IFA 2022: Sennheiser lancerer billigere soundbar med Ambeo-surround

Ambeo Soundbar Plus er verdens første 7.1.4. standalone soundbar. Der er mulighed for at tilslutte op til fire subwoofere, men den er mere kompakt end sin kolossale forgængere og væsentligt billigere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sennheiser var også mødt op i Berlin i sidste uge med en stor nyhed, dog ikke som en officiel del af IFA-messen. I antikke lejlighedslokaler ude i byen, var vi inviteret til særskilt premiere på Ambeo Soundbar Plus.

En soundbar der tager arven op efter Sennheisers Ambeo-sundbar, som blevet lanceret for tre år siden. Det var ikke bare Sennheisers første soundbar, men den tyske producents første consumer-højttaler overhovedet. Samtidig markerede den introduktionen af Sennheisers egen Ambeo-surround-teknologi.

En teknologi, der i den grad imponerede os, da vi testede testede Ambeo. Læs testen her:

https://www.altomdata.dk/sennheiser-ambeo-test-den-bedste-surround-vi-har-oplevet-i-en-soundbar/

Ambeo-teknolohien har for nylig fundet vej til Netflix, hvor den anvendes til at bibringe surround-agtig lyd fra almindelige stereohøjttalere.

Kompakt og udvidelsesklar

Den første soundbar var lidt af en kolos og en bekostelig sag, som trods sine kvaliteter næppe har haft den store appel hos det brede publikum.

Ambeo Soundbar Plus har formentlig bedre chancer for at få en plads i stuen hos hr og fru Danmark, ikke blot på grund af den lavere pris, men i særdeleshed også i kraft af det mere kompakte design, der gør det nemmere at finde plads til den på tv-hylden.

Den nye Ambeo Soundbar Plus og Sub øverst og den "gamle" Ambeo, som nu hedder Ambeo Max, nederst. Den nye Ambeo Soundbar Plus og Sub øverst og den "gamle" Ambeo, som nu hedder Ambeo Max, nederst.

I modsætning til forgængeren er den også lidt mere fleksibel i sin opsætning, da det er muligt at udvide opstilling med en sub - eller fire - hvis man ønsker mere bas.

Komplet surround i én højttaler

Selv uden sub tilsluttet får du et fuldt 7.1.4. setup. Det er den første soundbar i verden, der tilbyder dette. Det betyder, at du kan drage fuld nytte af Dolby Atmos-materiale. Den understøtter også DTS:X, 360 Reality Audio og MPEG-H Audio og er i stand til at upmixe stereo og 5.1 til stor 3D-lyd.

En rigtig fin egenskab ved Ambeo Soundbar Plus er desuden, at den selv er i stand til at kalibrere lyden til dine omgivelserne. Uanset hvordan stuen er konstrueret, får man således den optimale gengivelse.

Som centrum for musikalske oplevelser, skal den også leverer overbevisende præstationer. Via  AMBEO|OS-systemet er der mulighed for streaming via Apple AirPlay 2, Spotify Connect, TIDAL Connect og Chromecast. Du kan også stemmestyre med Alexa, Siri og Google Assistant via eksterne enheder.

Kom helt ned i dybet

Ønsker man de dybeste frekvenser repræsenteret og en større surround-effekt er der ingen vej uden om en Sub. Den nye Ambeo Sub forbindes trådløst og er forsynet med 8” woofer og 350W Class-D-forstærker. Den skal sikre en præcis og veldefineret basgengivelse ned til 27Hz. Med  med mulighed for op til fire subs tilknyttet ét system, er det således næppe bas du kommer til at savne. Sub'erne har også indbyggede mikrofoner, så de sammen med Ambeo Soundbar Plus kan kalibreres til dit rum.

Vi fik lov at lytte til både film og musik ved Sennheisers presse-arrangement, og vores umiddelbare indtryk er positivt. Der er noget distinkt "Sennheiser" over lyden. Den åbne og naturlige gengivelse ligger godt i tråd med producentens ikoniske headsets og surround-effekten er imponerende. Vi fik kun mulighed for at lytte med fire sub'er tilsluttet. Det ville have været interessant også at høre, hvordan soundbaren lyder alene, men det får vi forhåbentligt mulighed for ved en snarlig test.

Sennheiser Ambeo Soundbar Plus og Ambeo Sub kan forudbestilles nu og kommer i handlen d. 22 september. Prisen på soundbaren er 1,499 euro (hvilket kan omregnes til cirka 11.250 kroner), mens sub'en koster 699 euro (cirka 5.250 kroner).

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse