Xiaomis nye mobil har 200 MP kamera, lynopladning og fornuftig pris

Xiaomi har løftet sløret for 12T Pro, som skyder knivskarpe billeder på 200 MP og kommer med 120W lynopladning. Prisen er under seks tusinde kroner. Den lanceres sammen med Xiaomi 12T, der byder på lignende specs til lavere pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Pixelræset er ikke forbi. Det er måske kun lige begyndt.

Xiaomi lægger sig i det forreste felt med en smartphone, der byder på 200 MP kamera (det samme som Motorola Edge 30 Ultra, der lige nåede at komme den et par uger i forkøbet).

Kombineret med Xiaomis intelligente billedbehandling, skal det sikrer krystalklare billeder, som står med høj skarphed, selv når du blæser dem op i stort format eller beskærer dem hårdt. Video-optagelse er mulig i 8K.

Kameraet skal også være i stand til at levere stærke resultater i svag belysning og byde på stabil tracking af mennesker og dyr.

Der er ingen optisk zoom, men den høje opløsning gør, at du kan zoome 2x uden mærkbart tab af kvalitet. Foruden hovedkameraet er der 8 MP vidvinkel, 2 MP makro og 20 MP selfiekamera på fronten.

Lynhurtig opladning

Mobilen er netop lanceret på et stort event i München, hvor vi er tilstede. Vi har haft mulighed for at smugkigge på mobilen, og er klar med en anmeldelse snart.

Foruden det skarpe kamera byder den på en 6,67" Amoled-skærm med 2712 x 1220 pixels, 120 Hz opdatering og indbygget fingeraftrykslæser. Der er desuden stereohøjttalere med Harman Kardon teknologi og Dolby Atmos-understøttelse.

Motoren i mobilen er en Snapdragon 8+ Gen1 og der er mulighed for op til 12 GB ram og 256 GB lager.

Batteriet er 5.000 mAh og oplades ved 120W, hvilket skal sikre en fuld opladning på mindre end tyve minutter.

Billigere basismodel

Xiaomi 12T Pro lanceres samtidig med Xiaomi 12T som har samme skærm (dog uden helt så mange features), batteri og opladning, men drosler lidt ned på processor, med en MediaTek Dimensity 8100-Ultra og på foto, med et kamera, der "kun" har 108 MP og knap så mange features.

Mobilerne kommer til salg i Danmark d. 17. oktober med danske priser fra 5999 kroner for Xiaomi 12T Pro og 4499 kroner for Xiaomi 12T.

Her et billede fra dagens lanceringsevent i 200 MP skudt med Xiaomi 12T Pro:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S