Ny organisation skal sikre mere risikovillig kapital til kvindelige iværksættere

Danmark ligger langt nede på internationale lister over kvindelige iværksættere. Det skal der laves om på. En ny paraplyorganisation skal rejse flere risikovillige penge til kvindelige iværksættere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ofte er vi blandt de allerdårligste, når mængden af kvindelige iværksættere sammenlignes på tværs af lande. For eksempel er det kun omkring 1,5 procent af investeringer i Danmark, der går til startups med kun kvindelige stiftere, mens beskedne 6,7 procent går til startups med både mandlige og kvindelige stiftere. Det viser de seneste tal fra brancheorganisationen Dansk Erhverv (februar 2022).

På trods af, at kun en lille del af den venturekapital, der investeres i startups, går til kvinder, så får investorerne faktisk et større afkast af den kapital der er investeret i kvindelige iværksættere: 100 kroner investeret i en startup med kun kvindelige stiftere giver 25 procent større omsætning end virksomheder med kun mandlige stiftere giver.

Danmark skal i førertrøjen

Der er de senere år arbejdet med forskellige initiativer for at sænke barriererne for kvindelige iværksættere. Særligt gennem det landsdækkende program ”Danmark i Førertrøjen på Kvindeligt Iværksætteri” har ambitionsniveauet været højt.

Programmet blev søsat af Tech Nordic Advocates og Industriens Fond sammen med en række danske og udenlandske partnere, herunder Københavns Kommune, Vækstfonden, KPMG, Magnusson, Nordea, Netcompany, London Stock Exchange.

”Mange steder i dansk erhvervsliv halter det med kønsdiversiteten og det forringer konkurrencekraften. Særligt hårdt ramt er den danske start-up-scene. Det håber vi at kunne lave om på med et initiativ som dette, hvor investorerne hjælpes til at accelerere deres investeringer i kvindelige iværksættere – både hvad angår antal og størrelsen på investeringerne. Med tiden vil det give et erhvervsliv med større kønsdiversitet og dermed en styrket dansk konkurrenceevne,” siger Charlotte Kjeldsen Krarup, der er udviklingsdirektør i Industriens Fond.

Det ambitiøse iværksætterprogram for kvinder, kører stadig på fuldt blus og består af tre moduler: Modul 1 er et internationalt mentorprogram, som hjælper kvindelige tech-iværksættere med at etablere sig og påbegynde vækstrejsen, Modul 2, som er et internationalt acceleratorprogram, der skal skabe høj global vækst for danske teknologivirksomheder ledet af kvinder og Modul 3 er en ny paraplyorganisation, der nu for alvor skal katapulteres.

Flere risikovillige penge til kvindelige iværksættere

Den ny paraplyorganisation er en slags investeringsklub for venturekapitalister. Her samles uafhængige danske og internationale investorer, som forpligter sig til at investere i kvindelige tech-iværksættere og teknologivirksomheder ledet af kvinder.

”Adgang til risikovillig kapital er en forudsætning for at skabe nye virksomheder og den største barriere for vækst i startups, særligt for kvinder, som tallene viser. Vi har i Danmark både høje strukturelle barrierer, få kvindelige investorer samt kønsbaserede adfærdsmønstre. Vi samler nu danske og internationale investorer, som har forpligtet sig til slagkraftig handling, i en ny paraplyorganisation, som går i spidsen for at komme problemet til livs,” siger Jeanette Carlsson, grundlægger og CEO i Tech Nordic Advocates.

Den nye paraplyorganisation, drives af Tech Nordic Advocates som en del af investorprogrammet ”Danmark i Førertrøjen på Kvindeligt Iværksætteri”. Organisationen rådgiver kvindelige tech-iværksættere, hjælper med at udarbejde investorparate ’pitch decks’, formidler kontakt til investorer, der særligt interesserer sig for kvindelige tech-iværksættere og teknologivirksomheder, ledet af kvinder.

Den nye organisation hjælper også med at opstille konkrete ’spilleregler’ som sikrer kvinderne en fair kapitalrejsningsproces på lige fod med andre iværksættere, og bidrager yderligere med råd og vejledning i kapitalrejsningsprocessen med investorerne, som følges op, så der sikres adfærd og levering i tråd med de aftalte mål.

Paraplyorganisationen styres af en international styregruppe bestående af blandt andre DanBan, PreSeed Ventures, 2150VC, Promentum Equity Partners, Funderbeam, London Stock Exchange og partnere som for eksempel Magnusson.

”Meget vigtige skridt vi tager med TNA med at screene de forskellige start-ups og være med til at formidle kontakten mellem founderne og de institutionelle investorer. Sørge for den rigtige match og dermed skabe og videreudvikle det nødvendige, relevante og rette økosystem for de kvindelige iværksættere til at få adgang til kapital på lige fod med alle andre i markedet. Vi i Magnusson er utrolig stolte af at være en del af dette netværk som eksklusive juridiske partnere med henblik på at tilføre added-value som trusted advisors for parterne,” siger Sam Jalaei, partner og formand for Magnusson Denmark.
Stor international anerkendelse

London Stock Exchange og den amerikanske regering er blandt de internationale partnere som har skudt kapital i programmet.

”London Stock Exchange er stolte over at kunne fortsætte vores støtte til den dynamiske gruppe af enkeltpersoner og iværksættere i Danmark via vores samarbejde med Tech Nordic Advocates. Vi ser frem til at udvide samarbejdet til også at omfatte forbedret mulighed for adgang til international finansiering,” siger Anya Nechaeva, Head of Europe, Primary Markets, London Stock Exchange Group.

Allerede på onsdag, den 31. august, præsenteres den nye paraplyorganisation og investorklub ved et arrangement hos Vækstfonden.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS