustrationer. Til fotos vil den dog ikke være et oplagt valg. Gælder det ren tekst udskriver maskinen op til 25 sider i minuttet, og den er ligeledes i stand til dobbeltsidede udskrifter.

Den indbyggede scanner er glimrende, og der er dokumentføder til 50 sider, så man hurtigt kan få scannet eller kopieret en ordentlig stak.

Med maksimal udskriftsstørrelse på A4 har printeren sine begrænsninger, men WF-4830 er ikke desto mindre en printer, der vil ordne de daglige printopgaver i mange små virksomheder fuldt tilfredstillende og til en ganske overkommelig pris.

Pris: 1.450 kroner.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse