Lav dit værelse om til et levende computerspil

Alle Nanoleafs RGB Smarter Decor-produkter kan nu synkronisere med Corsair iCue’s gaming-gear for at opnå en federe spiloplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Integrationen af Nanoleaf med CORSAIR iCUE bringer nyt liv til handlinger, eksplosioner og lyde i spillet gennem synkronisering af lys og tilbehør, der fungerer intuitivt, og som skaber dynamiske effekter og reaktioner i realtid på tværs af Lines, Shapes, Canvas og Light Panels fra Nanoleaf og CORSAIRs iCUE gaming-gear.

De iCUE-aktiverede produkter spænder over hele CORSAIRs portefølje – fra højkvalitetstastaturer til kraftfulde CPU-kølere, gaming-mus og top-of-the-line headsets. Gamere kan nyde 13 forudindstillede lyseffekter, herunder "Rainbow Wave" og "Rain", plus et uendeligt antal muligheder gennem funktionen custom profile creator.

Kontroller og juster dit lysdesign med Nanoleaf-appen

For at konfigurere integrationen skal brugerne installere iCUE-softwaren. I iCue-appen skal du tænde for Nanoleaf-integrationen og tilføje Nanoleaf til iCUE-belysning. Alt synkroniseres automatisk og forvandler spiloplevelsen med synkroniseret belysning på tværs af hele dit setup.

"Der har været stor interesse fra vores bruger-community for denne integration, så vi kunne ikke være mere begejstrede for at lancere den nye integration mellem Nanoleaf og CORSAIR. Vores brugere elsker at være kreative og designe deres egne tilpassede oplevelser, og denne integration vil give dem mulighed for at gøre netop det. Vi glæder os til at se, hvordan vores brugere ændrer måden, de spiller deres yndlingsspil på med alle de livlige scener og dynamiske lysshows," siger Gimmy Chu, CEO og medstifter af Nanoleaf.

"Nanoleaf er alle vegne, når det gælder indretning af gaming-huler, og CORSAIR har længe været førende inden for RGB-udstyr, så vi er begejstrede for officielt at samarbejde. Det er kun naturligt, at vi samarbejder om at skabe den bedst mulige oplevelse inden for iCUE-softwaren. Det bliver spændende at se, hvilken slags fantastiske oplevelser vores fans vil skabe med denne nye integration,” siger Bertrand Chevalier, Executive Vice President og General Manager for Gaming hos CORSAIR.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job