JBL smider en OLED-skærm på dine earbuds

JBL Tour PRO 2 er verdens første trådløse earbuds med smart-opladningsetui. De byder samtidig på JBLs bedste støjreduktion til dato.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

JBL er for en sjælden gang skyld ikke repræsenteret på årets IFA-messe, men valgte alligevel i går, et par dage inden det går løs i Berlin, at lancere en stor mængde nye produkter.

Blandt de mest bemærkelsesværdige er JBL Tour PRO 2 som er de første earbuds med et "smart-opladningsetui".

Ved at trykke på den 1,45" LED-berøringsskærm kan du styre din musik, tilpasse dine høretelefoner og modtage opkald, beskeder og notifikationer på sociale medier – helt uden at skulle røre din telefon. Hvis du har brug for at tage et opkald, er der 6 mikrofoner, som skal sikre krystalklar lyd.

Specialkalibreret støjreduktion

JBL Tour PRO 2 lanceres sammen med JBL Tour ONE M2 som skal være i stand til at leverer overlegen ANC, takket være en Ear Canal Test, der skaber komplet stilhed, via avanceret software. De byder på op op til 50 timers musikafspilning (30 timer med ANC aktiveret) på en opladning, og der er strøm til 5 timers musik efter 10 minutters opladning.

"Vi er glade for at kunne introducere JBL Tour PRO 2 og JBL Tour ONE M2. Vores JBL Tour-produkter flytter altid grænserne for, hvad der er muligt inden for hovedtelefoner, og vores to nye produkter er spækket med innovative teknologier. Jeg er glad for det, vi har skabt, især det smart-opladningsetui som følger med JBL Tour PRO 2. I vores jagt på nye brugercentrerede funktioner har vi ikke ignoreret det væsentligste, og vi fortsætter med at forbedre lydoplevelsen," siger Dave Rodgers, direktør, HARMAN Lifestyle afdeling.

JBL Tour PRO 2 og JBL Tour ONE M2 vil være tilgængelig i farverne sort og champagne fra januar 2023 på JBL.com for henholdsvis €249 og €299. Danske priser kommer senere.

JBL Tour PRO 2 funktioner:

● True Adaptive Noise Cancelling med tilpasset ANC

● 10mm dynamiske drivere drevet af legendarisk JBL PRO-lyd

● Tilpasset lydoplevelse med Personi-fi 2.0

● Rummelig lyd med JBL Spatial Sound

● 40 timers samlet musikafspilning - 10 timer i øretelefonerne med yderligere 30 i etuiet

● Perfekte opkald gennem 6 mikrofoner med VoiceAware

● Bluetooth 5.3 LE Audio kompatibel

● Ovalt rørdesign med flere ørespidsstørrelser for den bedste komfort, ydeevne og forsegling

JBL ONE M2 funktioner:

● True Adaptive Noise Cancelling med tilpasset ANC

● 40mm dynamiske drivere drevet af legendarisk JBL PRO-lyd

● Tilpasset lydoplevelse med Personi-fi 2.0

● Perfekte opkald gennem 4-mic-teknologi med VoiceAware

● Rummelig lyd med JBL Spatial Sound

● Op til 50 timers samlet musikafspilning, 30 timer med ANC aktiveret

● Bluetooth 5.3 LE Audio kompatibel

● Komfortabelt, kompakt, foldbart design og vejer kun 268g

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS