Ikonisk spilmus vækkes til live med ny teknologi

De nye G502 X-mus fører G502’s arv videre. Den nye linje er en genopfundet og nydesignet version med de mest avancerede spilteknologier.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”G502 er et ikon inden for spilverdenen, og vi ved, at brugerne har ventet på næste generations G502," siger Ujesh Desai, vice president og general manager for Logitech Gaming. "Derfor har vi gentænkt den ikoniske G502, redesignet produktet og fuldført tekniske opdateringer, der løfter den legendariske gamingmus ind i en ny æra af spil. Med lettere materialer og banebrydende teknologi lover den nye G502 X at fortsætte G502-traditionen med ultimativ ydeevne og total kontrol."

Eksklusivt for Logitech G kommer alle G502 X-modeller med de helt nye Lightforce hybrid optisk-mekaniske kontakter som skal sikreutrolig hastighed og pålidelighed samt præcis aktivering med skarp respons.

Hurtige switches

Lightforce er en mikroswitch-teknologi, der kombinerer fordelene ved optiske switches med den vigtige følelse af mekaniske kontakter, som spillere elsker. Optiske kontakter giver hurtig hastighed, ydeevne og god pålidelighed i hele musens levetid.

Lightforce bruger galvaniske kontaktdele i kontakten, der fungerer ligesom mekaniske afbrydere, for at bevare den sprøde følelse. Resultatet skal være optiske og mekaniske triggere, der er konstrueret i forening, og leverer den ultimative spilydelse. Lightforce hybridswitches giver optisk aktivering med lav latens kombineret med de bedste egenskaber fra skarpe, taktile mekaniske klik.

G502 X præsenterer en nydesignet, vendbar og aftagelig DPI-shift-knap til at rumme en bred vifte af håndstørrelser og grebsstile, et nydesignet scrollehjul med højere stabilitet og reduceret vægt, samtidig med at G502's ikoniske dobbelte hyperhurtige uendelige rulning og præcision bevares. USB-C-opladning til trådløse versioner, samt et tyndvægget eksoskelet for vægtreduktion og maksimal stivhed.

G502 X er også udstyret med HERO 25K højpræcisions-gamingsensoren, der tilbyder en nøjagtighed på 1-1 forhold ved sub-mikron-niveauer og nul udjævning, filtrering eller acceleration.

Sammen med aktivitet og ydeevne uden ledning og, når den kombineres med Lightforce, har musen responstider 68 procent hurtigere end den forrige generation.

Opdateringen af den trådløse Lightspeed-protokol gør det også muligt for spillere at forbinde to Lightspeed-enheder til én modtager ved hjælp af Device Pairing Tool i G HUB. Spillere kan vælge at betjene G502 X med den samme modtager som deres Logitech G915, G915 TKL eller G715 gamingtastaturer.

Derudover er G502 X-linjen kompatibel med Logitech G Powerplay trådløse opladningsmåtter for ubegrænset batterilevetid uden ledninger.

G502 X PLUS-modellen leveres med Lightsync RGB med, 8-LED-belysning, der kan tilpasses og adapteres, mens brugeren spiller, opstarts- og nedlukningseffekter og batterioptimering gennem registrering af aktiv afspilning.

Alle tre mus fås i sorte og hvide farver.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,