Lav dit værelse om til et levende computerspil

Alle Nanoleafs RGB Smarter Decor-produkter kan nu synkronisere med Corsair iCue’s gaming-gear for at opnå en federe spiloplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Integrationen af Nanoleaf med CORSAIR iCUE bringer nyt liv til handlinger, eksplosioner og lyde i spillet gennem synkronisering af lys og tilbehør, der fungerer intuitivt, og som skaber dynamiske effekter og reaktioner i realtid på tværs af Lines, Shapes, Canvas og Light Panels fra Nanoleaf og CORSAIRs iCUE gaming-gear.

De iCUE-aktiverede produkter spænder over hele CORSAIRs portefølje – fra højkvalitetstastaturer til kraftfulde CPU-kølere, gaming-mus og top-of-the-line headsets. Gamere kan nyde 13 forudindstillede lyseffekter, herunder "Rainbow Wave" og "Rain", plus et uendeligt antal muligheder gennem funktionen custom profile creator.

Kontroller og juster dit lysdesign med Nanoleaf-appen

For at konfigurere integrationen skal brugerne installere iCUE-softwaren. I iCue-appen skal du tænde for Nanoleaf-integrationen og tilføje Nanoleaf til iCUE-belysning. Alt synkroniseres automatisk og forvandler spiloplevelsen med synkroniseret belysning på tværs af hele dit setup.

"Der har været stor interesse fra vores bruger-community for denne integration, så vi kunne ikke være mere begejstrede for at lancere den nye integration mellem Nanoleaf og CORSAIR. Vores brugere elsker at være kreative og designe deres egne tilpassede oplevelser, og denne integration vil give dem mulighed for at gøre netop det. Vi glæder os til at se, hvordan vores brugere ændrer måden, de spiller deres yndlingsspil på med alle de livlige scener og dynamiske lysshows," siger Gimmy Chu, CEO og medstifter af Nanoleaf.

"Nanoleaf er alle vegne, når det gælder indretning af gaming-huler, og CORSAIR har længe været førende inden for RGB-udstyr, så vi er begejstrede for officielt at samarbejde. Det er kun naturligt, at vi samarbejder om at skabe den bedst mulige oplevelse inden for iCUE-softwaren. Det bliver spændende at se, hvilken slags fantastiske oplevelser vores fans vil skabe med denne nye integration,” siger Bertrand Chevalier, Executive Vice President og General Manager for Gaming hos CORSAIR.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS