IFA 2022: Det er ikke slut med Huawei-mobiler: Helt nye modeller klar

Huawei klør på med smartphones trods det fortsatte handelsforbud, der udelukker brug af Android og andre Google-tjenester. På IFA-messen har de netop lanceret en ny serie ungdomssmarte Nova-mobiler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Huawei var mødt op med en stor stand på IFA-messen i Berlin, som vi besøgte sidste uge. Her var ikke bare bærbare, smarture og earbuds, men også smartphones og tablets, som grundet det handelsforbud, som Trump satte i værk i 2019, er en udfordrende kategori for Huawei.

Den kinesiske producent knokler dog ufortrødent på med at opbygge deres eget HMS-økosystem og udvide indholdet i appbutikken, AppGallery, så man udenom Google kan få det indhold man er vant til på sin telefon.

Huawei fortæller, at der er 580 millioner månedlige aktive brugere på AppGallery, hvoraf over 45 millioner er europæiske. Antallet af apps, der er tilgængelige i AppGallery er steget med 147 procent fra sidste år til i år, og der er nu over 5,5 millioner registrerede udviklere, der arbejder på at udvikle endnu flere apps verden over.

Huawei brugte messen til at vise to nye mobiler med HMS og AppGallery frem.

Frontkameraet i fokus

Huawei nova 10 og nova 10 Pro har fokus på foto. Det er især frontkameraet, der er prioriteret, da det for mange unge mennesker med stort forbrug af selfies og sociale medier er blandt de vigtigste redskaber på mobilen.

Begge enheder har 60 MP ultravidvinkelkamera på fronten, som er i stand til at optage 4K-video.

Huawei nova 10. Huawei nova 10.

nova 10 Pro har også et ekstra 8 MP portrætkamera til skarpe nærbilleder.

Huawei nova 10 Pro. Huawei nova 10 Pro.

Bag på begge mobiler er 50MP kamera med avanceret billedbehandling.

Derudover byder mobilerne på høje skærmopdateringshastigheder, hurtig opladning og slankt design - nova 10 Pro er 7.88 mm tynd og Nova 10 er 6.88 mm tynd.

Nye tablets til kreativitet og underholdning

De to mobiler lanceres sammen med Huaweis nyeste tablet, Huawei MatePad Pro, der er opdateret i alt fra design til skærmkvalitet, lyd og software.

Der er 12.6" Huawei OLED Real Color FullView-skærm med en opdateringshastighed på 120Hz, et skærmforhold på 90 procent samt Universal Color Consistency-teknologi for rigere og mere ensartet farvegengivelse.

En opdateret brugerflade har til formål at forbedre kreativitet og produktivitet samt give en mere PC-lignende oplevelse. Funktioner som App Multiplier og Multi-Window support muliggør multitasking og derudover giver Huawei M-Pencil (2. generation) og det magnetiske tastatur alsidighed, når man skifter mellem arbejde, kreativitet eller studier.

Der er desværre ingen oplysninger om danske priser på nogen af produkterne endnu, og det er heller ikke helt til at vide om vi overhovedet får de nye mobiler og tablets at se på det danske marked. I pressemeddelelsen fremgår det at "produkterne vil blive lanceret på det europæiske marked i løbet af efteråret. Oplysninger om, hvornår og hvilke produkter der lanceres på det danske marked, vil blive oplyst, når det er relevant."

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S